5 izplatītākie iemesli, kuru dēļ pastiprināti IZKRĪT MATI

Matu izkrišana ir lieta, par kuru neaizdomājamies, līdz tā vistiešākajā veidā neskar mūs personīgi. Tā var sākties visdažādāko iemeslu dēļ, un skart gan tos, kuriem šā, dabas dotā rota, ir ļoti skaista un kupla, gan tos, kuriem mati no dabas nekad nav bijuši pārlieku biezi. Šoreiz espati.lv tev ir sagatavojusi visu nepieciešamo informāciju par biežāk sastopamajiem matu izkrišanas iemesliem, un par veidiem, kā ar to cīnīties, lai saglābtu savu skaisto galvas rotu.

Matu izkrišana – normāls process

Matu izkrišana pati par sevi ir normāls un nenovēršams process. Par normu tiek uzskatīti aptuveni 50 – 150 izkrituši mati dienā. Ja tu savus matus mazgā, piemēram, katru otro dienu, tad vari rēķināties, ka pēc mazgāšanas matus ķemmējot, var izkrist līdz pat 300 matiem un tas ir normāli! Turklāt jāņem vērā, ka gluži loģisku apsvērumu dēļ, matu izkrišanu tumšmatainiem cilvēkiem ir pamanīt vieglāk kā gaišmatainajiem.


Kurā brīdī sākt uztraukties?

Izrādās, ka divi galvenie rādītāji, kas norāda uz to, ka matu izkrišana ir kļuvusi par problēmu, ir ļoti vienkārši – ja tev pašai šķiet, ka mati sākuši izkrist pastiprināti un tas notiek ilgāk kā 3 mēnešus Šajā situācijā nereti sievietes pašas saprot, ka mati izkrīt pārmērīgi daudz, salīdzinot ar to, kā bijis pirms tam, piemēram, ikdienā matus ķemmējot vai izvelkot roku caur tiem, tu konstatē, ka plaukstā palikušie mati ir gana vairāk kā tas bijis agrāk. Un otra situācija ir matu apjoma zaudēšana kādā laika posmā – ja tev visu laiku ir bijuši salīdzinoši kupli un biezi mati, bet vienā brīdī tu sāc saprast, ka šis apjoms ir mazinājies un mati palikuši plānāki, tad ir vērts šim faktam pievērst uzmanību.

5 biežāk sastopamie matu izkrišanas iemesli un rīcības plāns to novēršanai

Iemesli matu pārmērīgai izkrišanai ir ļoti daudz. Nereti iemesls var nebūt viens – tie var būt vairāki, kas savā kombinācijā ir radījuši esošo situāciju. Līdz ar to gadās arī tā, ka kāds no iemesliem ir bijis aktuāls jau ilgāku laika periodu, taču pats par sevi nav bijis spējīgs veicināt pārmērīgu matu izkrišanu, bet tad vienā brīdī tam pievienojas vēl kāds iemesls, un tas viss kopā iekustina pārmērīgas matu izkrišanas procesu!
   
Pirmais iemesls
pastiprinātai matu izkrišanai – nepareiza matu kopšana. Šis mūsdienās ir pat ļoti populārs iemesls, kādēļ matu veselība tiek sabojāta un tie izkrīt. Matu krāsošana, balināšana, ilgviļņi, matu žāvēšana ar fēnu, kā arī piesārņots gaiss, UV starojums, hlorēts ūdens un nepareizi izvēlēti matu kopšanas līdzekļi – visi šie iemesli var kļūt par tiem, kādēļ izkrīt tavi mati. 

