5 nesaderības veidi ATTIECĪBĀS – iespējams jūs vienkārši NEDERAT kopā

Kad divi cilvēki izšķiras, nereti kā iemesls tiek minēta nesaderība. Bet – kas tā ir par nesaderību? Un kādi tad ir tie izplatītākie nesaderības veidi attiecībās? To skaidrojām šoreiz!
 
MATERIĀLĀ NESADERĪBA. Viens no biežāk sastopamajiem nesaderības veidiem pāra attiecībās. Materiālā nesaderība rodas tad, ja viens no attiecībās esošajiem vēlas materiāli dzīvot citādi, kā otrs. Respektīvi – vienam vajadzīgs, piemēram, komforts, labas lietas, ceļojumi utt., kamēr otram pietiek ar mazumiņu un prasības nav tik lielas. Attiecību terapeiti iesaka – jau veidojot attiecības sākumstadijā ir vērts pievērst uzmanību šīm pazīmēm – piemēram, ja esi iepazinusies ar vīrieti, kas strādā mazatalgotā profesijā, jau sākotnēji zini, ka visticamāk viņš nespēs sniegt tev lielu pārticību. Tas ir jāņem vērā jau pašā attiecību sākumā, un jānoformulē sev – vai man tā būs labi? Vai es pati spēšu sniegt sev to, ko vēlos, ja zinu, ka otrs to nespēs? Izklausās ciniski, ka tik lielu uzmanību pievēršam naudai? Tomēr – nauda (jeb drīzāk tās nepietiekamība un atšķirīgie uzskati par tās pelnīšanu un tērēšanu) ir pats populārākais un biežākais iemesls ne vien konfliktiem attiecībās, bet arī šķirtām laulībām. Un apgalvojumi, ka mīlestība ir stiprāka par visu, arī nabadzību, realitātē diemžēl bieži vien vienkāršoti sakot – aplaužas.
 
SADZĪVISKĀ NESADERĪBA. Tā ir nesaderība ikdienas lietās – sadzīviskajā līmenī. Piemēram, par to, kādam jābūt mājoklim, cik kārtīgam/nekārtīgam. Par mājdzīvnieku turēšanu/neturēšanu, par to vai ēst vakariņas katru dienu vienā laikā vai tas nav tik būtiski utt. Tās ir mazās ikdienas lietas, kas ir katra pāra attiecībās. Parasti šis nesaderības veids jeb situācija, kad abu attiecībās esošo uzskati par šīm ikdienas lietām īsti nesakrīt, ir tā sakot vieglākais nesaderības veids. Gadiem ejot, kopā esot šīs ir tās lietas, kas pieslīpējas un partneri pierod viens pie otra un līdz ar to arī pie otra ne tik tīkamajām ikdienas lietām un paradumiem. Protams, ir situācijas, kad šie ikdienas atšķirīgie uzskati sīkumos spēj arī izjaukt attiecības un pat šķirt laulības – kā saka, nu nespēju es pieņemt to viņa nekārtību un netīrās zeķes visapkārt jeb mans mērs ir pilns. Te viss atkarīgs no spējas sadzīvot, un jā – arī mīlestības stipruma.
 
UZSKATU NESADERĪBA. Šī ir nesaderība lielajos jeb fundamentālajos uzskatos par dzīvi, par pamatvērtībām utt. Var jau pasmaidīt un teikt, ka visticamāk divi cilvēki ar atšķirīgām dzīves pamatvērtībām, nemaz nesāks attiecības. Tomēr realitāte rāda ko citu – viņi sāk attiecības, turklāt bieži. Un viņi nemaz nezina par to, kādas pamatvērtības ir būtiskas partnerim. Viņi vienkārši to nav izrunājuši. Un te rodas liela un pamatīga problēma, kas ir drauds jebkurām attiecībām un arī laulībai. Jo iedomājies situāciju, piemēram, pāris nonāk līdz bērnu radīšanas jautājumam, kad izrādās – viens nemaz īsti bērnus nevēlas vai arī vēlas nu maksimums vienu, kamēr otrs visu mūžu ir sapņojis par daudzbērnu ģimeni. Tāpat par mājokli, kas nenoliedzami ir svarīgi jebkurās attiecībās – vienam sapnis ir dzīvoklis pilsētas centrā vai tuvu tam, kamēr otrs sapņo par kārtīgu māju ar lielu dārzu laukos vai vismaz pilsētas nomalē. Šis nesaderības veids lielākajā vairumā gadījumu beidzas ar šķiršanos, jo pamatvērtības ir lietas, kas mums ir teju vai iesakņojušās, un ir grūti tās mainīt un atkāpties no tām. Bet te citas izejas nav – vienam no partneriem ir jāmaina savi uzskati par dzīvi un tās pamatvērtībām, ja vēlas šīs attiecības saglabāt.
 
