4 lietas, ko šodien sagaida darba devējs

Darba meklēšana šodien izsauc galvassāpes ne vienam vien bez darba palikušajam. Neraugoties uz šķietami neskaitāmiem izsūtītajiem pieteikumiem uz dažādām vakancēm, uzaicinājumus uz darba pārrunām saņem nebūt ne katrs. Turklāt arī veiksmīgi norunāta darba intervija vēl negarantē darba iegūšanu. 
Ja pirms dažiem gadiem darba devējs bija spiests pazemināt savas prasības attiecībā uz vakanci un amata pretendentiem un bieži vien arī samierinājās ar darbinieku nepietiekamo kvalifikāciju konkrētā darba veikšanai, šobrīd situācija ir krasi mainījusies un uz lielākiem kompromisiem parasti jābūt gatavam darba meklētājam, ne darba devējam. Un tomēr – ko no mums, darba meklētājiem, pašreizējā situācijā sagaida darba devēji? Ar ko būtu jārēķinās, piesakoties uz vakanci un gatavojoties darba pārrunām?

Skaidru un pārliecinošu motivāciju
Ja vēl pavisam nesen darba devējs izmisīgi centās pārliecināt potenciālo darbinieku par tām priekšrocībām, kādas viņš varēs baudīt, pieņemot darba piedāvājumu, tad šobrīd uzsvars tiek likts nevis uz darbinieku ārēju motivēšanu (ar dažādiem papildu „labumiem” jeb bonusiem, apmācībām, karjeras izaugsmes iespējām, prēmijām utt.), bet uz katra darbinieka iekšējiem resursiem jeb pašmotivāciju. Tas nozīmē arī skaidru vīziju par to, kāda ir kandidāta vēlamā karjeras attīstība turpmāko gadu ietvaros un kā konkrētā vakance iederas kopējā karjeras plānā. Tāpat būtiska ir motivācija darbam konkrētajā uzņēmumā, nevis vienkārši darbs darba pēc (lai arī daudzos gadījumos tieši vēlme nopelnīt iztikai ir galvenais stimuls darba meklējumiem). Jārēķinās arī ar to, ka, uzsākot darba gaitas, tikai retais uzņēmums spēs piedāvāt bagātību motivācijas rīku klāstu, tādēļ lielā mērā būs nepieciešams likt lietā paša spējas gūt iedvesmu un enerģiju darbam. Šeit lieti noder rūpīgi izvēlēta darbības sfēra, uzņēmums un vakance, kas rada neviltotu interesi un potenciālu gandarījumu par paveikto darbu.

Elastību un gatavību pārmaiņām
Pašreizējos apstākļos jo īpašu nozīmi iegūst teiciens, ka izdzīvo tas, kas attīstās un mainās līdzi laikam. Šī iemesla dēļ vairums uzņēmumu plāno un īsteno visdažādākā mēroga pārmaiņas – sākot no izmaiņām darba metodēs un instrumentos, līdz pat būtiskai uzņēmējdarbības virzienu maiņai. Tas, protams, nav iespējams bez aktīvas darbinieku līdzdalības, tādēļ ir saprotama uzņēmēju vēlme sagaidīt no saviem darbiniekiem gatavību pārmaiņām, spēju tās īstenot un arī pieņemt. Laiki, kad dzīvojām pēc principa „jo lēnāk un drošāk, jo labāk” ir garām – tagad uzņēmēji ir gatavi (un pat spiesti) daudz vairāk riskēt, lai gūtu vēlamos panākumus.

Orientāciju uz ilgtermiņa sadarbību
Citiem vārdiem sakot – darba devējs meklē lojālu darbinieku, kurš palīdzēs uzņēmumam augt un attīstīties un kļūs par uzticamu daļu no tā. Tas skaidrojams ne vien ar vēlmi veidot spēcīgu darba komandu, bet arī ar augstajām izmaksām, kas saistītas ar darbinieku atlasi, ievadīšanu darbā un apmācību.

Aktīvu rīcību un domāšanu
Uzņēmēji ir sapratuši, ka reaģēt uz notiekošo, nozīmē labākā gadījumā izdzīvot, taču, lai gūtu panākumus un izrautos soli priekšā pārējiem, nepieciešams arī saskatīt un izmantot iespējas, pirms to ir izdarījuši citi konkurenti. Viens cilvēks nevar zināt, pamanīt un paredzēt visu, tādēļ ikviena darbinieka idejas var izrādīties izšķirošas uzņēmuma izaugsmē. Derētu atcerēties, ka arī darba meklējumu procesā ikvienam no mums ir iespēja paust aktīvu pieeju – rūpīgi iedziļinoties un izpētot uzņēmumu un konkrēto vakanci, piedaloties pārrunās, uzdodot atbilstošus jautājumus, sekojot līdzi notikumu gaitai un, pats galvenais, nepadodoties.
 
 
Birkas: cv
1 komentārs
  1. Manuprāt, šobrīd ir apburtais loks, darbinieks nevar labi strādāt, jo darba devējs nespēj dot pozitīvu vīziju, savukārt darba devējs neko nespēj uzzīmet, jo nav zināms vai uzstādāmie rezultāti vispār ir sasniedzami.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.