7 izplatītākie iemesli, kādēļ PAZŪD mēnešreizes

Dažādi darbi, skriešanas, uztraukumi un pat stress – tā daudzām no mums ir neatņemama daļa no ikdienas. Un nav nekāds brīnums, ja tas viss spēj ietekmēt arī mūsu veselību. Ko darīt, ja šajā ikdienas steigā pēkšņi atskārsti, ka izpalikusi kādā svarīga sievietes organisma norise – mēnešreizes? Kādi var būt cēloņi šiem kavējumiem, un ko darīt lietas labā? To jautājām Medicīnas sabiedrības ARS sertificētai ginekoloģei un dzemdību speciālistei Aldai Urtānei.

A.Urtāne iesāk: „Menstruālais cikls ir sievietes veselības spogulis, tādēļ nevar izdalīt atsevišķu simptomu – mēnešreižu trūkums, ir jāskata lietas kopumā. Kad mēnešreizes tikko ir sākušās (Latvijā – vidēji 13 gados), tās visbiežāk ir neregulāras. Sievietei pieaugot, šīs cikls stabilizējas, taču tas tik un tā var tikt izsists no ierindas dažādu faktoru ietekmē. Piemēram, kara laikā lielākajai daļai sieviešu mēnešreizes nebija. Arī sesijas laikā tās mēdz vienkārši pazust. Mēnešreizes var aizkavēties arī netiešā stresa dēļ – liels svara zudums, fiziskā un emocionālā pārslodze.” Menstruālais cikls katrai no mums tas ir individuāls, un arī iemesli, kādēļ izgaisušas mēnešreizes, var būt dažādi – tikpat dažādi, kā mēs pašas. Šoreiz uzskaitīsim populārākos un biežāk sastopamos iemeslus, kādēļ mēnešreizes mēdz pazust.

IESTĀJUSIES GRŪTNIECĪBA. Ikviena no mums skaidri zina, ka mēnešreižu pazušana ir signāls tam, ka, iespējams, esi stāvoklī. Patiesībā tieši grūtniecība ir visbiežākais un populārākais mēnešreižu kavēšanās cēlonis. Ja tu pieļauj tādu iespēju, ka varētu būt gaidībās, izturies pret sevi tā, it kā tā patiešām būtu. Līdz ar grūtniecības testu noskaidrosi, vai tā patiešām ir. Rūpes par savu veselību būs allaž aktuālas – gaidot bērniņu vai nē. Uz jautājumu, kas ir pirmais, kas būtu jādara, kad pamanīts, ka ir aizkavējušās mēnešreizes, A.Urtāne saka: „Ja mēnešreizes kavējas pāris dienas, parasti satraukumam nav iemesla, ja vairāk – būtu jāizvērtē grūtniecības iespējamība, taču, ja grūtniecības tests ir negatīvs un mēnešreizes nesākas, noteikti būtu jāvēršas pie ginekologa.”

PSIHOEMOCIONĀLAS PROBLĒMAS, NEGATĪVAIS STRESS UN PĀRSLODZE. A. Urtāne stāsta: „Stress slikti ietekmē sievietes veselību kopumā, sevišķi, ja tas ir regulārs un ilgstošs. Menstruālā cikla izmaiņas par to var signalizēt visātrāk – mēs šīs izmaiņas pamanām visātrāk.” Sievietes organisms atbild uz dažādiem emocionāliem pārbaudījumiem un uztraukumiem, piemēram, strīdiem, nesaskaņām attiecībās un ģimenē, kā arī uz neveiksmēm, kas piedzīvotas profesionālajā jomā. Tas viss nelabvēlīgi ietekmē ciklu – var rasties problēmas ar mēnešreižu regularitāti. Menstruācijas var izpalikt vai gluži otrādi – var sākties negaidīti stipra un bieža asiņošana. Visgraujošāko ietekmi uz mūsu veselību atstāj ilglaicīgi uztraukumi un nervozitāte, ar kuru patstāvīgi nespējam tikt galā, un vairs necīnāmies – negatīvais stress pakļauj visu mūsu organismu negatīvām vibrācijām un, ja tas tiek pieļauts ilgstošo, sekas var būt visai netīkamas.

