6 ieteikumi, lai STRĀDĀTU vēl EFEKTĪVĀK

Strādāt efektīvi – nu kura no mums gan to negribētu, vai ne? Vienalga, vai strādā kāda labā, vai vadi savu uzņēmumu, efektīva darbošanās nekad nepaliek nemanīta. Un, lai arī mums šķiet, ka visu taču darām pēc labākās sirdsapziņas, un arī rezultāti ir, tomēr ir ieteikumi, kurus ievērojot, ir iespējams strādāt vēl efektīvāk. Un nē, tas nenozīmē izpumpēties līdz pēdējam, tieši otrādi – tas nozīmē gan vairāk paveikt, gan arī – kvalitatīvi atpūsties.

PLĀNO NE TIKAI SAVU LAIKU, BET ARĪ – ATPŪTU!
Plānojot savu laiku tiešām ir iespējams padarīt vairāk un labāk! Katras 10 saplānotās minūtes aiztaupa stundu tava laika, ko tu būtu iztērējusi, ja darbotos neplānoti. Vislabākais variants darbu plānošanā ir plānot darāmo tieši nedēļai uz priekšu. No pirmdienas, līdz nākamajai pirmdienai (vai piektdienai, ja ar to ir gana). Vari plānu sastādīt, piemēram, pirmdienas rītā, vai piektdienas, svētdienas vakarā. Galvenais – nosaki prioritāros darbus, kas steidzamāki, un termiņus, kuros jāiekļaujas. Tiem pakārto mazākos, taču arī tiem – termiņus attiecīgās nedēļas ietvaros! Kas ir būtiski – neaizmirsti, ka jāieplāno arī atpūta! Tas, ka nedēļā ir piecas līdz sešas darba dienas, nenozīmē, ka tajās ir tikai jāstrādā. Arī darba laikam ir beigas un atpūtai jābūt tavā plānā! Tomēr – atpūta nedrīkst traucēt darbam. Tādēļ darba laikā dari darbu un atpūties tad, kad ieplānotais ir padarīts.

SĀC AR TO, KAS PIE SIRDS IET VISMAZĀK!
Ja sāksi darbu ar nepatīkamāko tā daļu, tad ir lielāka garantija, ka to izdosies paveikt, jo pēc tās atlikušais jau šķitīs vieglāk un patīkamāk. Vari sevi arī kā atalgot, kad būti tikusi galā ar netīkamajiem sarežģījumiem. Sākot jaunas lietas un darbus, vienmēr atceries, ka, lai ieietos ritmā, var būt nepieciešams vairāk laika – arī to vēlams ieplānot. Jauns uzdevums var prasīt papildus informācijas un zināšanu ieguvi, kas savukārt nozīmē – lēnāku ieskriešanos. Kopumā formula – no nepatīkamākā un tīkamāko – ir pateicīga un spēj nest labus rezultātus, nekā tad, ja darbojies pēc principa – visu nepatīkamo atstāt uz rītdienu, vai darīt maksimāli vēlu šodien.


NEDARI VISU KOPĀ!
Lai gan tiek uzskatīts, ka sievietes, atšķirībā no vīriešiem, it kā spējot veikt vairākus darbus vienlaikus, to tomēr realitātē piekopt nevajadzētu. Varēt jau var, protams, visu ko, un tomēr – vairāk vai mazāk, bet padarītā kvalitāte cietīs. Labākais variants ir koncentrēties tam darbam ko dari, sagrupējot darbus prioritārā secībā, un attiecīgi arī veicot – vienu aiz otra, tad, kad iepriekšējais ir pabeigts. Šādi darbojoties tu paveiksi daudz vairāk, kā tad, ja darīsi visu vienlaikus. Turklāt – arī galva darba dienas beigās būs mazāk dulla! Tas pats attiecas uz darba un izklaides nejaukšanu. Piemēram, ja veic darba uzdevumu pie datora, aizver e-pastu un internetu (ja vien tie nav nepieciešami uzdevuma veikšanai), kas tev vai nu iztraucēs, vai vienkārši vilinās tavas uzmanības novēršanos no darāmā.

ATDALI MĀJAS LIETAS NO DARBA, UN DARI TO ARĪ TAD, JA STRĀDĀ NO MĀJĀM!
Darbam būtu jābūt darbam un mājas lietām – mājas lietām. Un – viss. Protams, dzīvē to bieži vien tā ir grūti nošķirt, bet ir jācenšas, jo jebkas, ko atnesīsi uz darbu no mājām, piemēram, strīdu ar vīru vai bērnu audzināšanu, ko aprunāt ar kolēģēm, traucēs tava darba ražīgumu un spēj ietekmēt arī kvalitāti. Centies maksimāli nodalīt šīs abas savas dzīves sfēras! Mūsdienās arvien vairāk cilvēku strādā no mājām, ja arī tu esi starp tiem, tad zini – šis nosacījums vienalga attiecas arī uz tevi! Mājās strādājot ir vēlams ne vien iekārtot sev darba vietu (ideālā variantā – atsevišķā telpā), bet arī izaudzināt pārējos mājiniekus attiecībā uz sava darba laiku, kurā tevi traucēt bez liekas vajadzības nevajadzētu. Jo mazāk spēsi jaukt šīs abas savas dzīves sfēras, jo labāk tev tajās veiksies un apmierinātāka pati būsi!

PABEIDZ IESĀKTO!
Kaut kā ne pārāk tīkama vai vienkārša atlikšana uz rītdienu, ir vilinoša, tomēr – no tā vajadzētu maksimāli izvairīties. Nepabeigtie darbi rada stresu un neļauj tev pašai pilnvērtīgi atpūsties arī pēc darba laika beigām. Ja vien iespējams – pabeidz iesāktos darbus, un centies iekļauties savos noliktajos termiņos! Tu taču zini, cik tā sajūta ir patīkama, kad liels vai sarežģīts uzdevums ir izpildīts! Tas ir gandarījums, kas ļauj tev atbrīvoties no stresa un nepatikas attiecībā pret šo uzdevumu. Turklāt šīs sajūtas arī sniedz enerģiju un vēlēšanos uzsākt jaunus darbus – to vajadzētu izmantot! Te vēlreiz jāatgādina, ka, ja sāksi uzdevumu ar sarežģītāko daļu, tad ir lielāka iespējamība, ka tev to izdosies paveikt, turklāt – laikā.

ATĻAUJ SEV ATPŪSTIES!
Un visbeidzot – protams, atpūta ir svarīga, turklāt – ļoti. Tu neesi robots, kas ieprogrammēts uz strādāšanu vien, neaizmirsti to! Darba dienas ietvaros ir jāieplāno gan pusdienu, gan arī kāda kafijas vai tējas pauze, turklāt, ļoti vēlams šajos brīžos izkustēties un ieelpot svaigu gaisu. Atpūtas mirkļi ļauj mobilizēties un gūt spēkus, lai efektīvi turpinātu darāmos darbus. Protams, šīs pauzes nedrīkst ievilkties, taču, lai to nepieļautu – atgriezies uz pirmo šajā rakstā minēto ieteikumu!

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.