7 svarīgas lietas, lai BĒRNS nejustos ģimenē ATSTUMTS

Pārsvarā visās ģimenēs strādā abi vecāki, bet atvase visu dienu pavada bērnudārzā, skolā vai auklītes sabiedrībā.  Stress, pārslodze, laika un uzmanības trūkums nav labākie sabiedrotie audzināšanas procesā. Espati.lv piedāvā vairākus padomus strādājošiem vecākiem, kā uzlabot attiecības ģimenē, neliekot bērnam justies atstumtam.

Nenāc mājās izsalkusi. Šāds ieteikums var likties smieklīgs, bet nevienam nav noslēpums, ka izsalkuši cilvēki ir daudz neiecietīgāki un nervozāki pret apkārtējiem. Pirms došanās mājās, izdzer kaut vai tasi tējas vai apēd jogurtu, iespējams, tas palīdzēs izvairīties no asākas vārdu pārmaiņas ar mājiniekiem.

Pacenties pieaugušo problēmas atstāt aiz savas mājas durvīm. Mazais tiešām nav vainīgs, ka priekšnieks tev liek strādāt virsstundas vai pusi no kolektīva draud atlaist. Viņš vienkārši nesapratīs, kāpēc tu esi tik aizkaitināta un nervoza.

Izvēlies prioritātes. Nekad nerunā par darbu tā, lai mazais varētu padomāt, ka darbs tev ir svarīgāks par viņu. Darbs tev patīk (cerams), bet mazo tu mīli.

Saskarsme ar bērnu. Neatstum mazo, ja viņš ar savām problēmām tevi traucē vakariņu gatavošanas laikā vai brīdī, kad esi paņēmusi darbu uz mājām. Darbs un vakariņas var pagaidīt.

Mazajam ir jājūtas kā līdzvērtīgam ģimenes loceklim. Nediskriminē mazo, liekot mājās darīt pašus nepatīkamākos darbus. Nevienam nepatīk mazgāt traukus vai iznest atkritumu spaini, dariet to maiņās. Ļauj bērnam justies kā palīgam, nevis kalpam.

Nepašapliecinies uz bērna rēķina. Tu esi pieaugusi un tikai tāpēc tu visu māki izdarīt labāk un ātrāk. Ja vēlies, lai tavs mazais izaug pārliecināts par sevi un saviem spēkiem, izturies pret viņu tā, lai viņš justos prasmīgs un attapīgs.

Apspriedies ar bērnu. Mazajam interesē viss, ko tu dari. Pastāsti par savu darbu, savām domām, pārdzīvojumiem. Pajautā viņam padomu, kā viņš rīkotos tādā situācijā. Tas mazajam liks justies nozīmīgam un saprastam, kā arī attīstās spējas formulēt un izteikt savu viedokli. Nedomā, ka mazais vēl nav izaudzis līdz pieaugušo lietām – tā nav. Viņš vēl daudz ko var nesaprast, toties ļoti labi jūt emocijas.

12 komentārs
 1. skaidrs ir viens, par vecāku būt ir ļooooti grūti. jo īpaši vēl, ja no visām malām baksa un biksta visus PAREIZOS padomus, kā tev jāizutras, kādai tev jābūt. Nu mēs neesam ideālas neviena un pret bērniem nevaram izturēties ideāli. Neļaujiet sev, mīļās, justies slikti, lasot šādus un līzīgus rakstus!

 2. Ja nenākšu mājās izsalkusi, tad nākšu vēl vēlāk:) Un tas arī nav labi. Turklāt tāpat jāgatavo ēst ģiemnei. Tad, ko labs ieteikums ir vakariņot bez viņiem? Taču, ka ne.

 3. Ar to es grēkoju visvairāk – kad daru kaut ko, tad saku, ka daru un pievērsīšos viņam vēlāk. Bet, ja godīgi, es neesmu tā droši pārliecināta, ka tas ir slikti. Īpaši, ja bērns aug viens – nav brāļu un ‘māsu – vi”nš ir kā tāds mazs pasaules centrs.

 4. Labi, bet kur ir tā robeža starp pašapliecināšanos un tomēr piespiešanu viņam darīt lietas pašam?

 5. Paldies tev maijpuķīt par labiem vārdiem un atbalstu! Bet man ar tā pati vaina, kas Gatvei. Kad strādāju mājās, mani tracija, ja bērns īd un gaida, ka rotaļāšos. Tad dusmojos un esmu diezgan skarba. Un gluži ta pat kā Gatvei man nav skaidrs, vai tomēr nav vērts bērnam zināmus ierobežojumus uzlikt. Pimerēma, ka nedrīks traucēt, kad strādā?

 6. Mana kaite ir tā, ka nevaru darba problēmas un negācijas atstāt aiz mājas durvīm. Vīrs tā māk. Bet, ja man diena bijusi grūta un emocionāla, tad tas viss bieži izgāžas pār mājinieku galvām. Tad es nomierinos, izraudos un eju visiem atvainoties. Pagaidām savādāk neesmu iemācījusies, diemžēl.

 7. Ai, nu ko ķert kreņķi. Protams, ka vajag piedomāt pie tā, ko dara attiecībā uz bērnu, bet nevar jau iztaisīties par kaut ko citu, nekā esam. Dursku vieglāt tās lietas vajag tvert. Nieiespringt un nešaustīt sevi lieki.

 8. Piekrītu jums visām, ka ļoti grūti ir būt vecākam un vēl grūtāk labam. Man bieži vien apciemo sajūta, ka es esmu slikta mamma, ka nedaru to un šito.

 9. Mjā, ļoti idilliski tie padomi, taču grūti realizējami, šitas ir tas pie kā “pievilkties” a la mērķa statusam :).

 10. It kā jau viss pareizi, bet mani drusku iegruzīja:( Laikam neesmu diez ko lieliska mamma, jo nedaru gandrīz neko no tā, kas te rakstīts.

 11. man ir divas kolēģes, kas šitādus padomus ņem ļoti nopietni. Es uz viņu fona esmu mežone, kuru sen jau bāriņtiesā jānosūdz. un maijpuķītes sasodīta taisnība, bet es nemaz ar nejūtos sliktāka māmma par tām, kas šādiem padomiem tic un seko.

 12. Komentāri mani izbrīna!
  Mani šāda veida raksti iedvesmo un atgādina par situācijām, ar ko katrs dzīvē sastopamies, bet ar ko ikdienas steigā reizēm neprotam tikt galā. Tie ir tikai padomi un jebkurš padoms ir jāpielāgo savai dzīves situācijai, tāpat kā ne jau visi padomi ir domāti visiem!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.