BAILES NO NEVĒLAMAS GRŪTNIECĪBAS. Bailes var izraisīt kārtīgu spriedzi organismam. Visbiežāk šāda problēma rodas sievietēm, kuras dažādu iemeslu dēļ nelieto kontracepcijas līdzekļus, un katru reizi pēc seksuālā kontakta, sevi par to šausta. Sievietei sāk šķist, ka pēc katras šādas reizes iestāsies grūtniecība – par to tiek domāts un rodas bailes. Šādu iznīcinošu un traucējošu baiļu dēļ rodas jau minētais negatīvais stress, kas pakāpeniski ārda nervu sistēmu, ietekmējot arī sievietes ginekoloģisko veselību. Te nu vietā ir atgādināt par piemērotu kontracepciju, A.Urtāne stāsta: „Visdrošākā kontracepcija ir prezervatīvs. Tas pasargā gan no nevēlamas grūtniecības, gan no seksuāli transmisīvajām slimībām. Šo kontracepcijas veidu parasti iesaka sievietēm, kurām vēl nav izveidojušās stabilas attiecības. Hormonālā kontracepcija, piemēram, tabletes, plāksteris vai intrauterīnā spirāle, arī ļoti labi pasargā no nevēlamas grūtniecības, bet nepasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām.” Viņa iesaka: „Ja ir ļoti bail, abas metodes var droši kombinēt, jo dubults taču neplīst!”

KARDINĀLAS PĀRMAIŅAS DZĪVESVEIDĀ. Kardinālas pārmaiņas, piemēram, dzīvesveidā var būt aktīvas sportošanas uzsākšana vai diēta. Organisms nav pieradis pie tik straujām un krasām pārmaiņām. Bieži sievietes, kas profesionāli sporto, sastopas ar neregulāru mēnešreižu ciklu. Ginekoloģe stāsta: Tuvojoties pavasarim, daudzas sievietes uzsāk badošanas kūres un intensīvi sāk apmeklēt sporta zāli, lai pēc iespējas labāk izskatītos vasaras kleitā.” Viņa atzīst: „Ļoti laba doma! Tomēr pārāk strauja svara samazināšana vienkārši nobloķē olnīcu darbību – tās pārstāj ražot hormonus, un mēnešreizes pazūd. Olnīcu darbībai nepieciešama tā dēvētā ''kritiskā masa'', kas ir vismaz 45kg (bet tas jau ir uz robežas ar nepietiekamu svaru), lai mēnešreizes varētu sākties. Ne velti dietologi iesaka svaru samazināt pakāpeniski – arī vēlamais efekts tad saglabāsies ilgāk”.

VESELĪBAS PROBLĒMAS. Dažāda veida saslimšanas arī var būt atbilde uz jautājumu „kāpēc nav mēnešreižu?”. Sievietes organisms ir saskaņota sistēma, kas darbojas līdzīgi ķieģeļu sienai – izņemsi vienu no šiem ķieģeļiem, var sabrukt viss mūris, tādēļ ir ļoti būtiski sekot līdzi savam veselības stāvoklim, neatstājot to patvaļā, vai līdz brīdim, kad problēma jau ir samilzusi. A. Urtāne stāsta: „Mēnešreižu kavēšanos bieži ietekmē hroniskas saslimšanas. Tādas kā cukura diabēts, vairogdziedzera slimības, imunoloģiskās saslimšanas, celiakija vai pat epilepsija. Arī vīrusu saslimšanas mēdz izsist no līdzvara menstruālo ciklu. It sevišķi tik populārā gripa.”