Ko darīt? Pirmais un svarīgākais – pareiza matu kopšana ar atbilstošiem līdzekļiem. Ja tavi mati ir ķīmiski apstrādāti – regulāri izmanto dziļas iedarbības matu maskas, balzāmus un eļļas. Pēc iespējas biežāk izvairies no matu žāvēšanas ar fēnu, ja tomēr nākas to darīt, centies žāvēt tos ar vēsā gaisa plūsmu. Ļoti būtiski ir noskaidrot precīzi savu matu tipu. Ieteicams jautāt pēc palīdzības kompetentam un uzticamam frizierim, kas arī varēs ieteikt labus matu kopšanas līdzekļus. Taču labā ziņa šajā situācijā ir tāda, ka šādā matu izkrišanas gadījumā mata saknīte parasti netiek īpaši traumēta, jo visi uzskaitītie procesi bojā mata stiebru, kas var kļūt trausls un lūzt, taču tajā pašā laikā jaunie mati aug stipri un veseli.

Otrais iemesls
– stress, kā arī akūtas vai hroniskas slimības. Šajā gadījumā mati pakāpeniski samazinās visā galvas virsmā. Mediķi to dēvē par difūzu matu izkrišanu. Parasti tas notiek aptuveni 2 – 3 mēnešus pēc nelabvēlīgās situācijas, piemēram, slimības ar augstu ķermeņa temperatūru, vai kādām nopietnām pārdzīvotām stresa situācijām. Šajā gadījumā ir samērā viegli pamanīt matu izkrišanu, jo tie paliek stipri plānāki, ķemmējot tie paliek ķemmē, no rīta tie ir uz spilvena. Taču labā ziņa šajā situācijā ir tāda, ka izkrīt tie mati, kuri nelabvēlīgās situācijas laikā ir cietuši, taču pēc tam tie ataug stipri un veseli. Protams, citādi ir ar hroniskām slimībām, kuras netiek ārstētas, piemēram, ilgstošs dzelzs deficīts. 

Ko darīt, ja tevi skāruši šie matu izkrišanas iemesli? Pirmais un pats būtiskākais – jānovērš šīs matu izkrišanas cēlonis, ja tā ir slimība, tad konsultējies ar ārstu, ja tā ir stresa situācija, tev jāmēģina tā atrisināt, citādi situācija neuzlabosies. Taču nebēdā – pēc 2 – 6 mēnešiem bojātie mati ataugs no jauna!
   
Trešais iemesls
– dažādas galvas ādas infekcijas. Ādas ērcīte, dažādas bakteriālas vai sēnīšu infekcijas. Sēnītes parasti iegūt var sabiedriskās vietās, piemēram, apmeklējot sporta klubus, baseinus un publiskās pirtis. Riska zonas – dušas telpas, pirts līvas, paklājiņi sporta klubos. 

Ko darīt, ja šķiet, ka šis varētu būt tavas matu izkrišanas iemesls? Nekavējoties konsultējies ar ārstu! Turklāt, ņem vērā, ka sēnīšu infekcijas ir ļoti lipīgas un, ļoti iespējams, jāārstējas būs visiem ģimenes locekļiem.
   
Ceturtais iemesls
– hormonu svārstības organismā. Šajā gadījumā runa ir gan par hormonālajām svārstībām, piemēram, pēc grūtniecības periodā, gan arī par hormona androgēna daudzuma palielināšanos asinīs dažādu veselības problēmu dēļ. Pēc grūtniecības periodā matu izkrišana ir normāls un pat dabīgs process, jāuztraucas vienīgi tad, ja tas nepāriet pats no sevis un ieilgst. Taču otrā gadījumā, kad asinīs paaugstinās androgēnu līmenis, mati kļūst plānāki pieres un pakauša daļā. Iemesli tam var būt dažādi – obligāti jākonsultējas ar ārstu par precīzu diagnozi un risinājuma iespējām, kas var būt gan medikamenti, gan procedūras.
   
