5-minūšu miega priekšrocības

Ir jauks rīts un darbi tev iet no rokas.  Tu esi labi izgulējusies, ieturējusi lieliskas brokastis un tagad čakli pildi savus darba pienākumus. Pēc sātīgām pusdienām tu ķeries atpakaļ pie darba, un kādu brīdi pavadot pie datora, sāc drudžaini mirkšķināt, lai neaizmigtu…

Vēlme nosnausties tevi kauj vai nost. Un tieši tajā brīdī ienāk tavs priekšnieks un pieķer tevi ar aizvērtām acīm. Bet iedomājies – viņs pasmaida un pat ļauj tev piecas minūtes pasnauduļot, jo zina – pēc tam spēsi strādāt ar divkāršu sparu. Saki – nevar būt? Tad sadūšojies un paskaidro, ka pasaulē to sauc par power nap (kas latviski varētu skanēt kā spēcinošā snauda) un paskaidro tās priekšrocības.

Daudzi maldinoši uzskata, ka šāda vēlme nosnausties rodas pēc smagas pusdienu maltītes vai vienkārši miega bada dēļ. Ir arī viedoklis, ka nosnausties vēlas tikai slinkie un neaktīvie. Bet laika gaitā jau ir vairākkārt pierādīts, ka šādi īsi snaudas starpbrīži dienas garumā nāk tikai par labu. Tie padara cilvēku enerģiskāku, “svaigāku” un arī produktīvāku darbā.

Šāda iesnaušanās var ilgt no piecām līdz pat trīsdesmit minūtēm (protams, ja ir iespēja šādi dienas vidū atpūsties). Ieteicams izstaipīties un dziļie ieelpot un izelpot pirms un pēc snaudas, lai izvairītos no pēkšņas pamošanās šoka, kas var traumēt nervu sistēmu. Bet šādai atpūtai nevajadzētu ilgt vairāk par četrdesmit minūtēm, jo tādā gadījumā cilvēks jau ieslīgst dziļajā miega fāzē. Snaust arī nevajadzētu pēc četriem pēcpusdienā, jo tas var radīt iemigšanas problēmas vakarā, kā arī, pamostoties dziļā pēcpusdienā, tu vari kļūt īgna un gražīga kā mazs bērns.

Īsās snaudas priekšrocības

– Viena no galvenajām prieksrocībām – mazā snauda palielina koncentrēšanās spēju un darba produktivitāti.

– Snauda palīdz arī mazināt stresu, ko ķermeni šajā laikā pilnībā atslābinās.

– Snauda plīdz atjaunoties šūnām, pozitīvi iedarbojas uz sirdsdarbību, kā arī saved kārtībā hormonālo sistēmu.

– Īsās snaudas ļoti palīdz studentiem un maiņu darbiniekiem. Miega bads, ko izraisa neregulārs darba grafiks, var tik kompensēts ar maziem iesnaušanās pārtraukumiem, lai saglabātu modrību nākamajā dienā.

– Iesnaušanās līdz arī gadījumā, ja iepriekšējā naktī maz gulēts, jo ir svarīgi gulēt tik daudz, cik ķermenim nepieciešams. Miega bads kalpo par iemeslu dažādām veselības problēmām, piemēram, dieabētam un hormonālajiem traucējumiem.

– Snaušana palīdzēs arī aktivizēt mācību procesu un uzlabos atmiņu. Īsais miegs pasargā smadzeņu šūnas no “pārdegšanas” pārslodzes dēļ.

– Maza atpūta palīdzēs arī jaunu ideju radīšanā un lēmumu pieņemšanā.

– Bieži vien tev šķiet, ka esi pārāk nogurusi, lai nodotos jebkādām fiziskajām aktivitātēm. Ja atradīsi laiku, lai mazliet nosnaustos, tev pietiks spēka arī kādai sporta nodarbībai.

Protams, atceries, ka ideālajā variantā tev atpūtai bez īsās dienas snaudas būtu javelta vismaz astoņas stundas. Kā teica slavenā modes māksliniece Koko Šanele: “Nekas nav tā vērts, lai es paliktu nomodā ilgāk par divpadsmitiem naktī”.

17 komentārs
 1. A kā raksta autore iedomājas šo snaudu? Ar seju uz tatastatūras? …Ļoti īpatnējs piedāvājums.

 2. Nu kāpēc uz reiz ar seju uz tastatūras! Piemēram, man darbā pusdienslaiks ilgts stundu. Tā kā ēdnīca ir ļoti tuvu tai pašā ēkā, vēl pietiek laika arī pasnaust, es to dažreiz tā arī dau, uzliekot galvu uz rokām, daži kolēģi pas’ēz atpūtas istabā, bet saprotu, ka daudziem tādas iespējas nav. Sen jau ar kolēģiem smējāmies, ka vajadzētu katrā birokā atpūtas telpu ra dažām gultām, kur uz minūtēm 20 atplūst 😀 Studentu gados garajā starpbrīdī tāpat uz sola snaudām, bet lielākais miegs tomār nāca pēc lekcijām, braucot mājās trolejbusā.

