ĀRPRĀTS – mana MEITA ģērbjas IZAICINOŠI!

Ja agrāk varēji ģērbt savu mazo princesīti tā, kā tev šķiet visskaistāk, tad nu ir pienākusi diena, kad viņa pucējas pati. Un jā, reizēm viņa uzvelk ko tādu, ka tev gluži vai trūkst vārdu… Ko iesākt, ja mammai šķiet, ka pusaugu meita ģērbjas un izskatās izaicinoši un neatbilstoši saviem gadiem? Un kā vispār būtu jāģērbjas un jāizskatās šajā vecumā?

KO SAKA MAMMAS?
Nora, 39 gadi – visu nosaka attiecīgās meitenes izturēšanās un attieksme, kad apģērbs ir mugurā. Viena var pusplika staigāt un viss normāli, otra var būt tādās pat drēbēs, bet izturēties izaicinoši/pavedinoši. Kādai mammai šķiet, ka kleita/svārki virs ceļgala ir izaicinoši, citai izaicinoši būs, ja acis par daudz uzkrāsos. Man izaicinoši būs plika pēcpuse un pupi, pārējo, lai dara, kā grib. Kad vēl, ja ne tagad?

Zane, 38 gadi
– ja apakšveļu (caurspīdīgos mežģīņu naktskreklus) vilktu vakarkleitas vietā, man rastos iebildumi. Nesen klejoja pa internetu bildes no izlaidumiem, kur tieši tā arī tērpušās. Meitenēm gribas būt novērtētām – ja ne kā personībai, tad vismaz kā svaigai gaļai. Zemās jostas bikses komplektā ar īsu džemperi aukstā laikā meita noteikti nevilks!

Antra, 42 gadi
– pēc pasākuma, skatoties foto kopā ar meitu, vajadzētu neuzkrītoši un nedidaktiski analizēt tērpu izvēles. Bieži vien šī ir metode, ar kuras palīdzību likt bērnam saprast, ka – nu nebija īsti ok izvēlētais tērps konkrētajam pasākumam. Analizēt arī citu meiteņu foto – kurai ir piemērots apģērbs.

Elga, 40 gadi
– neviena diena nepaiet neredzot sievieti, kura vai nu ģērbjas neatbilstoši izmēram; vai nu ģērbjas neatbilstoši vecumam; vai nu neatbilstoši gadalaikam. Neprasīsim no savām atvasēm to, ko pašas nejēdzam.


KO SAKA STILISTE?
Mammu teikto komentē Iveta Slica, personālā stila konsultante, vizāžiste.
Ko nevajadzētu vilkt? Viedokļos izskanēja, kad tad, ja ne jaunībā varot atļauties visu. Viss ir atkarīgs, ko saprotam ar atļauties visu. Ja tās ir košas, aktīvas krāsas, visneiedomājamākie krāsu salikumi, dažādu stilu izmēģinājumi un nepārtrauktas to maiņas, tad es piekrītu – kad tad, ja ne tīņu gados to visu piemērīt uz sevis, lai atrastu sev tīkamāko un harmoniskāko. Tomēr nevajadzētu vilkt apģērbu, kas neatbilst auguma proporcijām, izceļ tā nepilnības, neatbilst laika apstākļiem, vecumam un pasākumam vai videi, kurā atrodamies.
Ko iesākt? Bērnu tīņu vecumā mēs kā mātes varam paskatīties, kādu gaumi esam izveidojušas meitām, kamēr vēl varējām pucēt viņas pēc saviem ieskatiem. Tāpat varam izvērtēt savstarpējās attiecības un savu autoritāti bērna acīs. Taču tas gan vairāk ir psihologu kompetencē, dot padomus konfliktu atrisināšanai, jo situācijas ir tik dažādas. Vienā ģimenē meita dara visu pretēji mammas teiktajam, lai parādītu savu protestu, otrā ir iespējams kaut ko mainīt ar piemēriem un sirsnīgām situāciju pārrunāšanām. Varbūt būtu lietderīgi kopā pašķirstīt modes žurnālus, paskatīties modes skates vai brīvdienā nesteidzīgi pastaigāt pa veikaliem, piemērīt dažādu stilu apģērbus un kopīgi izvērtēt, kas būtu pieņemams abām.

