8 ieteikumi, lai kļūtu par tiešām VĒRTĪGU darbinieci

Mums visām dzīve sastāv no vairākām sfērām, bez kurām tā nebūtu pilnīga. Pamatā mūsu dzīves iedalās trīs lielajos „vaļos” –  ģimene, darbs un brīvais laiks. Ar visu pārējo var variēt pēc saviem ieskatiem, iedalīt vai izdalīt no šīm pamatkategorijām, kaut ko izvirzīt vairāk priekšplānā, kaut ko citu atbīdīt maliņā. Galvenais noteikums ir turēties līmenī.

Taču šoreiz parunāsim par darbu, jo tieši šī ir vieta, kur tu sevi parādi no profesionālās puses, radi iespaidu svešiem cilvēkiem, ar ko ikdienā saskaries, un galu galā pārdod savas darba prasmes. Svarīgākais, ko der atcerēties, stājoties vai esot darba attiecībās, ir mācēt parādīt, ka neviens cits nav šajā jomā par tevi labāks. Ideālajā gadījumā pierādīt, ka esi vērtīgākā darbiniece, kādu vispār var vēlēties. Būtiski ir paturēt prātā, ka to var panākt tikai ar pareizo attieksmi un vēlmi strādāt.

8 IETEIKUMI, KĀ KĻŪT PAR TIEŠĀM VĒRTĪGU DARBINIECI
Esi lojāla. Lojalitāte – tava cieņas pilna izturēšanās, godprātīga attieksme un respekts pret pastāvošo varu (priekšniecību) un tās iekšējiem likumiem. Vārds, kas jāzina katrai, neatkarīgi no ieņemamā amata, uzņēmuma prestiža un kolektīva draudzīguma, kas reizēm mēdz būt mānīgs. Tāpat arī pret firmas klientiem, sadarbības partneriem. Neaprunā un nepaud sašutumu arī pret savu iepriekšējo darba vietu. Pirmkārt, tas neliecinās neko labu par tevi. Jo kur ir garantija taviem darba devējiem, ka neaizej ap stūri un to pašu nestāsti par viņiem? Otrkārt, ja darbs ir tajā pašā sfērā, kur bijis iepriekšējais, var gadīties, ka tavs esošais priekšnieks ir paziņas vai pat draugi ar bijušo. Sākas intrigas, kolēģu aprunāšana un skaļa kritizēšana noteikti nav tas, ar ko būtu jāaizēno sava personība. Esi profesionāle un stīvi tam pāri.


Precīza savā darbā. Tavi tiešie darba pienākumi parāda to, kā attiecies pret uzdoto. Vienmēr visu paveic noteiktajā laikā, nekavē termiņus. Gatavo darbu vai atskaites pārbaudi pirms nodošanas. Darba vidi turi kārtībā, galdu nepārkrāmē, neturi tur lietas, ka neattiecas uz tiešajiem pienākumiem, par ēdienu nemaz nerunājot. Tas, kādos apstākļos strādā, rada iespaidu par tevi kā cilvēku.

Neatsaki palīdzību. Ja ar saviem tiešajiem pienākumiem tiec galā bez problēmām, padomā vai nevari iesaistīties arī papildus pasākumos un parādīt sevi kā daudzfunkcionālu darbinieci. Neatsaki kolēģim palīdzību, kāda jautājuma risināšanā. Piesakies izšķirt kādu strīdu vai novērst samilzušu problēmu, varbūt parūpēties par telpaugiem. Tā tu iegūsi cieņu gan kolēģu vidū, gan priekšnieka acīm nepaslīdēs garām tavs entuziasms.

Te gan der atcerēties, cik plāna ir robeža starp izpalīdzēšanu un tīšu izmantošanu. Nereti kolēģi var sākt uzskatīt par pašsaprotamu tevis noslogošanu ar papildus darbiem, centies nepieļaut šādu situāciju un atrast zelta vidusceļu.

