ATSLODZE pēc svētkiem – 3 vienkārši VARIANTI

Aizvadītās svētku dienas ir bijis liels pārbaudījums un rakstura rūdītājs tām, kas ikdienā ievēro veselīga uztura pamatprincipus. Apsēžoties pie bagātīgi klātā svētku galda, nepanašķēties ar pašas gatavotajiem un tuvinieku sarūpētajiem gardumiem ir grūts uzdevums. Taču greznās ēdienreizes bieži vien noved pie nepatīkama iznākuma. Smaguma sajūta, vēdergraizes, miegainība pēc aizvadītajām svinībām liecina par pārēšanās sekām. Ko darīt, lai atbrīvotos no nepatīkamās sajūtas? Raksta tapšanā mūs konsultēja diētas ārsts Dr. Andis Brēmanis.

KĀDĒĻ ATSLODZE IR NEPIECIEŠAMA?
Pārēšanās tīri fizioloģiski ir kuņģa pārpildīšana, kā rezultātā diafragma, kas ir zem ribu lokiem, paceļas uz augšu. Krūšu dobumā, kurā atrodas sirds un plaušas, paliek mazāk vietas. Tādā veidā tiek apgrūtināta sirds darbība. Viens no veidiem, kā palīdzēt organismam atbrīvoties no pārēšanās sekām, ir atslodzes ievērošana.
Atslodze nepieciešama, lai atslogotu gremošanas orgānu sistēmu, attīrītu organismu no sārņiem, kā arī atbrīvotu to no zarnu traktā uzkrātajiem nelabvēlīgajiem mikroorganismiem. Tās laikā tiek dedzinātas liekās tauku rezerves, uzlabojas ādas stāvoklis, kā arī samazinās sirds un asinsvadu slimību risks.

KĀ VISLABĀK IEVĒROT ATSLODZES DIENAS?
Ir neskaitāmi atslodzes dienu veidi. Galvenais noteikums ir samazināt barības vielu uzņemšanu. Līdz ar to organisms nepieciešamo enerģiju ņem no organismā esošajām tauku rezervēm. Populārākais veids, kā ievērot atslodzi, ir tās laikā lietot vienu konkrētu produktu. Piedāvājam tev 3 gatavus atslodžu dienu variantus – izvēlies savējo!

1.VARIANTS
Dienas laikā uzņem 2-3l šķidrumu. Var dzert gan tīru ūdeni, gan zāļu tējas. Ieteicams lietot arī svaigi spiestas sulas. Piemēram, burkānu, ķirbju un ābolu sulu. Izmantojot sulas, šādu atslodzi izturēt daudz vieglāk, kā "sēžot" uz tīra ūdens vai tējas.

2.VARIANTS
Dienas laikā uzņem 300g vājpiena biezpiena un 900g kefīra. Dienā ievēro 5-6 ēdienreizes. Samērā viegli izturams atzlodzes dienas variants, sevišķi tām, kurām piena produkti iet pie sirds.

3.VARIANTS
Dienas laikā ēd dažādus augļus un dārzeņus – 1,5 kg. Piemēram, vari ēst tikai ābolus (ja vien neesi no tām, kurām no tiem pūšas vēders). Neaizmirsti par šķidrumu. Izdzer 5-6 ūdens glāzes. Ievēro 5-6 ēdienreizes.
Ja atslodzes dienas laikā jūties labi, tad vari to ieturēt vēl vienu vai divas dienas, taču ne ilgāk, jo šāda ēdienkarte, protams, nav paredzēta, lai to ievērotu pastāvīgi.

UN, JA MAN NESANĀK?
Tomēr ne katram atslodzes dienu ievērošana ir pa spēkam. Daudziem jau dienas otrajā pusē paliek dulla galva. Tam pie vainas var būt samazinātais cukura līmenis asinīs, līdz ar ko izjūti pieaugošu bada sajūtu. Cilvēks var palikt nervozs, kašķīgs, un pat dusmīgs. Ja jūties slikti, tad nevajag sevi speciāli mocīt un turpināt atslodzes ievērošanu.
Tā vietā pievērs lielāku uzmanību tam, ko tu ēd. Nav obligāti jāsamazina ēdiena apjoms, galvenā uzmanība jāpievērš ēdiena sastāvam. Neaizraujies ar gaļas lietošanu lielos apjomos. Protams, tā ir nepieciešama, tomēr galvenais uzsvars ēdienreizēs jāliek uz svaigiem dārzeņiem.
Ārsts iesaka kritiski izvērtēt savu ikdienas ēdienkarti. Pēc iespējas mazāk jālieto trekni, cepti ēdieni, kuru pagatavošanai izmantota eļļa. Ceptais, karsētais ēdiens rada nepatīkamo smaguma sajūtu. Eļļā gatavotie ēdieni ilgi sēž kuņģī un nekust ne šurp, ne turp. Rezultātā tiek nomākta dabiskā kuņģa darbība.
Jaunajā gadā Dr. Andis Brēmanis novēl, lai izdodas tas, kas iecerēts, kā arī liek atcerēties, ka ēst ir forši un tas noteikti ir viens no dzīves baudījumiem. Taču tas nebūt nav vienīgais baudījums. Tāpēc centies visās lietās ieturēt mērenību, lai pilnvērtīgi izjustu visas baudas, ko dzīve piedāvā!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.