4 padomi, kā atbrīvoties no SKAUDĪBAS

Skaudība ir kas tāds, ko kaut reizi, kaut nedaudz, bet esam izjutušas mēs visas. Tā ir sajūta, kas neliek mieru, tā ir visu apņemoša un dedzinoša. Ilgstoša skaudība spēj cilvēku lēnām, bet mērķtiecīgi pārņemt savā varā, aprīt. Un viena no skaudības sliktākajām īpašībām ir tieksme ieviesties draudzeņu starpā. Ko darīt, ja arī tu esi pieķērusi sevi pie domas, ka apskaud savu draudzeni? Vai varbūt esi konstatējusi, ka draudzene apskauž tevi? Par to šoreiz!

Kas ir skaudība?
Latviešu folklorā tiek izdalītas baltā un melnā skaudība. Atšķirības starp abām nav tajā, ka viena ir mazāk bīstama nekā otra, bet gan faktā, ka tās abas ir atšķirīgas izjūtas. Ja melnā skaudība ir tā, kas cilvēku mērķtiecīgi ved izmisumā, vairo negatīvismu un būtībā iznīcina, tad balto skaudību uzskata par drīzāk motivējošu. Tiek uzskatīts, ka baltā skaudība nenodara ļaunumu citiem, bet pašam tās izjutējam var kalpot par sava veida motivāciju, lai kaut ko paveiktu vai sasniegtu.

Taču cik patiesi ir šie apgalvojumi reālajā dzīvē? Kas notiek situācijā, kad cilvēkam neizdodas sasniegt to, par ko viņš apskauž līdzcilvēku? Vai tad baltā skaudība nepārvēršas tajā pašā melnajā skaudībā? Psihologi apgalvo, ka skaudība ir un paliek skaudība. Arī baltā skaudība ir tā pati melnā skaudība, ko paši cilvēki ietērpuši baltā krekliņā un mēģina iztēloties, ka tas ir kaut kas pozitīvs.

Skaudība draudzeņu starpā
Lauma, 28 gadi
: „Mana labākā draudzene ir perfekta. Viņa ir sasodīti skaista – lielisks augums, nekādu problēmu ar svaru, mati gari, biezi, spīdīgi, un arī āda vienmēr gluda un starojoša. Turklāt viņa ir ļoti piemīlīga, sabiedriska un ar savu harizmu spēj apburt ikvienu. Tam visam komplektā nāk viņas perfektā stila izjūta, vienmēr jaunie un modīgie apģērbi, kā arī māka vienmēr un visās situācijās sapucēties un izskatīties pēc īstas lellītes. Mums ir ļoti līdzīgas gaumes, taču, lai ko es vilktu, man tāpat nekas neizskatās tik labi, kā viņai. Visā visumā viņa ir lieliska draudzene, kurai var uzticēties, ar kuru var izklaidēties, kura atbalstīs un sapratīs. Taču man skauž šis viņas perfektums. Netieku šai sajūtai pāri, nereti tas man tas kārtīgi sit pa nerviem. Piemēram, kad dodamies izklaidēties, bieži vien man garastāvoklis sabojājas jau vakara sākumā, ieraugot cik viņa atkal izskatās ideāla…”

Mairita, 29 gadi: „Mana draudzene mani apskauž. Beidzot esmu to sapratusi, lai gan ilgi šai domai pretojos un centos to ignorēt. Uzskatu, ka esmu dzīvē jau gana daudz sasniegusi – man ir labi apmaksāts darbs, kurš dod gandarījumu, vīrs, bērns, esmu kopta un izskatīga. Varu teikt, ka mīlu sevi un savu dzīvi. Jau kopš skolas laikiem man ir draudzene. Visu laiku uzskatīju, ka labākā draudzene. Taču pēdējā laikā viņas dzīvē viss nerit kā gribētos – no darba atlaida krīzes dēļ, dabūja citu, taču ne tik labu, ar draugu attiecības arī visu laiku šķobās. Tas viss šķiet ietekmē arī viņas izskatu – viņa ir manāmi pieņēmusies svarā. Un arvien biežāk izveidojas situācijas, kad viņa uzvedas ļoti dīvaini. Piemēram, savā algas dienā nolēmu sevi palutināt ar jauno Channel skropstu tušu, tā arī izdarīju. Taču, kad pastāstīju par savu pirkumu draudzenei, viņa sāka stāstīt, ka nez kur dzirdējusi, ka šī tuša ir gandrīz vai kaitīga acīm, radot iekaisumus un ko vēl ne. Tad arī beidzot sapratu – viņai skauž tas, ka man iet labi. Bet vai tad es esmu vainīga? Visu, kas man ir, pati arī esmu sasniegusi.”

