Apņēmīgie puiši no skolēnu sabiedrības Eurika

Kad tuvojas Ziemassvētki un gadu mija – šis ir tas laiks, kad mēs visi daudz ko pārdomājam, izvērtējam, kļūstam gaišāki, esam gatavi darīt labus darbus un palīdzēt tiem, kuriem nepieciešams atbalsts vai kuri, iespējams, nonākuši nelaimē. Arī mēs esapti.lv vēlamies pastāstīt savām lasītājām par kādu brīnišķīgu labdarības projektu, kura ideja un mērķis  mums šķiet ļoti cēls un apbrīnas vērts. Tā ir skolēnu sabiedrība Eurika, kura sākotnēji dibināta, lai palīdzētu Bērnu slimnīcai. To dibinājuši divi pavisam jauni puiši  – Matīsam un Oskaram Barkovskiem šobrīd ir tikai 20 un 18 gadu.

Ideja par palīdzības sniegšanu Bērnu slimnīcai Matīsam un Oskaram radās 2004.gadā, kad Matīss pats bija nokļuvis slimnīcā un tur savām acīm saktījis bērniņus reanimācijas nodaļā, kuri cīnījās par savu dzīvību. Matīs stāsta: "Manī radās dziļas pārdomas par to, ka ir bezspēcīgi bērni, tik pat veci kā es, kas cīnās par savu dzīvību un, noteikti, vairāk par visu vēlas izveseļoties. Arī es, izejot no slimnīcas, ļoti novērtēju to brīdi, kad esmu vesels un atkal varu staigāt. Joprojām, apmeklējot šo nodaļu, man ir ļoti žēl šo, kā arī jaundzimušo bērnu, un es vēlos tiem palīdzēt!"

Redzētais tik ļoti Matīsu iespaidojis, ka, atgriežoties mājās,  viņš ierosinājis savai mammai, zīmēšanas skolotājai, pārdot viņas skolnieku zīmējumus, tādējādi vācot līdzekļus Bērnu slimnīcas reanimācijas nodaļai tik ļoti nepieciešamajai jaunajai aparatūrai.  Ar kartīšu pārdošanu Matīsam jau bija bijusi pieredze pamatskolā – apsveikuma kartītes tika zīmētas ar roku vairākos eksemplāros un pārdotas skolas gadatirgū, bet par iekrāto naudiņu tika pirktas puķes skolotājām.
Rezultātā šo līdzekļu vākšanas ideju atbalstījusi gan mamma, gan tētis, gan arī brālis.

Sākumā mamma savu skolēnu zīmējumus skenēja, tad tie e-pasta veidā tika piedāvāti dažādiem uzņēmumiem kā Ziemassvētku apsveikuma kartītes. Sākums nebija no vieglajiem – firmu apzvanīsana, e-pastu sūtīšana prasīja daudz laika. Bet neatlaidīgs darbs nes augļus, un nu jau klientu skaits pieaudzis līdz vairākiem simtiem uzņēmumu. Ar laiku tika izveodota arī projekta mājas lapa www.eurika.lv.

Kartītes zīmē dažādu skolu skolēni – bērni no Mazirbes internātpamatskolas, Ziepniekkalna sākumskolas un Āgenskalna sākumskolas, kā arī ir zīmētāji, kas piesakās privāti. Vēlāk tiek izvēlēti labākie un interesantākie zīmējumi. Pēc tam šos uzvarētāju darbus puiši ievieto savā mājas lapā, kur tagad tās var izvēlēties un iegādāties jebkurš interesents.

Oskars stāsta: "Saspringtākais laiks mums ir decembris, kad tiešām kartīšu pasūtījumu ir daudz, bet mēs tikai par to priecājamies. Šis darbiņš mums ir hobijs, arī kā interesanta pieredze un mācība nākotnei. Saspringatjā periodā palīdz arī mamma Anda un brālēns Artūrs, bet tā – pārsvarā darbojamies ar Matīsu divatā."
Kad Oskars dzird uzslavas par to, ka, tik jauni būdami, uzsākuši tik nopietnu un slavējamu lietu, viņš tikai nosmej: "Nothing special! Mums nav grūti. Bet galvenie jau ir mūsu zīmētāji, kuri palīdz bērniem Reanimācijā. Tur ir patiešām baisi skati."

2008.gadā puiši saņēmuši arī Latvijas lepnuma balvu par jauniešu iniciatīvu labdarībā.

Matīss un Oskars piedalās arī citos labdarības projektos – projektā Pabarosim bērnus brāļi Barkovski palīdzējuši daudzām trūkumā nonākušām ģimenēm. Sākotnēji brāļi bija domājuši vākt ziedojumus, lai paši pirktu pārtiku trūkumcietējiem, taču ziedot produktus pieteicās arī daži uzņēmumi (Rīgas dzirnavnieks, Laima, Hanzas maiznīca, Lāču maize).

Līdz 2008.gadam par četros gados pārdotajām kartītēm Bērnu slimnīcai jau iegādāts mākslīgais plaušu ventilācijas aparāts, perfuzors un infūzijas sūknis, vitālo funkciju monitors, kas uzrauga sirdsdarbību un elpošanu, komas stāvoklī esošu bērnu pretizgulējumu vadības sistēma, cietušā transportrati.

Šogad Rīgas Bērnu slimnīcā ir ļoti nepieciešama iekārta ‘’Kangaroo’’.
Šī iekārta nodrošina nepārtrauktu, dozētu barošanu caur zondi gan jaundzimušajiem, gan pusaudžiem. Tā tiek izmantota situācijās kad bērni ir komas stāvoklī, kā arī pēc smagām traumām, apdegumiem un pie citām smagām saslimšanām. Šāda iekārta ikdienā ir nepieciešama vairākiem bērniem, kuri ārstējas intensīvās terapijas nodaļā.

Šajos svētkos Eurika sadarbojas arī ar ziepju fabriku Stenders, kuri savām apsveikuma kartītēm izvēlējās trīs zīmējumus, ko radījušas divas Pļavnieku sākumskolas skolnieces – divus zīmējumus zīmējusi Gerda Ance Cakule, bet viens ir Elizabetes Skriemenes darbs. Iegādājoties kādu no šīm apsveikuma kartītēm Stenders veikalos, tu ziedosi Bērnu klīniskajai slimnīcai.

Veiksmi brāļiem viņu labajos darbos, un ieskaties www.eurika.lv arī tu!

3 komentāru
  1. Arī es savā darba vietā ierosināju pirkt pie šiem puišiem kartiņas, un nu jau 2 gadus pēc kārtas atbalstam viņus 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.