2. mēnesis – viss nostājas savās vietās

Pamazām esi apradusi ar jauno situāciju. Šķiet, autiņbiksīšu nomaiņa vairs nelīdzinās ekstrēmam piedzīvojumam un arī barošanas režīms kļūst saprotams. Ikdienā pamazām ieviešas rutīna…  


Iespējams, tev  jau aiz muguras raudzības un neskaitāmo radu un draugu apciemojumi, kas bieži vien ir tik nogurdinoši. Līdz ar laba vēlējumiem un sajūsminātiem raudzību neatņemamiem komplimentiem droši vien esi saņēmusi arī virkni padomu bērna audzināšanā, barošanā un visās citās dzīves situācijās. Tomēr iemācies būt stipra. Par laimi, bērna audzināšana ir joma, kurā vislielākā teikšana ir tieši tev un tavam vīram. Tāpēc neskaitāmos padomus mierīgi vari laist gar ausīm.

Jaunas tradīcijas ģimenē
Pirmā mēneša nobeigums un otrā sākums ir labs brīdis jaunu ģimenes tradīciju ieviešanai. Piemēram, sāciet ģimenē svinēt mazuļa mēneša jubilejas. Ja vēlies šīs diena īpaši svinīgas, vari katram mēnesim par godu gādāt kūku un aicināt ciemos vecvecākus, krustvecākus vai citus sev svarīgus ciemiņus. Bet vari tās svinēt kopā ar vīru un vecākajiem bērniem, šaurā ģimenes lokā. Tas ir ne vien labs veids, kā atzīmēt bērna izaugšanu, bet arī satuvināt vecākos bērnus ar mazuli. Šajos svētkos aicini vecāko brāli vai māsu uzzīmēt vai izveidot kādu dāvanu mazulim. Bet pati sagādā kādu mazu pārsteigumu vecākajiem bērniem. Ja ārā ir labs laiks, mazuļa pirmo mēnešu svētkus var svinēt, sarīkojot īpašu pikniku. Tikai lūkojies, lai šis pasākums tev sagādātu prieku, nevis nogurdinātu vēl vairāk jau tā grūtajā laikā.

Laiks pašai sev

Bērns jau ir pietiekami liels, lai pāris stundas iztiktu bez mammas un tēta. Tāpēc otrajā mēnesī ieplāno kaut nedaudz laika, kad vari nebūt  mamma, bet  sieviete. Uztici bērnu vīram vai vecvecākiem un dodies uz frizētavu, pie manikīra meistara vai vienkārši iešopot. Izraušanās no mammas rutīnas ļaus tev sajusties sievišķīgākai, atpūtināt smadzenes un kļūt par labāku mammu savam bērnam. Nemoki sevi ar aplamu iedomu, ka bērns bez tevis nevar iztikt ne mirkli. Lai bērniņš augtu harmonisks, viņam nepieciešams just rūpes no apmierinātas mammas. Bet tāda tu būsi tikai tad, ja atradīsi  nedaudz laika arī sev. Vasarā mazuļiem ļoti patīk gulēt laukā, ratos. Brīvdienās pabaro mazo, uzģērb tīras autiņbiksītes un palaid kopā ar tēti vai vecvecākiem pastaigā. Bet pati tikmēr paguli vai padari ko citu relaksējošu. Tikai neizmanto šo laiku mājas tīrīšanai vai citiem uzkopšanas darbiem. Bērnam par tīru māju daudz svarīgāka ir atpūtusies mamma.Mazuļa attīstība