Kas tad ir modē? Tīņu meiteņu modē pavasarī aktuālas ir baikeru žaketes, balts boyfrend krekls 90-to gadu stilā, boyfrend džinsi, adīti džemperi, vestes, kas atgādina žaketi bez piedurknēm, kupli svārciņi, beisbola cepures, tenisa kurpes ar grafisku rakstu, košas mugursomas. Sporta apģērba elementi būs garderobes aktuālākie papildinājumi nākamajā sezonā. Tas gan nenozīmē, ka moderns apģērbs ir sporta tērps. Šobrīd aktuāli ir arī ādas legingi vai pieguļošas bikses no plāna džinsu auduma, kostīmu auduma un vairāk līdzinās skinny pants. Jāteic gan, ka legingi pamazām zaudē savu aktualitāti, jo modē nāk platas bikses, taču kombinācijā ar īsāku kleitiņu, pavasara mētelīti vai garu kreklu, adītu džemperi un kluba žaketi noderēs arī pavasara garderobē. Taču šis apģērbs prasa īpaši kritisku skatienu spogulī un figūras īpatnību izvērtēšanu.


KO VĒL VĒRTS ŅEMT VĒRĀ?
Ja netīk meitas vizuālais izskats, pirmkārt, ir jāsaprot, kas tajā nav pieņemami – vai tas ir tikai apģērbs, vai apģērbs un kosmētika, kas starp citu, spēj ļoti mainīt tēlu. Varbūt apģērbs pats par sevi nav nepiedienīgs, bet tādu to padara, piemēram, pārlieku uzkrāsotas acis un lūpas? Vai nepiemēroti aksesuāri – piemēram, kurpes ar ļoti augstiem papēžiem?
Varbūt tieši pusaudžu vecumā ir vērts meitu aizvest pie laba stilista, kas izstāstītu, kas piestāv/nepiestāv gan apģērbā un aksesuāros, gan kosmētikā. Ja mamma ies kopā ar meitu, arī pati, iespējams, iegūs jaunu un vērtīgu informāciju.
Vēl – ļoti iespējams, ka meita ar izaicinošo apģērbu un grimu cenšas kopēt to, kas redzams, tā sakot – uz skatuves. Pusaudžu elki, vienalga vai tie būtu mūziķi, aktieri, modeles vai kas cits, pamatā ģērbjas ļoti pamanāmi un nereti izaicinoši. Jāpalīdz bērnam saprast, ka tas ir skatuves tērps, un ikdienā arī šie populārie cilvēki tā pa ielu nestaigā.

Galu galā – komunikācija ar bērnu ir visa pamatā. Pateikt – nē, šo tu nevilksi, ir viegli. Tomēr vērtīgāk būtu izskaidrot, kādēļ šī izvēle nav laba, un kopā ar bērnu nonākt pie kopsaucēja, kas apmierina abas puses.

3 komentāru
  1. Man jau liekas – lai tie bērni ģerbjas kā grib, jo visšausmīgāk tomēr ir tad, ja pieaugušas tantes ir saģērbušās kā pusaugu meitentiņi.

  2. Jāatceras, ka apģērbs ir pirmais, ko redz un tas arī nosūta sabiedrībai signālus par valkātāja iespējamo raksturu un attieksmi. Ja mūķene apģērbtos kā ielasmeita, neviens viņai neprasītu rožukroni, lai cik šķīsta viņa arī nebūtu. Līdz ar to, ģērbjoties būtu jārēķinās ar to, ko apkārtējie uztvers arī no tā, kas ir mugurā.

  3. Smieklīgi tie mammu komentāri 🙂 Vispār man jau liekas, ka visa sākums ir mamma – viņa ir tā kas izveido vai neizveido to gaumi

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.