Ja tu esi tā, kurai skauž
Ja tu esi tā, kas izjūt skaudību pret savu draudzeni, tad zini – šī ir tā sajūta, kas reāli var izjaukt jūsu draudzību. Skaudības velniņš ir jācenšas padzīt, ieguvēja būsi galvenokārt tu pati. Protams, vienmēr ir to vieglāk pateikt nekā izdarīt. Taču ir ieteikumi, kas tev var palīdzēt izprast un tikt galā ar savu skaudību.

Pirmais ieteikums – atzīsti pati sev, ka tev skauž! Bieži vien mēs šīs sajūtas negribam atzīt, jo mums būtībā ir kauns par tām. Draudzene taču ir tik jauka un laba pret mani, kā es tā varu justies… Taču tādējādi skaudība tikai vēl vairāk indē tevi no iekšpuses, jo tā tur pastāv, un tas, ka tu pati to neatzīsti, jau skaudību nepazudina. Tā visa rezultātā tu sāc justies arvien sliktāk – neapmierinātāka ar savu un draudzenes draudzību, un beigās jau ar visu savu dzīvi kopumā. Atzīšana pašai sev ir pirmais solis, lai atbrīvotos no skaudības.

Otrais ieteikums – atrodi savas skaudības iemeslu! Nevienam jau neskauž tāpat vien. Arī tavai skaudībai pret draudzeni noteikti ir kāds iemesls, kurš ir gana nopietns, lai tu ļautos šīm negatīvajām sajūtām. Tavs uzdevums – saprast, kas tieši tas ir un kādēļ tas tev ir tik svarīgi. Turklāt reizēm ļoti noderīgi ir saprast kas ir tās lieliskās un unikālās lietas tevī pašā! Jo tādas ir katrai no mums. Arī tu esi īpaša, forša un neatkārtojama! Uzraksti uz papīra lapas visas tās lietas, kas tev sevī patīk, gan izskatā, gan savus sasniegumus karjerā, attiecībās utt. Visu, ar ko vari justies lepna! Un katru reizi, kad sajūti kārtējo skaudības lēkmes tuvošanos, atsauc atmiņā vai pārlasi šo sarakstu! Apzinies, ka visi nav vienādi un katrā no mums ir kas īpašs un tāds, ko vēlētos arī citi.

Trešais ieteikums – padomā, cik daudz laika un enerģijas skaudība paņem! Tas vakars, ko tu pavadi pukojoties par draudzenes kārtējiem sasniegumiem, ir tikai un vienīgi lieks laika zaudējums. Varētu pat teikt – melnais caurums, kurā pazūd ne tikai tavs laiks, enerģija un spēks, bet arī dzīvesprieks un labais garastāvoklis. Turklāt visi šie brīži tikai vairo tikai pašu skaudību un neko citu. Vai tiešām ir vērts šādi izniekot savu laiku un dzīvi?

Ceturtais ieteikums – ja absolūti nespēj atbrīvoties no skaudības pret draudzeni, vismaz pamēģini novirzīt šo enerģiju vērtīgākā gultnē! Tas nozīmē – izmanto skaudību kā savu motivāciju. Centies mācīties no draudzenes, nevis apskaust viņu. Pamēģini iedvesmoties no viņas panākumiem un izmanto to, kā motivāciju sevis pilnveidošanai. Pavērot savu draudzeni – kā viņa rīkojas, lai sasniegtu to, ko sasniedz? Ieklausies viņā! Nereti šāda motivācija ir pat ļoti spēcīga un panākumus garantējoša, turklāt, kad tev tas izdosies, tad arī skaudība, ļoti iespējams, zudīs.