Šai jomā otrais mēnesis ir īsts pārmaiņu laiks. Mazulis acīm redzami aug, un, visdrīzāk, tu jau esi nomainījusi visu viņa garderobi pret lielāku. Bērniņš vairs nav saliecies un viņa dūrītes pamazām kļūst atvērtas. Uzlikts uz vēdera, mazais cenšas pacelt galviņu, un, lai gan tā draudīgi šūpojas, mazu mirkli viņam tas arī izdodas.
Mammu un tēti droši vien iepriecinās bērna spēja fiksēt skatienu un kādu laiku vērot pieaugušo un sev tuvo cilvēku sejas. Nav vairs ilgi jāgaida – aptuveni sestajā dzīves nedēļā vecākiem tiks veltīts pirmais smaids. Iespējams, ka tas ir viens no aizkustinošākajiem momentiem tavā līdzšinējā mammas pieredzē. Necik ilgi, un mazais sāks mēģināt  guldzināt un citādi komunicēt ar apkārtējiem.
Šis ir arī atklājumu mēnesis, jo bērns vairs nav tik raudulīgs, bet gan pamazām sāk spēlēties ar savām rokām, reaģēt uz dažādām skaņām, piemēram,  sev tuvumā skanošu grabulīti. Un labprāt pavada laiku, guļot gultiņā, ja redz, ka mamma vai tētis ir turpat blakus.

Ārsta apskate
Ārsta vizītes vairs nebūs katru nedēļu, bet tikai reizi mēnesī. Šai laikā tavu bērniņu svērs, mērīs un citādi aplūkos, vai viņa attīstība notiek pareizi. Starp vienu un otru vizīti pie pediatra ievies īpašu burtnīcu vai lapiņu, uz kuras pieraksti visu, kas pa šo mēnesi tev šķiet svarīgs. Tikai tā varēsi būt pārliecināta, ka svarīgais nepaliks nepajautāts.
Ja kādu dienu bērniņš šķiet savārdzis, ir paaugstināta temperatūra vai kas cits neatbilst ikdienas normai, nebaidies zvanīt ārstam. Pat mazas zīdaiņa veselības problēmas ir gana nopietnas, lai dakteris atbildētu uz tavu telefona zvanu brīvdienās vai pēc darba laika. Bet, ja ārstam piezvanīt nav iespējams, dodies uz tuvējo medicīnas iestādi.
Klasiska problēma, kas var sākties otrajā dzīves mēnesī, ir vēdera kolikas. Lai gan ļoti nepatīkamas un traucējošas, tās ir pārejošas, tāpēc nepārdzīvo. Kolikas visvieglāk atpazīt pēc to periodiskuma.Ja bērns kļūst nemierīgs, raudulīgs un vai nu savelkas vai izstiepjas vienā un tajā pašā laikā katru dienu, visdrīzāk viņu nomoka vēdergraizes.
Par šo problēmu vari aprunāties ar savu pediatru, tomēr, domājams, ka īsti efektīva risinājuma koliku novēršanai nebūs, tās vienkārši ir jāpārdzīvo. Nedaudz palīdzēs, ja mazo nēsāsi uz rokām un sāpošo puncīti viegli pamasēsi pulksteņa rādītāja virzienā. Iespējams, ka nedaudz mazāk intensīvas kolikas var padarīt tavas ēdienkartes maiņa. Palūkojies, pēc kuru produktu lietošanas bērna vēdersāpes ir intensīvākas, un centies tos uz laiku svītrot no savas ēdienkartes.
Aptiekās pieejami arī īpaši pilieni vēdergraižu mazināšanai. Lai gan, kā atzīst vairums māmiņu, tie ir mazefektīvi, ir vērts pamēģināt. Varbūt kāds no tiem der tavam bērnam . Un esi pacietīga, pēc pāris mēnešiem šis periods beigsies pats no sevis.

