6. mēnesis – Mazuļa attīstība

Jauns skats uz dzīvi

Nemanot pagājis pirmais pusgads. No bezpalīdzīga bumbulīša mazais pārvēršas par apkārtējā pasaulē ieinteresētu personību.

Sēžam un ceļamies kājās
Ļoti iespējams, ka tavs mazais jau iemācījies sēdēt un, tiklīdz būs apguvis šo jauno prasmi, mēģinās aizsniegt tuvumā esošās rotaļlietas. Dažreiz šis triks izdosies lieliski, lai gan būs reizes, kad mazais apvelsies. Bet arī tā ir laba skola, kas vēlāk palīdzēs apgūt rāpošanas iemaņas. Bieži vien mazuļi, lai tiktu līdz kārotai mantai, izmanto līdz pilnībai apgūtās velšanās iemaņas.
Ar katru dienu nobriestot, vari sākt gaidīt, kad bērnam pirmo reizi izdosies piecelties kājās. Bieži vien šis sasniegums notiek paša redeļu gultiņā, kur labam atbalstam noder gultiņas redeļu maliņas. Parasti gan uzvaras mirklis ir ļoti īss un mazais pasaules atklājējs drīz vien neveikli saļimst. Par to liecinās arī viņa neapmierinātie brēcieni vai raudieni. Diemžēl neapmierinātība mīsies ar spītu un šādi jandāliņi turpināsies, līdz bērns iemācīsies pats apsēsties. Lai tas notiktu ātrāk, tev ir iespēja palīdzēt un pieturēt jauno cilvēku aiz padusēm, ļaujot apsēsties mierīgi un līgani.
Pat ja bērns vēl nesēž un neceļas kājās, neuztraucies. Pasaules izzināšanai ļoti noderīga ir arī velšanās prasme, ko visi sešmēnešnieki izmanto jau ļoti prasmīgi. Katra bērna attīstībai ir savs temps, ar ko jārēķinās.

Jaunas prasmes mantu apskatē
Pusgadnieks ir jau samērā veikls, tāpēc rotaļlietas tiek kārtīgi izgrozītas un izpētītas no visām pusēm. Protams, katrs priekšmets tiek pagaršots un dažkārt pārlikts no rokas rokā. Šai laikā bērns apgūst, cik interesanti skan dažādi priekšmeti, ja tos sit pret grīdu, sienu vai vienu pret otru. Tāpēc nedusmojies, ja māja rīb un būkšķ. Tas ir svarīgs attīstības posms. Lai izpēte būtu droša, lūkojies, lai bērna aizsniedzamības robežās nenonāktu sīki priekšmeti, ar kuriem tas var aizrīties, kā arī asas, karstas, indīgas vai citādi mazulim nepiemērotas lietas.
Bērns novērtēs iespēju aplūkot dažādas plastmasas vai metāla virtuves bļodiņas, sietiņu vai karoti. Tomēr nedomā, ka mazulis ar savu jauniegūto trofeju spēlēsies ilgi un aizrautīgi. Jau piecas minūtes šai vecumā ir vesela mūžība. Uz ilgāku interesi pat vari necerēt. Tomēr, ja bērna tuvumā novietosi veselu bļodu ar vairākām interesantām mantām, iespējams, iegūsi nedaudz laika sev.
Izvēloties rotaļlietas, neaizraujies ar dārgu un sarežģītu brīnumu iegādi. Daudz noderīgāki par kustīgām, skanošām un zibošām rotaļlietām ir parasti sadzīves priekšmeti. Tie ne tikai spēj ieinteresēt mazuli, bet attīsta arī viņa maņas un sapratni, ka, mantu pakustinot, pagrabinot vai pasitot, var iegūt skaņu, mainīt tās funkcijas utt.
Lai padarītu savu mazo koordinētāku un veicinātu viņa attīstību, brīdī, kad bērniņš sāk pārvietoties pa zemi (šļūkt, velties, līst), izgatavo viņam šķēršļu joslu. Noliec tuvumā salocītus dvieļus, pakaviņu vai ko citu, kas bērnam būs jāpārvar, lai tiktu pie kārotās mantas.
Ļoti attīstoša un interesanta manta bērnam šai vecumā ir bumba. To var mest, ripināt un velties tai pakaļ. Vēl lielāka sajūsma būs, ja kāds bumbu ripinās pretī.
Vēl viena maņa ko mazais sāk apgūt un kas noder rotaļām, ir spēja saprast, ka eksistē arī neredzami priekšmeti. Pamēģini paņemt mazā rotaļlietu un, viņam redzot, nolikt mīļoto mantiņu zem sedziņas (sākotnēji apsedzot tikai daļu mantiņas, pēcāk visu). Mazais ar sajūsmu to atradīs.

Valodas apgūšana
Vēl paies krietns laiks, līdz bērns sāks runāt, tomēr tu pamanīsi, ka ap šo laiku bērns sāk saprast, ko tu viņam saki. Viņš apzinās, kad viņu sauc vārdā, un bieži vien paskatās uz nosaukto priekšmetu. Ja, veicot kādas mazajam tīkamas darbības, piemēram, paņemot klēpī, atkārto skaņas opā un rādi, ka jāstiepj rociņas, pamanīsi, ka drīz arī bērns tā darīs. Tāpat arī staigājot centies nosaukt apkārtējos priekšmetus.
Sestajā dzīves mēnesī bērns vairāk sarunājas ar žestiem, ar rokām un seju rādot, kas viņam patīk un kas ne. Tomēr aizvien biežāk parādās arī dažādas skaņas, kas attāli jau līdzinās vārdiņam mamma vai tete.