Ja tu esi tā, kuru apskauž
Varbūt arī tavā dzīvē ir izveidojusies situācija, kurā tu esi tā, kuru apskauž tava draudzene. Tavas izjūtas var būt ļoti dažādas. Ir cilvēki, kuriem pat patīk, ka viņus apskauž, var teikt, ka viņi gūst enerģiju no šīs sajūtas un situācijas. Savukārt citi turpretim jūtas ļoti nelāgi. Viss atkarīgs no tā cik attiecīgā draudzība ir stipra, īsta un svarīga.

Pirmais ieteikums – saproti, kādēļ draudzene tevi apskauž! Un, kas ir pats būtiskākais – apdomā, vai tiešām tu neesi tā, kas izprovocē šo skaudību. Protams, ja tev iet labi, tu lepojies ar sevi un saviem sasniegumiem, tev gribas ar tiem padalīties, palielīties citiem. Taču apdomā, vai šobrīd tava draudzene, kurai varbūt neiet tik spīdoši, ir īstā persona, kurai aizrautīgi klāstīt savus lielos panākumus?

Otrais ieteikums – palīdzi savai draudzenei ar padomu! Ja jūsu draudzība ir īsta un stipra, tad draudzene noteikti ieklausīsies tevī. Tas attiecas gan uz izskatu, gan karjeru, gan attiecībām u.c. Pastāsti draudzenei par to, kā esi sasniegusi savus panākumus, ko esi darījusi to labā. Tas viss draudzenei liks saprast, ka arī tu esi strādājusi pie tā, kas tev ir šobrīd. No gaisa taču nekas nekrīt!

Trešais ieteikums – neskopojies ar komplimentiem! Nereti dzīvē notiek tā, ka, jo labāk mums pašām sokas, jo mazāk mēs pievēršam uzmanību citu panākumiem. Un lielākus vai mazākus panākumus noteikti ir sasniegusi arī tava draudzene. Tavs uzdevums – pamani tos, paslavē draudzeni, izsaki viņai komplimentu! Tas noteikti iepriecinās draudzeni, motivēs viņu, un liks atkāpties iespējamajam skaudības velniņam!

Ceturtais ieteikums – izvērtē savu un draudzenes draudzību! Skaudība var būt arī mērauklas vietā. Ja jūti, ka draudzene tevi apskauž un šī skaudība ir ļoti spēcīga, tad apdomā – varbūt tomēr ir vērts izvērtēt šīs draudzības nepieciešamību. Melnā skaudība iznīcina gan pašu skauģi, gan negatīvi iedarbojas uz to, kuru apskauž. Vai tev to vajag? Turklāt lielākajā vairumā gadījumu nepārvarama skaudība ieviešas tajās draudzībās, kas patiesībā nemaz nav īstas draudzības…

 
 

11 komentārs
 1. Ar savu kašķīgo un skaudīgo draudzeni vairs nerunājam. Ieteikums skaudējām – ja tiešām ir tik ļoti grūti samierināties ar dradzenes panākumiem, vai nu pašas kādu laiku netiecieties ar viņu, vai vienkārši paturiet savu viedokli pie sevis, savādāk draudzība visicamāk izputēs.

 2. Vel tagad atceros to reizi, kad berniba liku draudzenei iet un parvilkt nesmukaku kleitu, lai manejas treninbikses neizskatitos tik nozelojami :), tacu jau tad sapratu, ka ta ir stulba izdariba, vairak neko tik mulkigu sava dzive neesmu darijusi.