Tavi uzdevumi otrajā mēnesī

Lai gan šķiet,  ko tāds mazs ķipars var saprast, viņš ļoti uzmanīgi klausās māmiņas valodā un patiesībā mācās to. Tāpēc ir svarīgi, ka tu ar bērnu daudz runājies. Stāsti, ko  dari, komentē bērna ķermenīti, kad pārģērb viņu. Drīz tu ievērosi, ka mazais kustina muti, kad tu ar viņu sarunājies, tādā veidā mēģinot atbildēt.
Bērna attīstībai par labu nāk arī īpaša rotaļa. Noguldi bērnu uz grīdas segas un pati paej nostāk. Uzrunā mazo no viena istabas gala, pēcāk otra. Maini savu atrašanās vietu un skaties, kā bērns ar skatu tevi uzmeklē un atbild.
Bērnam ļoti svarīgi ir pieskārieni, jo tieši tie attīsta maņas un ļauj izzināt pasauli. Būtu labi, ja katru dienu brītiņu tu veltītu laiku mazā gaisa peldēm. Paklāj apakšā vienreizējo paladziņu, uzklāj vieglu audumu un  izģērb mazo pliku, lai viņš izjūt savu ķermenīti un gaisa plūsmas uz tā. Bērniņam patiks, ja viegli uzpūtīsi viņa vēderiņam un nobrauksi gar to ar dažādas tekstūras auduma gabaliņiem, ļaujot sajust, ka pieskārieni mēdz būt dažādi.
Ir laiks arī bērna pirmajām rotaļlietām. Tam ideāli piemērots muzikālais karuselītis. Lai gan tev noteikti patīk spilgtās un košās krāsas, pareizāk būtu izvēlēties kādu divkrāsainu, vislabāk melnbaltu karuselīti, kas ir viegli uztverams bērnam.  Lūkojies, lai, piestiprinot jaunieguvumu pie gultas, karuselīša mantas nebūtu virs mazā galvas, bet gan drīzāk virs vēdera un ne pārāk augstu. Tā, lai bērniņš mantiņu var censties arī aizskart.
Lai gan bērns vēl šķiet ļoti saudzējams un lolojams, un tā tas arī ir, neizolē viņu no apkārtējiem. Pamazām vari sarunāt ciemošanās, dodieties kolektīvās pastaigās vai apmeklēt tuvējo kafejnīcu vai restorānu. Tas ļaus tev izvēdināt galvu, un arī bērnu iepazīstinās ar reālo pasauli.
Ja līdz šim neesi vēl iesaistījusies nevienā māmiņu portālā, iespējams, ir īstais laiks kādu no tiem apmeklēt, lai sazinātos ar citām māmiņām savā rajonā un atrastu sev pastaigu biedreni.
Tā ir iespēja padarīt ikdienas obligātās pastaigas interesantākas, turklāt parunāties ar vēl kādu, kas saprot tavu uztraukumus un raizes un pārdzīvo par tām pašām lietām. 

Lasi arī pārējos šīs sērijas rakstus:

1. mēnesis


2. mēnesis


3. mēnesis


4. mēnesis


5. mēnesis

6. mēnesis


7. mēnesis

8. mēnesis

9. mēnesis

10. mēnesis


11. mēnesis


12. mēnesis

21 komentāri
 1. Es gan esmu dzirdējusi, ka vismaz līdz trīs mēnešu vecumam bērniņu nevajadzētu vazāt pa visādām publiskām vietām- lielveikaliem un restorāniem. Viņam ir vajadzīgs miers un mīļums, lai aprastu ar lielo pasauli.

 2. Ļoti jauki tie vingrinājumi – kā trenēt bērna uzmanību un dzirdēšanu. Man ne bija ne jausmas, ka bērns tik agrā vecumā jau apgūst un noglabā atmiņā skaņas.

 3. Man laikam tikai tagad atnākusi vaļā pēcdzemdību depresija, jo tieši otrajā mēnesī mani viss kaitina – vecāku un vecvecāku gādīgie ieteikumi, ciemiņi, kas turpina uzprasīties un tas, ka nav laika sev. Te tā smuki uzrakstīts par tām pāris stundām. Bet man šobrīd galīgi nepietiek ar to 🙁

 4. Kur ir tie ideālie ārsti, kuriem var uzdot jautājumus par sava bērna attīstību? Var kāda ieteikt? Mūsu ģiemnes ārstes atbildes aprobežojas ar jā, nē , nezinu un – palasiet k’das grāmatiņas par bērna attīstību.

 5. Kad mums pirmais bērns auga ģimenē, mēs tiešām svinējām katru jaunu mēnesi. Un tas likās TIK svarīgi! Ar otro viss ir ievērojami mierīgāk. Pat tādas ilgtermiņa raudzības esam atmetuši pie malas. Vienvārdsakot daram visu, lai pašiem radītu mazāk kreņķu un iespringuma.