CEĻOJUMS UN VIDES MAIŅA. Izrādās, ka pat tik patīkama lieta kā atvaļinājumam vai nedēļas nogales brīvdienām sarūpēts brauciens/ceļojums var būt iemesls, kāpēc pazudušas mēnešreizes! Galu galā parasti, lai viss izdotos lieliski, ceļojuma saplānošana paņem ne tikai tavu laiku, bet arī nervus, līdz ar to rodas psihoemocionālas problēmas. Un tās, kā jau tika minēts iepriekš, tiešā veidā spēj ietekmēt tava cikla darbību! Tomēr šis iemesls ir tas, kas parasti pāriet pats no sevis, turklāt, ja ceļojums ir izdevies un sagādā patīkamas emocijas, tad arī visas ar to saistītās problēmas pazūd – cikls atjaunosies un viss būs kārtībā. Ja kādu iemeslu dēļ tas tomēr nenotiek – noteikti jāgriežas pie ārsta!

HORMONĀLAS DABAS PROBLĒMAS. Ginekoloģe A. Urtāne komentē: Menstruālo ciklu regulē hormoni. Nepareiza hormonu darbība noteikti ietekmēs mēnešreizes. Ļoti bieži mēnešreižu pazušanas iemesls ir paaugstināts vīrišķo hormonu līmenis. Tas parasti kombinējas ar palielinātu ķermeņa svaru un palielinātu ķermeņa apmatojumu. Samazināts sievišķo hormonu līmenis arī nobloķē menstruālo ciklu.” Taču hormonāla rakstura problēmas tu pati nespēsi nedz diagnosticēt, nedz arī risināt, tādēļ visdrošākais, kas šādā situācijā būtu jādara – jāvēršas pie sava ārsta, kas sākotnēji varētu būt ģimenes ārsts un pēcāk – savs ginekologs.

Lai ar mūsu veselību viss būtu labā kārtībā, mums vienkārši jāievēro viens svarīgs nosacījums – par sevi vairāk jārūpējas! Jācenšas izvairīties no nepatīkamām stresa situācijām, un visu, kas notiek dzīvē, jācenšas tvert vieglāk. Tikpat svarīgi ir neielaist hroniskas saslimšanas – veselība būtu jāliek pirmajā vietā. Bieži aizmirstam, ka jāmīl sevi. Kā arī vietā ir atgādināt par kārtīgas atpūtas nozīmību pēc labi padarīta darba. Izkop prasmi atpūsties, un tavs organisms būs tev tikai pateicīgs! Visbeidzot, lai cikls būtu pēc iespējas regulārāks, A.Urtāne pārliecinoši nosaka: „Jārūpējas par savu ķermeni un labu garastāvokli! Reizēm mēs nevaram mainīt dažādas sarežģītas situācijas dzīvē, bet mēs vismaz varam mainīt savu attieksmi, vai ne?”

24 komentāru
 1. Es, savukārt, esmu saskārusies ar citu problēmu, jo vecāka palieku, jo menstruācijas ir biežākas un ilgākas :(.

 2. Tas jau tā ir daudzēm sievietēm – tamdēļ jau lieto hormonu terapiju pirms menopauzes …

 3. Man visu noregulēja hormonālās tabletes, pirms tam viss bija kā pa kalniem – neprognozējami.

 4. Pareizi ir, meitenes, jāsmaida biežāk un jārūpējas par sevi! Kurš tad cits to mūsu vietā darīs? 🙂

 5. man menesreizes ir no 13 gadiem!nesaprotu vienu visu laiku bija pa 6dienm un peksni jau gadu man ir par 4 dienam menesreizes!!VELL VAIRAK MANI UZTRAUC TAS KA MAN VINAS IR PAZUDUSAS JAU NEDELU! parasti man sakas ap 30 datumu un ni jau ir 4 datums !! ja es zinu,ka es izsargajos-kas varetu buut ta problema?? Paldies!

 6. vai ir iespeejams ka tieshi paaris dienas pirms menesreizem saku dzert antibioyikad
  jo atklaaja bakteerijas sievieshu liinijaa, un tapeev man jau 9dienu kaveejas mr?

 7. man menesreizes nav jau menesi un piecas dienas. nezinu,kas notiek.?taisiju testu negativs. Izsargajos.