Emociju pārpilnība
Bērns aizvien vairāk sāk izrādīt savu mīlestību. Viņš labprāt izmanto mammu vai tēti rotaļās, lūkojas pēc tiem brīžos, kad ir grūti vai ir sabijies, un izdomā dažādus paņēmienus, kā piesaistīt vecāku uzmanību. Piemēram, nometot zemē rotaļlietu. Bērns var sākt raudāt, redzot, ka mamma gatavojas aiziet, un smieties un priecāties, redzot, mammu atgriežamies.
Daļa mazuļu sākt izrādīt nepatiku un pat bailes, sastopoties ar nepazīstamiem cilvēkiem. Nekaunini mazo un nepārdzīvo, bet pamazām māci, ka arī apkārtējie ir laipni un viņam atvērti. Gan jau kautrība un bailes pāries. Rēķinies, ka arī pieaugušie ir dažādi un, iespējams, tavs mazais būs kautrīgāks, nekā tu pati. Toties viņa raksturā noteikti ir citas izcilas īpašības.

Pirmais piebarojums

Ja tavs bērns ir pudeļbēbis, droši vien viņš jau diezgan labi pazīst dažādus biezenīšus. Bet krūts barotajiem bērniņiem sestais mēnesis ir pirmais laiks, kad sākt iepazīties ar kaut ko kreftīgāku par pienu. Parasti kā pirmo piebarojumu ārsti iesaka ieviest kādu dārzeņu biezenīti. Tikai esi uzmanīga, nesāc ar sarežģītiem daudzu komponentu biezeņiem. Piebarojuma uzsākšanai ļoti piemērots ir, piemēram, kabača, ķirbja vai ziedkāposta biezenis. Protams, vari iegādāties kādu no veikalos nopērkamajiem, gatavajiem biezeņiem, bet, ja tev pieejami ekoloģiski tīri produkti, labāk piebarojumu vāri pati. Neviens burciņēdiens nevar sacensties ar svaigi pagatavotu maltīti.
Izvēlēto dārzeni izvāri nelielā ūdens daudzumā (bez garšvielām un sāls) mīkstu un sablendē. Ja vēlies, biezenim var pievienot nedaudz atslaukta piena. Piebarojumu uzsāc ar vienu tējkaroti dienā, pamazām palielinot daudzumu pa puskarotei katru dienu. Tikai pēc nedēļas biezenim vari pievienot jaunu komponentu un vērot, kā mazais jūtas, ēdot jauno produktu.
Līdz ar piebarošanas sākumu bieži vien sagaidāms arī pirmais zobiņš.
Ja kādu dienu mazais ir niķīgāks un dūšīgi siekalojas, ir vērts pataustīt smaganiņu, vai tur cauri neurbjas mazs balts zāģītis.

Lasi arī pārējos šīs sērijas rakstus:

1. mēnesis


2. mēnesis


3. mēnesis


4. mēnesis


5. mēnesis

6. mēnesis


7. mēnesis

8. mēnesis

9. mēnesis

10. mēnesis


11. mēnesis


12. mēnesis

9 komentāru
  1. Vai dieniņ kā tas laiks skrien, tikko vēl lasīju par otro mēnesi, nu jau sestais klāt :).

  2. Kaut arī baroju bērnu ar krūti, pirmo papildus ēdienu iedevu četros ar pusi mēnešos un man tas bija liels atvieglojums, jo vairs nevajadzēja tik ļoti stresot par to, vai pietiks, vai nepietiks piena, kaut mazo cilvēku ar savu pienu baroju gala beigās līdz turpat vai gadam.

  3. Manējam beidzot arī sākušas interesēt mantas, savādāk vienīgā izklaide – mammas klātbūtne.

  4. Mums jau šitais garām, bet tomēr ir interesanti palasīties un atcerēties kā bija.

  5. Ieraudzīju bildi un apsmējos – krustdēls dara tieši tāpat, resp. rāda visiem mēli 🙂 🙂 :).

  6. he, jums 6menesnieku maminas tagad tikai sakas interesantakais, ieprieks bija tikai ziedini tagad tas skrejejogas saks ienakties

  7. Raksts ir jauks.Bet mazajam sešu mēnešu vecumā nu nemaz nav jāsēž un kur nu vēl jāceļas kājās.No sākuma bērniņš iemācās rāpot un tikai pēc tam caur sāniņu pats apsēžas.Tam vajadzētu notikt ne ātrāk par 8to mēnesi.Protams,ir bērniņi,kas visu sāk darīt ātrāk.Bet tikai ar noteikumu,ka bērns to visu dara pats.Mīļās māmiņas,nekādā veidā nevajag mazo 6šos mēnešos provocēt uz sēdēšanu,tas nenāk par labu mazulīša mugurkaulam.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.