3. mēnesis – Mazuļa attīstība

No bezpalīdzīga kunkulīša bērniņš pārvēršas par mazu cilvēciņu. Viņš jau spēj noturēt galviņu, ieraugot tevi smaida un dažkārt pat smejas.

Trešais mēnesis ir laiks, kad zīdainītis izskatās tieši tāds, kāds mazulis tiek attēlots vairākumā reklāmu. Apvēlies, apaļiem vaidziņiem un bezzobainu smaidu.
Šai laikā bērns aktīvi attīsta savas komunikācijas spējas. Mazulis ar atzinīgu smaidu novērtē  tuviniekus, kas viņu uzrunā, un bieži vien smejas par kādu noteiktu skaņu vai vecāku izdarību. Beidzot māmiņa var uzelpot, jo daļu raudāšanas bērns ir nomainījis ar smiešanos vai aktīvu valodas trenēšanu. Iespējams, ka  esi pamanījusi mazā mēģinājumus ar tevi sarunāties un uz tevis teikto atbildēt savā valodiņā ar agu, gi vai līdzīgām skaņām. Gadās, ka bērns arī savā nodabā gultiņā vai uz paklājiņa var diezgan ilgu laiku guldzināt, ūjināt vai stiept kādu citu skaņu, kā arī pūst burbuļus. Tās ir pirmās bērna valodas iemaņas, tāpēc uztver tās nopietni un, ja tas vēl nav tavs ieradums, centies ar zīdainīti sarunāties vairāk. Pārģērbjot viņu, stāsti, ko dari, komentē arī citas jūsu dienas gaitas, bet vakarā padungo šūpuļdziesmiņas.
Šai mēnesī būtiski uzlabojas arī mazā redze, bērns jau spēj atšķirt dažādus sīkus priekšmetus un saprast attālumu līdz tiem. Šīs jaunās spējas ļauj bērnam atklāt savu roku burvību. Tu pamanīsi, ka kādā dienā mazulis sāks pētīt  rociņas, censties tās salikt kopā un apzināti spēlēties ar tām.

Lai gan redze ir labāka, joprojām ļoti svarīgs veids, kā izzināt apkārtējo pasauli, bērnam ir mute. Tāpēc visu, ko mazais notver rokās, viņš cenšas pagaršot. Un nu jau satvert rotaļlietu bērnam nav neiespējama misija. Tas ir iemesls vēlreiz pārskatīt visus priekšmetus, kas atrodas bērniņa tuvumā, un pārliecināties par to drošību.
Arī fiziski mazulis ir kļuvis spēcīgāks, viņš notur galviņu, ķermenītis ir iztaisnojies. Guļot uz vēdera mazais balstās uz apakšdelmiem un iztaisno krūšu kurvi. Šai laikā bērns pirmās reizes no sāniem apvelsies uz muguras. Tāpēc, sākoties trešajam mēnesim, aizvien vairāk pievērs uzmanību zīdaiņa atrašanās vietai. Nomoda laikā bērnam vislabākā vieta ir grīda. Paklāj uz grīdas paladziņu un ļauj, lai bērns uz tā spēlējas.

Lai gan mazulim joprojām izteikti ir nepieciešama māmiņas klātbūtne, trešajā mēnesī ļauj viņam kādu brīdi būt arī vienatnē. Sākumā uz divām, trim minūtēm, bet vēlāk nedaudz ilgāk. Tas gan nenozīmē, ka atstāj bērnu pilnīgā vienatnē, bet gan paliec saredzamā attālumā, šo laiku nenodarbojoties ar bērnu un nemēģinot sev pievērst viņa uzmanību.
Ja bērns ļoti pārdzīvo brīžus, kad mammu neredz, ir vērts apdomāt iespēju iegādāties zīdaiņu krēsliņu. Uz pusstundu tajā drīkst bērnu iesēdināt tā, lai mazais redz mammu, bet pati tikmēr ieiet dušā vai uztaisīt ko apēdamu. Tas jaunajai māmiņai var nozīmēt ļoti daudz.

Māmiņai
Mazais ir acīm redzami izaudzis, un, iespējams, esi sagaidījusi pirmās naktis, kad zīdainītis noguļ pat sešas, septiņas stundas pēc kārtas. Izbaudi šo laiku, jo ļoti iespējams, ka jau drīz nakts mieru sāks traucēt pirmo zobu gaidīšana.
Ar katru mēnesi mazais kļūst aizvien lielāks un apaļāks, tāpēc var ciest tava mugura. Ja pirms pastaigas rati jānes pa trepēm kopā ar jau apvēlušos mazuli, tas var būt īsts spēkavīra cienīgs manevrs. Painteresējies pie mājas pārvaldnieka, vai tavā mājā nav kambarītis ratiņu uzglabāšanai, vai, ja pagalmā stāv ģimenes auto, uzglabā ratus tajā.
Neskādēs, ja sāksi domāt par vingrošanu. Daudzi sporta klubi un veselības centri piedāvā speciālu vingrošanu jaunajām māmiņām. Iespējams, ka to varēsi apmeklēt kopā ar mazo. Bet, ja mazo tikmēr pieskata kāds cits, vari doties uz kādu mērenas intensitātes nodarbību citos sporta klubos. Tikai uzmanies, lai sportisko aktivitāšu nav par daudz, jo pienskābe, kas izraisa sāpes muskuļos, var sabojāt arī tava pieniņa garšu. Un arī tavam organismam, lai gan kustības ir nepieciešamas, joprojām ir saudzējošs režīms. Par īpašiem vingrojumiem vēderam u. c. vari izlasīt rakstā Kā atgūt skaistu vēderu pēc bērniņa
Daudzviet jau no trīs, četru mēnešu vecuma tiek piedāvāts apmeklēt bēbīšu skoliņas. Ja vēlies iziet cilvēkos un pakomunicēt arī ar līdzīgi domājošām sievietēm, šī varētu būt tava izvēle. Tikai nemokies sirdsapziņas pārmetumos, ja tas nesanāk finansiālu vai kādu citu iemeslu dēļ. Bēbīšu skoliņas vairāk domātas māmiņām, ne mazajiem, jo šai vecumā bērnam nav svarīga komunikācija ar citiem mazuļiem, bet gan tikai ar saviem tuviniekiem.
Trešajā mēnesī tevi un mazuli gaida arī dažas profilaktiskās potes. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai pirms ārsta vizītes tu pavērotu, vai bērns jūtas labi un nav savārdzis. Arī dažas dienas pēc potes mazo labāk nevest uz sabiedriskām vietām.

