5 patiesības kādēļ SALDUMUS ir vērts baudīt

Runājot par saldumiem, cilvēku viedokļi bieži vien ir ļoti atšķirīgi – vieni uzskata, ka saldumi no ēdienkartes jāizsvītro, kamēr citi kvēli aizstāv to nepieciešamību. Šīs diskusijas ir un būs mūžsenas. Patiesība ir viena – saldumi ir balva mūsu ikdienā. Pavisam nesen kādā aptaujā minēts, ka ap 70% no mums saldumu nopirkšanu uzskata par iespēju iepriecināt sevi pēc padarītā. Un, kādēļ liegt sev to, kas sagādā patīkamas emocijas? Šoreiz espati.lv aptaujāja sievietes, un izzināja tos iemeslus, kādēļ saldumi viņām ne vien garšo, bet arī ir nepieciešami – rezultāti mūs iedvesmoja.
 
Piecas patiesības, kādēļ saldumus IR vērts baudīt
Pirmā patiesība – saldumi palīdz koncentrēties!
Kādēļ saldumi ir saldi? Protams, pateicoties tajos esošajiem cukuriem. Un tieši cukurs ir tas, kurš izrādās ir spējīgs palīdzēt mums tajās dzīves situācijās, kad nepieciešama koncentrēšanās. Visklasiskākais piemērs, protams, ir mācības – brīžos, kad mums nopietni jākoncentrējas, lai izpildītu kādu mācību uzdevumu, piemēram, noliktu eksāmenu, ir ieteicams ņemt palīgā ko saldu. Tas izskaidrojams ar saldumu spēju mūs nomierināt, radīt labas emocijas un, līdz ar to, arī palīdzēt mums nokoncentrēties uz gaidāmo smadzeņu treniņu.
Ieva, 25 gadi: „Mana pieredze ar saldumiem ir tāda, ka bez tiem neesmu iztikusi nevienā savas vidusskolas un augstskolas eksāmenā, vai grūtākā ieskaitē. Nezinu, ar ko tieši tas izskaidrojams, bet konfektes man tik tiešām palīdz koncentrēties, sasprindzināt atmiņu un uzlabot domāšanu. Mana recepte – aptuveni desmit, piecpadsmit minūtes pirms gaidāmā pārbaudījuma apēst kādu gardu un iemīļotu konfekti vai jebkuru saldumu, kas garšo. Tas palīdzēs! Starp citu, iesaku šo metodi piekopt arī ikdienā, kad jāsēž augstskolas lekcijās. Brīžos, kad uzmanība sāk pievērsties visam citam, izņemot lekcijas tēmu, no kabatas izvilkts saldums ir spējīgs to pievērst atpakaļ!”

Otrā patiesība – saldumi ļauj nomierināties!
Jā, tas nu tik tiešām ir zinātniski pierādīts – saldumi, sevišķi tās konfektes, kas ir jāsūkā vai ilgāk jākošļā, ir spējīgas mūs nomierināt, mazināt radušos stresu un noņemt saspringumu. Tas izskaidrojams ar to, ka, pirmkārt, saldā garša rada pozitīvas emocijas pati par sevi, un, otrkārt, tādas darbības, kā, piemēram, košļāšana spēj mazināt organismā radušos spriedzi. Un kādēļ pakļaut sevi īslaicīgam un nevajadzīgam stresam, ja pastāv šāds lielisks veids, kā uzlabot sev garastāvokli un noņemt radušos sasprindzinājumu?
Ingūna, 29 gadi: „Man saldumi ir turpat vai neatņemama dzīves sastāvdaļa. Strādāju darbā, kas no manis prasa regulāru stresu un sastapšanos ar situācijām, kas rada sasprindzinājumu. Un es ar tām tieku galā vienkārši – lietojot saldumus! Manā biroja galda atvilktnē vienmēr ir pa kādai saldai un gardai konfektei, veltot garduma notiesāšanai vismaz piecas minūtes, es atkal esmu tā sakot uz strīpas. Varētu pat teikt, ka tā ir sava veida meditācija. Protams, tas darbojas īslaicīga stresa situācijās, taču tās taču ir tieši tās, kuras mums ikdienā uzglūn visvairāk!”

Trešā patiesība – saldumi uzlabo garastāvokli!
Tā nu ir viena no neapstrīdamām, saldumiem piemītošajām īpašībām. Saldā garša, ko sajūtam ar savām garšas kārpiņām, spēj sagādāt lielisku emociju buķeti. Izskaidrojams tas ir vienkārši – saldumos ir vielas, kas ir spējīgas palīdzēt mūsu organismam saražot serotonīnu jeb tā dēvēto laimes hormonu. Vai tas nav gana lielisks arguments par labu izvēlei iekļaut mazus saldus našķus arī savā ikdienas ēdienkartē?
Maija, 32 gadi: „Saldumi vienmēr ir bijuši un būs iekļauti manā ēdienkartē! Kādēļ? Vienkārši – tie uzlabo manu garastāvokli jebkurā tā negatīvajā stadijā. Palutinot sevi ar kādu saldumu es vienkārši nespēju justies slikti. Protams, visam ir savs mērs un ne jau tikai no našķiem es pārtieku, bet saprāta devās tie tiešām ir spējīgi iekrāsot dzīvi košākās krāsās! Ne velti saldumi garšo ikvienam gan lielam, gan mazam. Daba taču ir paredzējusi mums just šādu garšu, tātad tai ir arī sava nozīme, ko es skaidroju ar spēju uzlabot garastāvokli tajos brīžos, kad viss sāk šķist pelēks un bēdīgs.”