Nekautrējies parādīt savu nostāju. Nebaidies uzņemties vadītājas lomu, protams, nekad neaizēnojot savu tiešo priekšnieku. Ja saredzi problēmu konkrētā uzdevumā, kolektīvā, birojā vai varbūt administrēšanas procesā, ziņo par to! Tikai, kad esi izteikusi aizrādījumu, uzreiz iesniedz arī savu sagatavoto risinājuma plānu. Tukša pārgudrību mētāšana ir pa spēkam katrai. Bet tikai vērtīgākajai darbiniecei uzreiz ir arī veiksmīgs risinājums un jaunas idejas. Tas parādīs, ka esi spējīga reaģēt uz dažādām situācijām, vari pārliecinoši runāt par tēmu un rast tai risinājumus. Ka interesējies ne tikai par to, kas notiek uz tavas darba virsmas, bet mēdz pārlaist acis arī tālāk par to.

Pēti cilvēkus. Katrs cilvēks – gan priekšnieks, gan kolēģis ir personība. Vienmēr respektē viņus, ļauj izteikt domas, pat ja nepiekrīti. Nemeties uzreiz kaislīgā viedokļu apmaiņā, ja nepazīsti savu diskusijas biedru pietiekoši labi. Pareizākā stratēģija ir, gan esošajā darbā, gan ienākot jaunā kolektīvā, veikt novērošanu. Skaties un analizē, kā dažādās situācijās reaģē katrs no darba biedriem, kā runā, kā izsakās. Ko viens par otru runā tavi kolēģi, kāda ir iekšējā darba vides atmosfēra, kādi ir raksturi. Kad būsi iepazinusi savu „darbības lauku”, vieglāk zināsi, ar kuru tev veidojas saskanīgs viedokli, ar kuru nē. Vai darbā ir kāds izteikts skandālists vai tenkotājs. Centies vērot arī priekšnieku, lai saprastu, kādas dotības, īpašības un iemaņas padotajos tiek vērtētas augstāk.

Ieguldi savā attīstībā. Mest pie malas mācības ir nevis stāvēt uz vietas, bet iet savā attīstībā pāris soļus atpakaļ. It sevišķi šajā laikmetā, kad jaunas zināšanas ir zelta vērtē. Ir jābūt informētai par jaunākajām tehnoloģijām, pieprasītākajām prasmēm, noderīgākajām zināšanām. Un ne tikai informētai. Tev tas viss arī jāapgūst, lai būtu konkurētspējīga darba tirgū. Neviens darba devējs negaidīs, kamēr apgūsi viņam nepieciešamās iemaņas, ja pie durvīm jau klauvēs cita, kas var sākt strādāt tūlīt. Tāpēc pilnveidojies, mācies un turpini savu izaugsmi neskatoties uz vecumu vai darba stāžu.

Iesaisties kolektīva pasākumos. Lai vai cik ļoti tev gribētos izbaudīt laisku piektdienas vakaru vai brīvdienās doties uz laukiem prom no pilsētas kņadas, tev jārespektē darba pasākumi. Tā ir tāda slidena tēma, kurā it kā valda „brīvas izvēles” princips – gribi nāc, gribi nē. Ja vien nav noteikts citādāk. Ja esi paraugdarbiniece, tad uz pilnu slodzi. Tava darba dzīve nebeidzas vakarā, aizverot biroja durvis, lai kā to negribētos atzīt. Parādi, ka atbalsti savu kolektīvu, piedalies aktivitātēs, nežēlojies. Atnāc un „atrādies” kaut uz neilgu brīdi, bet neignorē.

Vienmēr profesionāla. Darbs nav satikšanās vieta ar draudzenēm, kur paklačoties vai pažēloties par problēmām attiecībās. Nošķir darba vidi no ģimenes. Nav jāstāsta visam kolektīvam par kārtējo strīdu ar vīramāti  vai  par meitiņas – peciņas  piekto zobiņu (ir bijuši stāsti arī par visiem iepriekšējiem). Kā arī nelielies par saviem vai tuvinieku panākumiem, jo cilvēki reizēm mēdz būt ļoti greizsirdīgi. Cietēja vari izrādīties tu pati.

