5 veidi kā PIEKLĀJĪGI pateikt NĒ savam priekšniekam

Uz taviem pleciem tiek likti arvien jauni un jauni darba pienākumi. Ko darīt situācijā, kad jūti – ar šo visu es nespēšu tik galā? Kā atteikties nezaudējot priekšniecības labvēlību? Kā likt saprast, ka esi ieinteresēta darboties, taču SAVU spēju robežās?

KĀ pateikt NĒ savam priekšniekam?
Jaunais uzdevums kaitē taviem esošajiem pienākumiem
! „Vai šis uzdevums ir steidzamāks par visiem pārējiem maniem pienākumiem?”. Ar šādu frāzi liec noprast savai priekšniecībai, ka jaunie darba pienākumi var būtiski kaitēt taviem līdzšinējiem, jau ieplānotajiem, pienākumiem. Tādējādi tu parādīsi, ka neesi neieinteresēta jaunā uzdevuma izpildē, ka esi pozitīvi noskaņota, turklāt tev piemīt atbildības sajūta. Taču tajā pašā laikā liksi skaidri noprast, ka neesi nodomājusi uzkraut savos plecos jaunu darba nastu. Tu liksi saprast to, ka esi apzinīga un vēlies izdarīt visu tā, lai ar paveikto varētu lepoties!

Jaunais uzdevums ir pretrunā ar tavu nostāju un uzskatiem! „Jūsu uzdevums ir pretrunā tam, kā es redzu šo situāciju!”. Liec savai priekšniecībai noprast, ka tava atteikuma iemesls nav nedz laika vai prasmju trūkums, bet runa ir par uzskatiem. Ja esi pārliecināta, ka jaunais uzdevums ir, piemēram, neētisks, liela laika tērēšana, vai uzskati, ka priekšnieks šajā jautājumā pieļauj kļūdu, dari to zināmu! Nebaidies izteikt savu viedokli, taču padomā par alternatīvu risinājumu, kuru tu varētu piedāvāt. Tādējādi tu parādīsi savu nostāju, nevis akli sekosi priekšniecības pavadai.

Jaunais uzdevums prasa pārlieku daudz laika! „Jā, es varu to izdarīt, taču vēlāk!”. Liec priekšniecībai saprast, ka tev ir daudz pienākumu, kurus nepieciešams paveikt TAGAD, turklāt tu uzskati tos par svarīgākiem. Ja priekšniecības ieplānotais jaunais uzdevums būs tiešām steidzams, tas tiks piespēlēts kādam citam kandidātam. Nekaunies no tā, ka esi aizņemta, un ar atbildības sajūtu veic savus pienākumus! Tas ir daudzkārt vērtīgāk, kā kraut uz saviem pleciem jaunus un jaunus pienākumus, labi saprotot, ka visu paveikt nepaspēsi! Šādi tu demonstrē savu nostāju un principus!

Tu neesi kompetenta jaunā uzdevuma veikšanā! „Nedomāju, ka esmu labākā kandidatūra šī uzdevuma veikšanā!”. Māka un uzdrīkstēšanās atzīt savu spēju robežas norāda uz to, ka tev svarīgi darbu paveikt kvalitatīvi, turklāt orientējoties uz vislabāko rezultātu. Ja jūti, ka jaunā uzdevuma veikšanā nepieciešamas zināšanas un prasmes, kas tev nepiemīt, nebaidies to pateikt! Šāds variants vienmēr ir labāks par tādu, kad uzņemies uzdevumu, kura izpilde tev nav pa spēkam. Šādi tu pati vari saprast, kas ir tavas spēju robežas, un kurās jomās būtu nepieciešama zināšanu un prasmju papildināšana!

Varbūt ir kāds cits uzdevums? „Vai es varētu palīdzēt kādā citā uzdevumā?”. Viltīgs veids kā izvairīties no kāda jauna uzdevuma veikšanas – piedāvā savu palīdzību kāda cita jautājuma risināšanā! Liec savai priekšniecībai saprast, ka tavs atteikums konkrētā uzdevuma veikšanā nebūt nenozīmē to, ka neesi ieinteresēta kāda cita, tev piemērotāka, uzdevuma veikšanā. Tikai sauss atteikums bez paskaidrojumiem var radīt situāciju, kad tev nekas jauns vairs netiek piedāvāts un uzticēts, taču šajā variantā tu nepasaki sausu NĒ. Tu tikai virzi notiekošo sev vēlamajā gultnē.

8 komentāru
  1. var jau pateikt to NĒ,tikai pēc tam nevajag brīnīties,ka sāks piekasīties pie katra sīkuma un nākošajā štatu samazināšanā būsi pirmā,kuru atlaidīs.

  2. Ja vienkārši pasaka “NĒ”, tad var sanākt tā kā “drosme” raksta, bet te lasāmie atteikumi ir gana pamatoti, galvenais, lai atbilst esošajai situācijai un nav “pievilkti aiz matiem”.

  3. vispār jau pareizi! vajag visu pamatot un ja pamatojums ir labs un pamatīgs, tad var teikt nē! man jau ar liekas, ka tos kuri izsaka savu viedokli vairāk respektē, kā tos, kuri tik dara visu nepacēluši galvu!

  4. „Vai šis uzdevums ir steidzamāks par visiem pārējiem maniem pienākumiem?”.
    Noteikti nākamreiz izmantošu šo frāzi! Gribētu dzirdēt/redzēt, ko darīs mana vadība!

  5. Liekus pienākumus vadība krauj virsū tad, kad grib darbinieku izdzīvot. Ja vienu reizi uzkraus, tad kraus arī nākamo reizi, un pat tad, kad visu izpilda, ja gribēs, tad vadība izdomās par ko atlaist.

  6. ..pateiksi Nē..-tici man-tā būs tava no pēdējām darba dienām-pēc pieredzes saku…………….

  7. ..priekšnieks atlaišanu apstrīdēs ar to,ka tu nespēj pildīt SAVUS pienākumus…bet tavi pienākumi ir -pildīt priekšnieka gribu…….saki nē un dodies VND-VALSTS NODARBINāTīBAS DIENESTU-(LēNAJIEM,KAM NEPIELEC..)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.