5 neparasti faktori, kas PAZEMINA tavu IMUNITĀTI

Rudens un ziema ir slimību laiks. Un, lai gan cenšamies dzīvot veselīgi, reizēm imunitāte vienalga mūs pieviļ – kāpēc tā? Izrādās, pastāv arī ne-acīmredzami faktori, kas pamazām un neuzkrītoši novārdzina mūsu organisma aizsardzības spējas. Lai spētu šo ietekmi mazināt – uzzini, kas ir šīs lietas!

Gaisa piesārņojums. Putekļi, automobiļu izplūdes gāzes, dažādi gāzu maisījumi, dūmi un tvaiki, kas sastopami gaisā, sevišķi lielpilsētās, mūsu plaušām un organisma kopējai imunitātei nesniedz neko labu. Ja nevēlies, lai tavs ķermenis pakāpeniski kļūtu par hronisku iekaisumu perēkli, piedomā pie gaisa tīrības uzturēšanas mājās. Iegādājies gaisa attīrītāju, regulāri dodies pastaigās pa mežu, gar jūru, kā arī centies pēc iespējas mazāk uzturēties piesārņotā pilsētas vidē.

Miegs. Ja tavs organisms neražo pietiekamu daudzumu melatonīna jeb miega hormona, imūnsistēma nespēj funkcionēt pilnvērtīgi – ķermenis neatjauno spēkus, tādējādi zūd spēja cīnīties pret vīrusiem un sliktajām baktērijām. 7 līdz 8 stundas miega katru nakti – tas ir galvenais priekšnosacījums ķermeņa spēku atjaunošanai. Taču ko darīt, ja pastāv grūtības aizmigt? Pamēģini šos ieteikumus: uzliec atgādinājumu un dodies katru vakaru gulēt vienā un tajā pašā laikā; samazini apkārtnes skaņas līdz minimumam; ja ir iespējams kontrolēt temperatūru guļamistabā, noregulē to amplitūdā no 16 līdz 18 grādiem – vēsāks gaiss palīdzēs ķermenim funkcionēt daudz mierīgākā tempā; protams, izvairies no kofeīna lietošanas vakarā, kā arī, dodoties gulēt, centies elpot lēni un dziļi, ieklausoties katrā savas elpas vilcienā.

Par daudz olbaltumvielu. Olbaltumvielas ir neatņemama mūsu ikdienas uztura sastāvdaļa, taču visam ir savs mērs – ja regulāri no dienas laikā kopējā uzņemtā kaloriju daudzuma olbaltumvielas saturošā dzīvnieku izcelsmes gaļa un piena produkti sastādīs vairāk par 10%, no līdzsvara var tikt izsista hormona darbība, kas atbild par novecošanas procesiem organismā. Ātrāk novecojot – straujāk pazeminās arī tava imunitāte.

Par maz labo tauku. Diemžēl cilvēka ieradumos ietilpst regulāra piesātināto tauku uzņemšana uzturā, turklāt vēl apstrādātā veidā – piemēram, mielojoties ar treknu, ceptu gaļu. Lai parūpētos par sirds-asinsvadu sistēmas veiksmīgu funkcionēšanu, uzlabotu smadzeņu darbību un organisma procesu vielmaiņu, tā nostiprinot arī ķermeņa aizsargspējas – būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība labajiem taukiem. Neaizvietojamās taukskābes, kuras mūsu organisms diemžēl pats saražot nespēj, palīdz līdzsvarot imūno sistēmu un iekaisuma procesus izraisošus riska faktorus. Labos taukus pietiekamā daudzumā iespējams uzņemt no zivīm, riekstiem, sezama sēklām, olīveļļas un avokado, kur atrodamas veselīgās omega-3 un omega-6 taukskābes. Nevajadzētu aizmirst arī par aukstā spieduma eļļām, kas ir bagātas ar veselībai būtiskiem antioksidantiem. Lasi arī – 3 vērtīgākās EĻĻAS tavai veselībai, prātam un skaistumam

Hronisks un uz āru neizpausts stresa stāvoklis. Pat ja tev šķiet, ka tava noturība pret stresu ir visai augsta – un darba laikā emocionāli neeksplodē, tas nenozīmē, ka izstumtās emocijas nekrājas kādā prāta dziļākajā nostūrī un neizraisa hronisku stresa stāvokli. Toties hronisks stress pamazām, lielākoties pat nemanāmi, paaugstina tavu kortizola jeb stresa hormona līmeni, kas izjauc balansu arī citu hormonu starpā. Līdzsvaram zūdot, imūnās sistēmas atbildes reakcijas spējas stipri pazeminās. Laiks padomāt par stresa mazināšanu – atrodi savu veidu, kā meditēt!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.