 3. Mums darbaa ir forshas, tiiras tualetes. Ja ir vajadziiba, 10 minuutes tur nosnauzhos. Apseezhos uz poda vaaka, uzlieku modinaataaju peec 10 min un lieta dariita. Pavisam cita straadaashana peec tam, var raut liidz veelam vakaram. Bet nu tas taa, ekstremaaliem apstaakljiem.

 4. Pēc pusdienām parasti uznāk slinkums, nevis miegs. Toties viņš nekad neizpaužas, ja ir daudz un interesanta darba:) Tā, ka vajadzība pačučēt – reāli liecina par totāli rekalsētu darba režīmu, kas savukārt liek padomāt – vai te nenoderētu kāda optimizācijas kūre…

 5. Citreiz man ir ienaacis praataa paguleet diendusu briivdienaas. Un es skaidri zinu, ka – ko nu nevajag dariit – tas ir – guleet pa dienu. Pec tam juutos ne cepta ne vaariita – itkaa paaris tanki un kosmiskie kugji buutu pari parbraukushi.

 6. …snauda WC …. nu neko sev? A ko jūs, cienītās, pa naktīm darat, ja jums darbdienās tāāāā nāk miegs, ka jāguļ tualetē?….

 7. Gulēt darbā tas, manuprāt, ir slikts stils. Un ne pie kā laba nenoved – vismaz konkrētās darba vietas ietvaros. Ja jau cilveks guļ darbā, tad, vai nu viņam tur viss ir tik omulīgi un mazliet garlaicīgi, ka ir pēdējais laiks kaut ko mainīt, lai nedegradētos pilnībā, vai arī pēdējais laiks ir kaut ko darīt vadībai, lai atbrīvotos vai spēcīgi iemotivētu darbiniekus, kuri darbā jūtas tik bezbēdīgi un relaksēti, ka mierīgi var pasnaust dienas vidū.

 8. Mums arī darbā ir stundu garš pusdienas laiks un es to ktru otro dienu izmantoju, lai aizietu uz trenažieru zāli pāri ielai. Aizej – paskrien uz trenažiera un nekāda miega. Var ļoti ražīgi turpināt tālāk. Sanāk izlaist pudienas, bet nav liela bēda, ja ēd agras vakariņas un daudz dzer – vēlams arī kādu kefīru vai jogurtu, ja reiz nav pusdienots.

 9. Vadu savu uzņēmumu – nelielu gan – bet es stipri nesaprastu, ja mani darbinieki diendusu gulētu. Neesmu nekāda beibe ar pletni un roku dzelžiem, bet katrai nodarbei ir sava vieta.

 10. Te tak var uzlabot garastāvokli palasot sitos niknos komentarus:))) Var padomat, ka citiem baigi skauzh, ka ir darba vietas, kur var dienas vidu pagulet:))) Tie, kuri nevar – tie tagad ar utam uz lupam stasta, cik tas nepienjemami! OI, man patika!

 11. Arī uzjautrinājos par ļoti dusmīgiem komentāriem. A kas tur slikts, ja tas viss tā pareizi un loģiski ir samenedžēts? Tāpat mums katram vajag drusku laiku, lai atvilktu elpu dienas vidū. Viens ilgi pīpē, cits aiziet paklačoties, re ku viena iet paskriet uz zāli, a vins kolēģis aiziet uz atpūtas telpu un paguļ uz dīvāniņa. Un kas tur tāds?

 12. Nu dod Dievs, ka esi forša vadītāja un vadi uzņēmumu, kā pienākas. Man, piemēram, sanāk saņemt dažādus darba uzdevumus e-apstā vienpadsmitos vakarā, tāpēc es arī nejūtos vainīga, ka pa dienas vidu pasnaužu minūtes desmit. Kā to nostāda – ir jautājums:) Bet lielākoties jau darbinieki darbā neguļ.

 13. Kurš to snaušau darbā ir izdomājis? Kāds garlaikots amerikānu psihologs?

 14. Es patiešām gribu redzēt to darba vietu, kurā ir pieļaujama gulēšana darba laikā… Kāds tur sakars ar sliktu vadības stilu? Slikts vadības stils ir tad, ja darbiniekiem jāatild uz e-pastiem 11 vakarā. Ja vadītājs var nomenedžēt normālu darba dienu 8 stundu izpildījumā, ir dinamika un ir jēga darbam, darbinieki neurķē degunus aiz neko darīt, tad, par kādu gulēšanu vispār var būt runa? Darba vieta ir kāda bērnu dārza grupiņa? Šķiet skolā un augstskolā cilvēki vairs neguļ. A darbā atkal guļ?

 15. Nu jā, te jau nav visi tie ķinķēziņi – smaidiņi un visas citas sejas. Nebiju domājusi uzbraukt, un arī saku – ja normāli organizēts darbs, tad gulēt var pēc darba mājās, man nesanāk laicīgu gulēt aiziet, tāpēc pa dienas vidu snauduļoju. Tā kā miers virs zemes un cilvēkiem labs prāts;)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.