7 veidi kā palīdzēt bērnam tikt galā ar dusmām

https://www.istockphoto.com/

Bērna cīņa ar dusmām ir grūta gan bērnam gan vecākiem. Daži bērni ļoti viegli kļūst neapmierināti un aizkaitināmi. Viņi burtiski uzspridzina šķietami nenozīmīgus ikdienas notikumus. Viņi kliedz, raud, kļūst agresīvi un šīs ir tikai dažas no viņu dusmu izpausmēm.

Ja jūsu bērnam ir dusmu uzliesmojumi un jo īpaši, ja bērna dusmas traucē jūsu attiecībām un dzīves kvalitātei, ir svarīgi iemācīt viņam prasmes, kas vajadzīgas, lai veselīgi tiktu galā ar savām jūtu izpausmēm. Ļoti noderīgs var būt arī garīgās veselības speciālista apmeklējums.

Iemāciet bērnam atšķirt jūtas

Bērni visticamāk dusmojas, ja nesaprot savas jūtas vai nespēj tās izteikt vārdos. Bērns, kurš nevar pateikt: “Es esmu dusmīgs!” var mēģināt parādīt, ka ir dusmīgs, izpaužot fizisku agresiju. Vai arī bērns, kurš nespēj uztvert vai izskaidrot, ka jūtas skumji, var uzvesties neadekvāti, lai pievērstu jūsu uzmanību.

Lai palīdzētu bērnam iemācīties identificēt un apzīmēt jūtas, iemāciet sākumā tādus pamata sajūtu vārdus kā “dusmīgi”, “skumji”, “laimīgi” un “nobijies”. Norādiet bērnam uz viņa jūtām, sakot: “Šķiet, ka tu šobrīd jūties ļoti dusmīgs.” Laika gaitā viņi iemācīsies apzīmēt savas emocijas.

Bērnam labāk izprotot savas emocijas un to kā tās aprakstīt, iemāciet viņam izsmalcinātākus sajūtu vārdus, piemēram, neapmierinātība, vilšanās, noraizēšanās un vientulība.

Izveidojiet dusmu termometru

Dusmu termometri ir instrumenti, kas palīdz bērniem atpazīt pazīmes, kas liecina par viņu dusmām un to uzliesmojumu. Uz papīra uzzīmējiet lielu termometru. Sāciet no apakšas ar nulli un ievadiet skaitļus līdz 10 termometra augšdaļā.

Dusmu termometrā nulle nozīmē “nekādas dusmas”. 5 nozīmē “vidēju dusmu daudzumu”, un 10 nozīmē “visvairāk dusmu kā jebkad”.

Laikā, kad jūsu bērns nejūtas satraukts vai dusmīgs, runājiet par to, kas notiek viņa ķermenī, pie katra termometra skaitļa. Jūsu bērns var teikt, ka smaida, kad viņš ir 0 līmenī, bet viņam ir dusmīga seja, kad sasniedz 5. līmeni. Viņš var sajust, ka viņa seja kļūst karsta pie atzīmes 2 un viņš var sasist dūres ar rokām, kad sasniedz 7 līmeni. Sasniedzot skaitli 10, bērns var justies kā dusmīgs pūķis.

Termometra izmantošana palīdz bērniem iemācīties atpazīt dusmas brīdī, kad tās to piemeklējušas. Galu galā viņi var izveidot saikni, ka tad, kad viņu dusmu temperatūra sāk paaugstināties, pārtraukums var palīdzēt viņiem tās nomierināt.

Izstrādājiet nomierināšanas plānu

Iemāciet bērniem kā rīkoties, kad viņi sāk justies dusmīgi. Tā vietā, lai mestu klučus pa gaisu, viņi var doties uz savu istabu vai citu noteiktu “nomierināšanās stūrīti”.

Mudiniet viņus krāsot, lasīt grāmatu vai iesaistīties citā nomierinošā nodarbē līdz viņi jūtas labāk. Jūs pat varētu izveidot nomierināšanās komplektu. Tas varētu ietvert jūsu bērna iecienītākās krāsojamās grāmatas un dažus krītiņus, jautru grāmatu lasīšanai, uzlīmes, iecienītāko rotaļlietu vai losjonu, kas labi smaržo.

Kad viņi ir sarūgtināti, jūs varat teikt: “Aizej un paņem savu nomierināšanās komplektu.” Tas mudinās jūsu bērnu uzņemties atbildību par sevis nomierināšanu.

Attīstiet dusmu vadības prasmes

Viens no labākajiem veidiem kā palīdzēt bērnam, kurš jūtas dusmīgs ir iemācīt viņam īpašas dusmu pārvaldības metodes. Piemēram, dziļa ieelpa var nomierināt bērna prātu un ķermeni, kad viņi jūtas slikti. Var palīdzēt arī neliela pastaiga, skaitīšana līdz 10 vai noderīgas frāzes atkārtošana.

Nepadodieties dusmu lēkmēm

Dažreiz bērni atklāj, ka viņu dusmu uzliesmojumi ir efektīvs veids kā apmierināt viņu vajadzības. Ja bērnam ir dusmu lēkme un vecāki viņam iedod rotaļlietu, lai nomierinātu, viņš ātri vien sapratīs, ka dusmu lēkmes ir efektīvas.

Nepadodieties savu bērnu iegribām, lai izvairītos no emocionāla sabrukuma. Lai gan īstermiņā tas var šķist kā vienkāršākais veids bērna dusmu nomierināšanai, ilgtermiņā piekāpšanās tikai pasliktinās uzvedības problēmas un agresiju. Tā vietā strādājiet pie saiknes ar savu bērnu, lai viņš justos pārliecinātāks, ka viņa vajadzības tiks apmierinātas.

Sekojiet līdzi sekām

Ir nepieciešama konsekventa disciplīna, lai palīdzētu jūsu bērnam uzzināt, ka agresija vai necienīga uzvedība nav pieņemama. Ja jūsu bērns pārkāpj noteikumus, reaģējiet katru reizi ar sekām.

Privilēģiju īslaicīga ierobežošana var būt efektīva disciplīnas stratēģija. Ja jūsu bērns kaut ko saplēš brīdī, kad viņš ir dusmīgs, lūdziet viņam palīdzēt to salabot vai veikt darbus, lai savāktu naudu remontam.

Izvairieties no vardarbīgiem plašsaziņas līdzekļiem

Ja jūsu bērns izrāda agresīvu uzvedību, viņa pakļaušana vardarbīgām TV pārraidēm vai videospēlēm var saasināt problēmu. Koncentrējieties uz to, lai bērns atklātu grāmatas, spēles un šovus, kas modelē veselīgas konfliktu risināšanas prasmes.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.