Lasi arī pārējos šīs sērijas rakstus:

1. mēnesis


2. mēnesis


3. mēnesis


4. mēnesis


5. mēnesis

6. mēnesis


7. mēnesis

8. mēnesis

9. mēnesis

10. mēnesis


11. mēnesis


12. mēnesis

15 komentārs
 1. Runājot par vingrošanu, četrus mēnešus pēc meitas piedzimšanas, sāku iet uz sporta zāli. Svars gāja nost ļoti lēnām, klasisko 53kg vietā, man bija 69kg. Taču 3 mēnešu laikā, ejot uz sporta zāli 3 reizes nedēļa es dabūju sevi atpakaļ “vecajas džinsās”. Tā ka, vajag tikai gribēt un viss izdosies!

 2. Es lakam kaut kāda viegli aizkustināma:) Paskatos te uz tiem mazulīšiem un ataisni vai pašai gribētos.

 3. Tas zīdaiņu krēsliņš ir baigi nepieiešamā lieta, jo tad, lai kurā istabā tu būtu, to mazo radību visur var ērti paņemt līdzi. Iesaku silti, kurām vēl nav.

 4. Man joprojām kreņķi par vēderu. Pārējās vietās esmu tīri slaida, bet mums aju ceturtais mēnesis , bet mans vēders ir tik nesmuks:((( Tiešām tiešām tas ar laiku pazudīs?????

 5. ‘Bēbīšu skoliņām esmu lielu pateicību parādā. Tiem zaķiem jau sākumā intereses nekādas, bettas, ka var prunāties ar citām mammām, pavingrot, izkustēties – tas daudz ko psihologīski dod. Mēs joprojām ar saviem sīčiem tusējam. Nu jau viņiem divi gadi gandrīz visiem un ne tikai mums, bet arī šīem ir interesanti.

 6. Viss normāli! Ar to vēderiņu tā ir visām. It takes time un pacietību, protams, arī. Un nemaz nevajag domāt, ka viņš izzudīs ātrāk kā pēc pus gada. Bet izzudīs! Tas toč:)!

 7. Tas, vai vēders, pazudīs vai nepazudīs ir atkarīgs arī no tā, kurš, pēc skaita, tev ir šis mazulis. Pēc pirmā bērniņa man tiešām viss pazuda pats no sevis, bet tagad pēc trešā – vajag ļoti piestrādāt.

 8. Mēs ar ratus glabājam bagāžniekā. Viņi i nemaz niet liftā iekšā. Tā, ka pārbaudīta vērtība.

 9. Arī pievienojos par bēbīšu nidarbībām! Mēs gan tik ātri nesākām un – iesākumā bija bobots, bet uz 8 mēnešiem, tad gan gājām bariņā – tuatās. Bet katrs bēns laikam savādāks. Viens var ātrāk – otrs vēlāk mazliet.
  Un no vecākiem arī daudz kas atkarīgs – kā mums šķiet, kas mazajam der un kas – ne.

 10. Ļoti baidos no tām potēm. Joprojām neesmu tikus skaidrībā – varbūt tomēr nepotēt savu bērnu vispār? Viedokļi ir tik pretrunīgi. Ir kāda mamma te, kas nav potējusi savas atvases? Kā vēlāk ir ar dārziņu? Un vispār – kā ir ar slimošanām?

 11. Te tās bildītes dievīgas. Var vien piekrist zanei, ka taisni vai mudina pašai domāt par mazu cilvēciņu.

 12. Ja vien esi kaut jel ko sportojusi pirms dzemdībām, vēders būs kā agrāk. Ja ne, un ja ir tendence uz apaļumu, tad var gadīties visādi. Bet 4 mēneši vēdera virzībai vecajā formā ir par īsu laiks. tik ātri jautas nenotiek.

 13. Ai, mammas, jūs est reālas varones, ka ejat šitam pacietīgi visam cauri! Feini, ka ir kādas, kas pavelkas un kurām liekas, ka tas ir tāds vienkārš un jauks psākums – bērni, bet nu man kaut kā nepavisam nevelk. Labāk bez. Un galva nesāp.

 14. man ļoti gribētos mazuli, bet tādas bailes un bažas ar nezināmo… kā tikšu galā, vai tikšu galā,kas būs vai vis būs labi utt.

 15. Neķer kreņķi, gan jau arī tevi piemeklēs apziņa, ka gribu/varu bēbi TAGAD un lai arī satraukums visticamāk tik un tā būs, TAGAD būs lielāks par visām bailēm un neziņām.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.