Piektais un pēdējais iemesls
pastiprinātai matu izkrišanai ir drastisku diētu izraisītas sekas. Šis, diemžēl, ir ļoti izplatīts matu izkrišanas iemesls tieši gados jaunām sievietēm. Esot pārņemtas ar domu par sava ķermeņa aprišu uzlabošanu, tās aizmirst par to, ka barības vielas ir nepieciešamas arī, lai āda, nagi un mati būtu veseli un skaisti. Runa ir par badošanos un drastiskām, vienveidīgu uzturu rekomendējošām diētām. Ja cilvēka svars samazinās par 15%, tad intensīva matu izkrišana būtībā ir nenovēršama. Un pati sliktākā ziņa – nereti matu saknīte bada laikā ir tā izsīkusi, ka jaunie mati neataug stipri un skaisti, bet gan kā tāda pūciņa… Iemesls tam ir vienkāršs – perifērā asinsrite ir atbildīga par mata saknītes apasiņošanu un visu barības vielu nogādāšanu tām, taču diētas laikā tā organismam kļūst otršķirīga. Ekonomiskais barības uzņemšanas režēms neļauj pietiekoši apasiņot matu saknītes, kā rezultātā tās izsīkst. 

Ko darīt? Ievērojot diētu, ieteicams pārliecināties, vai tā pietiekoši apgādās organismu ar dzelzi, cinku un olbaltumvielām. Turklāt, ieteicams katru dienu veikt galvas ādas pašmasāžu, lai veicinātu barības vielu nokļūšanu līdz mata saknītei. Ja ēšanas traucējumi ir psiholoģiski – anoreksija vai bulīmija – tad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība.
     
Pacietība un neatlaidība
Lai vai kāds būtu tavs matu pārmērīgās izkrišanas iemesls, galvenais ir apzināties, ka viss ir vēršams par labu. No tevis tas prasīs pacietību un neatlaidību, jo matu augšanas temps nav no tiem ātrākajiem – nereti paiet pat vairāki gadi, kamēr mati atjaunojas iepriekšējā biezuma un veselības līmenī, taču viss ir izdarāms un tas viss ir tavos spēkos! Lai veicas!

11 komentārs
 1. Vērtīgi… Un tā tiešām ir – kamēr pats ar to nesaskaras, tikmēr nesaprot. Liela problēma, kas prasa risinājumu!

 2. man mati izkrit rudenos un pavasaros, tagad atkal matkritis, laikam kaut kas mani ir no zvera 🙂 🙂 🙂

 3. jo man arī šobrīd tā ir problēma, kurai nespēju atrast iemeslu! It kā stress, kas jau aiz muguras, bet izkrišana neapstājas… sajūta ka drīz palikšu bez matiem 🙁

 4. matainajai —> man jau šķiet, ka matu izkrišana uz pavasari nav zvērīga 🙂 tas drīzāk notiek, jo pēc ziemas organisms ir savārdzis un trūkst kādu svarīgu vitamīnu! tāpēc labāk kaut ko iegādāt un palietot, vai ideālā gadījumā – grauzt visus zaļumus un dārzeņus cik tik uziet!

 5. z.z
  ļoti labi matu kopšanas līdzekļi tieši pret matu izkrišanu ir profesionālā
  līnija EKS tā ir nopērkama Doublesun salonā

 6. Ļoti labas pret matu izkrišanu ir organiskās zāles galvas ādai no Am Natural produkts, var nopirkt internetveiklā [cenzēts]oss.lv

 7. Man ārsts izskaidroja, ka lai pēc slimošanas un diētas ataugtu skaisti mati, jābūt visām izejvielām priekš mata organismā. Man ieteica Pantogar, biju apmierināta. Kurss gan bija 6 mēneši, jo mati ataugot lēnām.

 8. Man atkal ir ļoti pozitīva pieredze ar Bio-Selenium+Zinc. Biju pie dermatoloģes citas problēmas dēļ un pie reizes pasūdzējos par traku matu izkrišanu pavasarī. Viņa ieteica šo selēna un cinka kompleksu, jo tieši šīs divas vielas ir ļoti nepieciešamas matiem, kā arī nagiem un ādai. Ar rezultātu esmu ļoti apmierināta, pat izdevās izaudzēt garus, stiprus nagus.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.