Ceturtā patiesība – saldumi var būt arī veselīgi!
Nevarējām neiekļaut šo piecu patiesību vidū arī to, ka ne vienmēr saldumus ir jāasociē ar ko neveselīgu, nevēlamu un tādu, no kā būtu jāizvairās. Protams, šis priekšstats ir visai populārs, sevišķi daiļā dzimuma vidū, taču mums ir vēlēšanās to apstrīdēt. Saldumiem ne vienmēr ir jābūt ārprātīgi trekniem, veselībai un figūrai kaitīgiem, kā tos bieži uztver liela daļa sieviešu. Arī augļi taču ir saldi! Un veikalu plauktos ir atrodami daudz un dažādi saldi našķi, kas gatavoti no dabīgām izejvielā, kuriem nav pievienoti konservanti un kuri, vienkārši sakot, ir draudzīgi gan tev, gan tavai veselībai, gan arī figūrai!
Māra, 28 gadi: „Es ēdu saldumus un diezgan daudz. Parasti draudzenes ir izbrīnītas un to vērtē nosodoši, jo viņām ir izveidojies priekšstats par to, ka saldumi ir kas tāds, no kā pēc iespējas vairāk būtu jāizvairās. Es tā neuzskatu. Mūsdienās ir tik daudzveidīga saldumu izvēle veikalu plauktos, ka kaut ko tādu, kas būtu gan gards, gan veselīgs var atrast ikviena no mums! Protams, saldumi nav arī mans pamatēdiens, bet pēc katras ēdienreizes es tomēr atļaujos sevi palutināt arī ar ko saldu un gardu!”

Piektā patiesība – saldumi padara dzīvi saldāku!
Un visbeidzot senā labā un daudz kur pieminētā patiesība – saldumi jau tādēļ ir saldumi, ka tie padara mūsu dzīvi saldāku! Visi iepriekš minētie iemesli, kādēļ saldumus tomēr būtu vērts iekļaut savā ikdienas ēdienkartē, kopā veido vienu spēcīgu argumenti par labu saldumiem – tie dažādo mūsu dzīvi. Tie ir spējīgi sagādāt mums pozitīvas emocijas, tie ir, kas tāds, ko šad un tad ir ietiecams izmantot arī, lai palīdzētu savam organismam koncentrēties uz darāmajiem darbiem, kā arī nomierināties, ja esam to pakļāvuši stresa situācijām. Ne velti, cilvēki saldumus saista tieši ar svētkiem, tas nozīmē ar prieku! Un kādēļ gan šad un tad nesagādāt sev svētkus arī ikdienā?
Karīna, 28 gadi: „Saldumi, manuprāt, piešķir dzīvei to nepieciešamo saldumu un pozitīvisma devu, ko paši ar savu saspringto dzīves ritmu esam pa daļai pazaudējuši. Palūkojieties, cik priecīgs ir mazs bērns, kad viņu uzcienā ar mīļāko konfekti. Kā viņš to izbauda! Un man jau šķiet, ka katrā no mums tas mazais bērns mīt vēl arvien, arī mums gribās, lai mūs palutina un sagādā pārsteigumu. Saldo našķu baudīšana ir spējīga ienest arī ikdienā kaut ko no svētku un pārsteiguma sajūtas. Manā ģimenē mēs cenšamies šo sajūtu sev sagādāt biežāk, kā tikai noteiktos svētku datumos. Tas padara dzīvi saldāku!”
 
Šis raksts tapis sadarbība ar jaunajām Sulu konfektēm. Laimas meistari sadarbībā ar Guttas sulu ekspertiem ir radījuši neatkārtojamu konfekšu formulu – sulas konfektes, kas radītas no īstas sulas un nesatur konservantus. Konfektītes ar savām interesantajām zvēriņu formām jo īpaši iepriecinās mazākos kārumniekus. Saules un dzīvesprieka pielietu apelsīnu, sulīgu un saldu ķiršu kārdinājums un gardu ābolu spirdzinājums ikvienā konfektē.

Vairāk par jaunajām konfektēm vari uzzināt  

   
8 komentāru
  1. Piekrītu par to glikozes uzņemšanu stresa situācijās. Ja zinu, ka būs “trakā diena”, pirms došanās uz darbu, ieskrienu veikalā un paķeru rūgto šokolādes mazbatoniņu. Apēdu tad, kad liekas, ka nekam vairs nav spēka.

  2. Es piederu pie tiem, kam saldumi saistas ar svetkiem. Neperku katru dienu visu pec kartas, bet tikai dazreiz, tacu to, kas patiesam ir loooooti loooooti garsigs 🙂 🙂 🙂

  3. es gan ēsu arī ikdienā – enerģijas liimeņa paaugstināšanai der :)’jā, bet skatos, ko izvēlēties, to kas traki mākslīgs gan needu, driizaak šokolādi vai ko tādu.

  4. ehhhh, ja vien es varētu atļauties ēst tik cik gribās…, bet nevar, pēc tam nevarēs uz svaros redzamajiem cipariem ne paskatīties…

  5. Manā Maximā joprojām nevar nopirkt šīs jaunā končas, bērns jau novests izmisumā, es arī :)!!!

  6. Nezinu ko teikt – jau gadu cīnos ar lieko svaru, ar zināmiem panākumiem. Varu piebilst ka saldumus šad tad ēdu gan, bet labāk to daru rīta pusē un zinot ka pēc tam man gaidāma fiziska slodze – tad tos var baudīt ar tīru sirdsapziņu.

  7. Kaut kādi švaki tie argumenti- aizdzīt stresu, uzlabot garstāvokli, nomierināties, saldināt dzīvi….. un viss kopā sanāk emocoju apēšana!!!! Kā krenķīts, tā “apēd, bērniņ, saldumiņu”.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.