 8. Vai ir iepējams, ka mēnešreizes kavējas, jo esmu sākusi lietot jaunus vitamīnus?

 9. Man m-r nav jau kopš jūnija.. Ir k-kāds veidojums olnīcā, bet tas nevarētu būt pie vainas.. Grūtniecība nav iestājusies.. Marķieri visi labi.. ko man vēl darīt?

 10. Cik labi, ka šāds raksts pastāv… Man ir problēmas ar vecākiem un es esmu aktīva. Es jau nobijos! >.<

 11. Man m-r sākās kā jau visām. Ap tiem pašiem 13 gadiem. Bet tā īsti nekad nav bijušas 100% precīzas. Un ne vienmēr vienādu dienu skaitu norit sarkanās dienas. Tad reiz izpalika. Domāju-stress stress. Gaidīju, ilgāk nevarēju. Izrādās beigās tas no kā baidījos. Grūtniecība. Biju vēl skolniece. Bet viss izgāja veiksmīgi. Dzemdēju, beidzu mācības. Neko nepalaidu garām. Tad atsākās un joprojām nebij 100% precizitāte mātei dabai. Sarkanas bij vien 3 vai 4 dienas. Bet nu delam jau 2 gadi. Ja parasti ne precīzi bet tomēr sākās cikls 10-18 mēneša datumos, tad pēkšņi hop- 26-tie datumi. Tā vienu mēnesi, otru, trešo. Un tagad jau aptuveni 10- 15 dienas kavējas. Muļķīgi tā teikt, bet atkal bail veikt grūtniecības testu (starp citu atkal, jo pēc dēla dzimšanas ar reiz kavējās. Veicu testu bet nekā par laimi.). Strādāju par auklīti un jau gadu viss vienā stresā. Pēdējā mēnesī pavisam traki. Pluss vēl partnerimpartnerim darba problēmas un vispār šķiet ka visa dzive viena liela problēma pēdējā laikā. Rakstu šo jo vienkārši ceru ka neesmu vienīgā un atradīsies kāda gudra dāma kas varēyu pateikt kādu labu un nomierinošu vārdu. Jo tiešām pīties ar dakteriem un testiem nevēlos. Tas šķistu kā uzprasīšanās uz papildus problēmām. 🙁

 12. nu man mr nav jau kadus 4meneshu, biju pie arsta izrakstija zales, lai paradaas mr, bet nekā, un arī testi negativi! arsts teica ka tas esot normali, kad vinjas nav. vai tiesham? ko man darit?

 13. man ir 13 gadu un ir MR bet man viņas nav regulāras pēdējo reizi bija 14 februārī un tagad vēl joprojām nav kas tas varētu būt?

 14. Labdien man ir jautājums man ir zems hemoglobīna līmenis asinīs mēnešreizes jau nav bijušas vairāk nekā 3 mēnēšus dsrbā ir izteikts nogurums un darba slodze man ir tikai 26.gadi.izrakstīja ģimenes ārsts man ferromax preperātu kas jādzer 3 mēnešus trīs reiz dienā vai ir kāds vēl veids kā dabūt vairāk dzelzi organismā.Nav man taču kāda kaite kas jr saistīta ar menstruācijām. Darbā vienu periodu ģību pilnīgi nost.dažkārt rēbst galva bet ne jau visu laiku.
  Zane.

 15. Sveiki! Gribeju pateikt to ka piedzemdeju treso bernu no sakuma man bija menesreizes tagad nezinu kapec nav vinas

 16. Labdien!

  Gribeju pajautat ja man jau no pirma berna nebija menesreizes bijusas. Tagad piedzemdeju treso bernu un pec dzemdibam man bija asinis un baroju ar kruti un esmu pirkusi testu un ir bijusi negativs un baroju ar kruti ,bet menesreizes vel nav bijusas.

 17. Man ir 13 gadu un man pazudušas MR man nav bijis seks man ir iekaisušas mandalas vai tas varētu būt no tā??

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.