 6. Zinu, ka citkārt tas liekas muļķīgi, bet sociālie mammu portāli ir nu tieši tas, kas vajadzīgs šajā laikā. Nevajag nemaz obligāti tikties. Vienkārši ir labi zināt, ka ir vieta, kur vari pastāstīt, kā tev iet, dzirdēt, ka ir gana daudz mammu, kurām iet līdzīgi, paraudāt uz pleca, ja grūti, paklačoties un pazviegt. Dažkārt pat šādu tādu padomu var dabūt. Jebkurā gadījumā – mammas savstarpēji ir ļoti atsaucīga tauta.

 7. Manai meitai par mantiņām un karuselīšiem virs gultas nebija intereses līdz ceturtajam mēnesim. Tā, ka tas ir trakoti individuāli. Un arī tās mantiņas, ko uz tausti vajag taustīt, lai pirkstiņi attīstās – arī – nulle intereses. Varu ietek mcitām mammām šādas mantas nepirkt uzreiz, bet gan pavērot savu bērnu un tikai tad kaut ko viņam izvēlēties. Citādi sanāk, ka māja piekrauta bērna mantām, kas bērnu nemaz neinteresē.

 8. A tu nepārdzīvo, ka tā jūties. Lai radi uzskata, ka zina visu labāk – neielaidies tādās sarunās. Un draugiem arī pasaki – sorry – ne šobrīd. Ja nāk neaicināt, izziņo visiem, ka pirms nākt, lai brīdina, jo tev šobrīd nav ciemiņu nosakņojums. Un galvenais zini – tas viss pāries un aizes atkal viss pa labam. Esam mēs tādas jūtīgākas mazuļa pirmajos mēnešos. Kaut kur lasīju, ka mamma itk’aug kopā ar bērnu. Līdz ap gada vecumu atgūst pati sevi pilnībā.

 9. Manuprāt, arī nav ko zīdainīti vazāt pa publiskām vietām! Priekš kam tas vajadzīgs, ja atskaita vēcāku ērtību? I mazulim stress no tā, i vairāk pakļauts vīrusiem un infekcijām. Rezultātā – kam no tā arī tiek sliktums?

 10. Uzreiz var redzēt, ka darba diena:))) pēc garām brīvdienām. Visi atgriezušies pilsētā un čato uz nebēdu:))) Brīvdienās te bija pilnīgs klusums.

 11. Visfeināk, kad kaimiņos ir kāda sakarīga mamma ar līdzīga vecuma bērniņu un visas tās lietas var darīt kopā – staigāt, dzīvoties pa māju, spēlēties, iet uz vingrošanām. Tad arī neāda depresija neipemetas, jo ir ar ko parunāties un ir kas atbalsta.

 12. Tāpēc jau nevajag sasieties ar ģimenes ārstiem. Viņi tiešām varētu neko daudz nezināt. Ir tācu starpīa – āsrstēt opim artrītu, vai mazulim noskaidrot alerģijas cēloņus. Tā, ka meklē vien savā poliklīnikā ārstu, kurš ir pediatrs, vai vēl labāk – izvēlies sev privāti praktizējošu pediatru. Kreņķu būs mazāk, attieksme cienošāka un mazulis veselīgāks.

 13. Ai, visos rakstos par bērniem ir tāds čubu-čubu elements. Un neviens nekad tā godīgi nepaska, cik grūti tas patiesībā viss ir.

 14. Tagad ir iideāls laiks gaisa peldēm:) turklāt visa vecuma bērniem. Urrrrā! Vasara atnākusi! Tad pat grūtumi ar zīdaiņa kopšanu un negulētām naktīm kaut kā vieglāk panesami!:) Paldies par rakstiņu!

 15. Palasījos komentārus un tomēr gribu iebilst tām mammām, kas uzksata – mazi bērni jātur “siltumnīcā”. No vienas pues tas protams padara vecāku dzīvi ērtāku un neierobežotāku, bet no otras – speja adaptēties pasaulē bērnam tikai pieaug, nevis samazinās, kā te komentēts. Bet katrai mammai laikam savs ceļs:)

 16. Piekritu Lizetai, otraja menesi jau nu noteikti bernu var paradit pasaulei un pasauli bernam.

 17. oj, oj, tas kolikas ir baisa lieta, berns kliedz viena kliegshana. un apkart visi juk prata. labi, ka apmeram menesa-divu laika tas pargaja.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.