14 komentārs
 1. Pēdējais ieteikums tiešām būtu jāizlasa dažu labu banku darbiniecēm un kosmētikas veikalu pārdevējām, kā arī viņu personālatlases cilvēkiem, ir redzētas TĀDAS ŠAUSMAS! Šis, man kā klientam, ir patiešām būtiski. Dažkārt netīrie nagi un pumpainais ģīmis, sagrauj jebkādu ticamību pakalpojumam, produktam.

 2. Vajag strādāt darbu kas patīk, tad lielākā daļa problēmu atkrīt. Kreņķis ir tad, ja darbs nepatīk, bet neko citu nevar, nemāk darīt…

 3. … vel trakak ir tad, ja nezini ko tu vispar varetu gribet darit un kas ir tas kas patiktu un sanaktu…

 4. es meklēju darbu, taču šobrīd mans darba stāžs ir samērā neliels. Visur, kā nosacījums tiek minēta pieredze. Tad man ir jautājums – ka lai dabūnu darbu bez pieredzes un pieredzi bez darba???

 5. Dārgumiņ, pie pieredzes var tikt pavisam vienkārši, piesakies ļoti labā, zināmā kompānijā (tas būs vērtīgi-svarīgi tavam CV) uz 3 mēnešiem, par piemēram sev interesējošā amata darītāja asistentu un strādā BEZ MAKSAS!!! Šādā veidā varēsi ne tikai tikt pie pieredzes, bet iespējams, ja būsi iniciatīvas bagāta, darbīga un visādi citādi vērtīga, kompānijas vadība nolems tevi paturēt. Ja tomēr nē, Tev būs izcils ieraksts tavā CV.

 6. Piekrītu Zinātājai, šāds ieraksts vai vairāki ieraksti CV ļoti daudz ko atrisina. Galvenais, lai izvēlētā kompānija būtu nozares līdere, vēlams starptautisks uzņēmums.

 7. Domāju tāpat par klusēšanu attiecībā uz iepriekšējiem darba devējiem vai kolēgiem. Pārņem dīvainas sajūtas klausoties tādu aprunāšanu un sūkstīšanos.

 8. Patiešām vērtīgs padoms, paldies, ieteikšu savai brāļa meitai, viņai šobrīd priekšā darba izvēles jautājums.

 9. Mnja, izlasiju un sapratu, ka jasanemas, laikam esmu izlaidusies, mums sieviesu kolektivs un klacosanas, ta tada gruti parvarama darba dienas sastavdala, laikam bus jaapsezas ar muguru pret visam, lai butu grutak nepartraukti komunicet.

 10. Ar savas nostājas parādīšanu un iniciēšanu var riktīgi norauties, taču, ja galvu no galda apkšas ārā nebāzīsi, pie paaugstinājuma netiksi 😉

 11. Raksta sākumā teksts nedaudz aizskarošs, par bezdarbniekiem. Varētu padomāt, ka tā ir liela laime sēdēt uz pabalsta. Un galu galā, esam taču maksājuši nodokļus, lai grūtā brīdī valsts mūs atbalstītu (tas tak viens no mērķiem nodokļu maksāšanā). Un darbu grūti atrast, jo valsts iestādēs maz piedāvājumu, privātie saliek tādus pienākumus – vairāku speciālistu specifiku (kas retajam ir) un algu 170-200 Ls. Kādā labdarības iestādē vēl par tādu algu varētu strādāt.

 12. ir atšķirība vai bezdarbnieks aktīvi meklē darbu un sākumā pieņem arī sliktākus variantus par zemāku algu vai vienkārši sēž uz pabalstiem un gaužas. kā jau tekstā minēts, viss paša ziņā.

 13. Šobrīd jāstrādā 3 reizes labāk un kvalitatīvāk vispār bez kādas kurnēšanas, jo to, ka ir darbs ir jāspēj novērtēt…

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.