 3. piekritu Brikai, sadas problemas ir jaunkunddzem mazos gados, vai sievietem ar neattistitu pasvertejumu, pie galvas daktera jaiet…

 4. Ja draudzenei ir sūdīgi, nav ko lielīties “ar savu jauno skropstu tušu”, drīzāk pajautā kā iet un kā var palīdzēt!!!

 5. nee.. zinu gan kā tas ir kad skauž! un nebūt neesmu nenobriedusi persona… mans stāsts ir sekojošs – abas ar draudzeni palikām stāvoklī aptuveni vienā laikā. tas laiks bija lielisks, jo kopīgās intereses muus ļoti satuvināja, taču problēmas sākās pēc dzemdībām, kad viņa savu ideālo svaru un lielisko izskatu atguva ļoti ātri, es pat teiktu, ka viņa to iisi nezaudēja, bet es pa to laiku mocījos ar ārprātīgām strijām, lieko svaru, kas i netaisiijaas atkāpties un tam visam komplektā – mati bira ārā no galvas, kaa lapas no kokiem rudenii … LUUK TAD ES TIK TIEŠĀM VARU ATZĪT – MAN SKAUDA UN PIEDEVAAM ĻOOOTI!

 6. piekrītu visam, jo esmu pabijusi abās lomās. pusaudzes gados stipri apskaudu savu draudzeni par to, ka viņa vienmēr izskatījās labāk, zinu kādas ir tās sajūtas un aizdzīt tās ir patiesi grūti. man palīdzēja mans vīrietis ar kuru kopā esmu jau 10 gadus un var teikt – viņš man iemācīja būt pārliecinātai par sevi un noticēt, ka es esmu skaista un īpaša. tagad savukārt man ir draudzene, kas apskauž mani un ticiet – tas ir drausmīgi! esmu mēģinājusi ar viņu par šo tēmu runāt, bet bez panākumiem, viņa, protams, neatzīst, kā jūtas.

 7. Man bija lieliska draudzene, it kā joprojām ir, bet viņa nomainīja darbu un tur vinai bija jaunas kolēģes, ar kurām viņa biežāk sāka pavadīt laiku. Es jau tikai atbalstīju, pat aizgāju līdz uz kādu tikšanos ar viņām. Bet es pati sāku kādu laiku satikties ar jaunu vīrieti un ikreiz, kad sanāca satikties, viņa pilnīgi staroja viņa klātbūtnē, teica, ka mans vīrietis tik labni izskatās(es jau pati to visu zinu), vienmēr kaut ko paķircināja. Nu reāli es kļuvu grizsirdīga un teikšu atklāti, j
  ūtu, ka mūsu draudzībai ir beigas. Iespējams, man būtut jāparunā gan ar draugu, gan ar draudzeni, bet es jūtos pievilta. Es personīgi nestaroju un neflirtēju ar viņas puisi, bet nu labi… lai jau dara kā grib.

 8. Man arī ir savs komentārs. Tieši šobrīd esmu nolēmusi vairs nekontaktēt ar savu draudzeni jo ir apnikusi tā žults kas no viņas nāk. Patiesībā neesmu vainīga pie tā ka mans vīrs labāk pelna un es dzīvoju labāk. Patiesībā ja skatās reāli tad manai draudzenei ir bijušas daudz lielākas iespējas un vēl aizvien ir lai arī viņa tā dzīvotu. Vienkārši , es domāju savādāk un ja ko gribu tad cenšos arī panākt. Domāju ka viņa pati lemj savu dzīvi. Es izvēlos divus bērnus un dzīvot normāli, viņa 4. un dzīvot kā ir. Arī es gribētu vairāk bērnus bet apzinos ka jārēķinās ar vīru un realitāti un tie paši bērni ir jāizaudzina kvalitīvi. Tāds man lūk stāsts. Un sāp sirds ka reizēm mēs runājam un man ir jāuzklausa tikai viņa jo tikai viņai ir problēmas… Patiesība man arī šādas tādas ir, tomēr es visbiežāk neuzdrosīnos uz viņas problēmu lieluma tās izpaust. Tad kāda tur vairs draudzība?

 9. Brika. Tad var sacīt, ka kritizē un apsaukā arī nenobrieduši cilvēki. Grozi kā gribi, bet rakstura defekts ir cilvēka daļa. Un es neatceros, ka bērnība būtu skaudīgs, bet tagad godīgi varu pateikt, ka esmu. Un man pie vienalga kā manis nosauc, jo Es esmu Es. Citi nav svarīgi man (izņemot ģimeni)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.