EMOCIONĀLĀ NESADERĪBA. Nesaderības veids, kad viens no partneriem (biežāk sieviete, bet var būt arī otrādi) ir ļoti emocionāls, kamēr otrs – vēss un atturīgs. Lielākie konflikti rodas tad, ja iesaistāmies attiecībās, kurās jau sākotnēji jūtam, ka ar šo cilvēku emocionāli neesam uz viena viļņa. Te ir runa par to, ka attiecībās ir jābūt šai emocionālajai saitei, kas vieno abus partnerus. Tas ir kas dziļāks par parastu sarunāšanos vai, piemēram, seksu. Tās ir tās mīļās lietas, acu skatieni, smaidi, pieskārieni, ko sniedzam viens otram. Un darām to katru dienu, arī pēc 10 un 20 kopā pavadītiem gadiem. Jā, attiecību sākumā tas parasti ir visiem, jo emocionālā pieķeršanās ir viens no iemesliem, kādēļ attiecības parasti turpinām. Skumji ir tad, ja viens no partneriem, laikam ejot, sāk zaudēt šo saikni. Sākas atsvešināšanās – bučas, glāsti un pieskārieni paliek par teju vai pienākumu vai rutīnu. Attiecību terapeiti saka – parasti šis ir beigu sākums. Jautājums – cik ilgi tas, kuram šīs emocionālās tuvības trūkst, spēs izturēt. Un parasti šis ir arī taisnākais ceļš uz neuzticību – tiek meklēts jauns emocionāli tuvs cilvēks, kas spēs sniegt to, kas trūkst mājās. Kur ir galvenā problēma? Reizēm mēs, sievietes, iesaistāmies attiecībās, jau jūtot, ka emocionāli viņš nav tāds, kā vēlamies, bet mēs ceram – gan jau viņš ar mani mainīsies…
 
SEKSUĀLĀ NESADERĪBA. Šis ir pēdējais no iespējamajiem nesaderības veidiem attiecībās. Seksuālā nesaderība veidojas vai nu tad, ja attiecībās esošajiem, ir dažādi uzskati par to kādam jābūt seksam vai par to (visbiežāk) – cik bieži tad seksam vajadzētu būt. Problēmas rodas, ja vienam gribas, ko atšķirīgu, kas otram nav pieņemams. Vai arī – vienam gribas biežāk un vairāk, otram retāk. Interesanti, ka sievietes šajā ziņā grēko vairāk, jo, ja vīrieši pēc dabas principā parasti neiesaistās attiecībās ar sievieti, kas viņus nesaista seksuāli, tad sievietes spēj mīlēties pienākuma pēc ar domu – gan jau iepatiksies, jo visādi citādi taču viņš ir tik labs… Principā seksuālā nesaderība nav nelabojama lieta – te jautājums drīzāk ir par izrunāšanos un vienošanos par to, kas apmierinātu abas puses. 90% gadījumu problēma rodas no nerunāšanas – vienam gribas pamēģināt ko jaunu, bet bail otram teikt, jo bail no atraidījuma vai neizpratnes. Gribas biežāk, bet bail runāt par to. Un tad vienkāršākais šķiet meklēt to, kas trūkst, ārpus attiecībām. Taču, ja izrunātos un saliktu visu pa plauktiņiem, tad ļoti bieži ar šīm lietām tiešām var veiksmīgi tikt galā, un ļoti iespējams – pavērtos jauna seksuālā pasaule, kuru ne viens, ne otrs no attiecībās esošajiem pat nebija nojautuši. Seksologi apgalvo – kas nemēģina risināt, tas nekad arī neuzzinās, kā būtu, ja būtu. Izlikties, ka problēmas nav, ir tikpat vienkārši kā sameklēt aizvietotāju ārpus attiecībām, jautājums – vai tas ir labāk?

Lasi arī: TU un VIŅŠ – vai jūs seksuāli SADERAT KOPĀ?

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.