15 padomi, kā vairot enerģiju

Svelme, vārnu brēcieni un izplūdes gāzes… Pilsēta vasarā nav jaukākā vieta, kur pavadīt laiku. Tieši tāpēc tik daudzām no mums pat rīta agrumā pietrūkst spēka, lai uzsāktu vitālu un enerģisku dienu. Nepadodies! Lūk, 15 idejas, kā padarīt savu dienu enerģiskāku.

Esi pozitīva! Pamostoties uzsmaidi sev spogulī. Noskalo muti un iedomājies, ka šodien noteikti notiks kas labs. Novērtē, ka šovasar laiks ir kā īstā vasarā un ka dabas pētnieki apsolījuši, ka pēc šā karstuma nākamgad odu būs daudz mazāk. Pat ja pirmās dienas labās emocijas vairot neizdosies, nepadodies. Domāt pozitīvi var iemācīties! Sākumā pie tā jāpiestrādā, bet pēc laika pamanīsi, ka labās domas pie tevis nāk pašas. 

Sāc dienu ar kontrastdušu! Sākumā tas šķiet diezgan traki, bet ar laiku pat iepatiksies. Kontrastduša uzlabo asinsriti, un, ja pabeigsi to ar vēsu ūdeni, sajutīsi, kā tā atsvaidzina pirms karstas dienas. Nekas vienkāršāks un labāks, kā sevi pamodināt un sapurināt no rīta, līdz šim nav izdomāts.

Ēd brokastis! Lai gan šo padomu esi dzirdējusi neskaitāmas reizes, droši vien atrūc, ka brokastis nav priekš tevis. Iespējams, ka vienkārši neesi atradusi savu brokastu ēdienu vai tam pietrūkst laika. Brokastis ir viena no svarīgākajām ēdienreizēm, jo pēc nakts organisms ir iztērējis enerģijas rezerves, un tieši no brokastīm ir atkarīgs, kā paies tava diena. Izvēlies brokastis, kas vairos tavu enerģiju visu dienu. Labs rīta sākums ir putra vai kāds cits pilngraudu produkts. Ja vēlies veselīgas brokastis, bet neesi gatava veltīt to sagatavošanai laiku, izvēlies kaut ko no produktiem, kuri satur pietiekami daudz ogļhidrātu, lai nodrošinātu tevi ar enerģiju visu pirmo dienas daļu.

Esi kustībā! Lai cik dīvaini tas būtu, enerģija vairo enerģiju. Tāpēc nesēdi, rokas klēpī salikusi, bet kusties. No rīta, ja dodies uz darbu, mēro kaut gabaliņu ceļa kājām. Uzsāc dienu ar rīta skrējienu vai rīta rosmi, iegādājies abonementu tuvējā peldbaseinā vai beidz dienu ar braucienu uz jūru. Regulāras, sportiskas aktivitātes ražo papildu enerģju kā īsts ģenerators. Tikai nepārspīlē, arī sportojot var pāršaut pār strīpu. Ja nodarbību būs par daudz, enerģija neatjaunosies, bet jutīsies vairāk sagurusi nekā parasti.

Izgulies! Lai gan bieži šķiet, ka brīdī, kad nevaram visu paspēt, laiku var iegūt uz miega rēķina, tā nav. Tikai tad, ja būsi izgulējusies un pietiekami atpūtusies, tavs darba ražīgums būs augsts un līmenī. Bieži vien svarīgi risinājumi sarežģītām situācijām rodas tieši miega laikā, piemēram, Mendeļejevs savu tabulu nosapņoja. Tāpēc netaupi uz miega rēķina, bet domā, kā sadalīt produktīvāk savu dienu, kad strādā. Ja vien tavs dienas rēžīms to atļauj, šajās karstajās dienās paguli arī pusdienlaiku, bet darbus atliec uz vēlākām vakara stundām, lai vieglāk pārciestu karstumu.

Uzkod! Turi vienmēr pa rokai enerģijas bagātas, veselīgas uzkodas. Brīžos, kad jūti, ka spēki galā, bet laika kārtīgai maltītei nav, šādi našķi ļoti noder. Lūkojies, lai tavas uzkodas būtu uzturvielām bagātas un sniedz ilgstošu enerģiju, noderēs pilngraudu produkti, žāvēti un svaigi augļi. Tikai atkal – neaizraujies! Pēc uzkodām sniedzies tikai tad, kad jūti, tas patiešām ir nepieciešams. Bet negrauz automātiski, jo tā iedzīvosies liekajā svarā, nevis enerģijā. Un neēd konfektes vai bulciņas. Lai gan tie sniedz zibenīgu enerģiju, tikpat ātri pēc tam tā pazūd, taču tu jutīsies vēl sagurušāka, nekā pirms tam.

Izmanto aromterapiju! Pēdējā laikā aizvien lielāku popularitāti ieguvusī arometerapija patiešām spēj sniegt brīnumus. Lai vairotu enerģiju, ļoti noderīgs ir citrusaugļu aromāts. Patiešām labam efektam izvēlies dabiskās ēteriskās eļļas. Bet vienkāršākā variantā sevis uzmundrināšanai sagriez šķēlēs citronu un noliec, lai piesmaržo telpu.

Dzer ūdeni! Bieži vien sagurums, galvassāpes un citas nebūšanas  piemeklē tāpēc, ka vienkārši par maz dzeram. Dienā veselam cilvēkam būtu jāizdzer viens līdz pusotrs litrs ūdens, bet šajā karstumā pat vairāk. Tāpēc turi pa ķērienam glāzi ar vēsu ūdeni. Ja gribi pie reizes uzlabot ūdens garšu un vairot enerģiju arī ar aromterapijas palīdzību, iemet ūdenī citrona šķēlīti un piparmētru lapiņu.

Dzer zaļo tēju! Šo metodi piekopuši jau senie ķīnieši, bet, domājams, ka viņi zināja, ko dara. Tāpēc izmēģini arī tu. Atsakies no rīta kafijas un tā vietā iemalko tasi zaļās tējas. Starp citu, šis senais un tradīcijām bagātais dzēriens tiek uzskatīts arī par lielisku antioksidantu, tātad, jaunības līdzekli.

Izdari kādu labu darbu! Vai esi pamanījusi, kāds dzīvesspars un enerģija pieplūst, kad esi veikusi ko derīgu un labu? Tāpēc, ja vēlies sajust patiesu enerģijas pieplūdumu, palīdzi kādam – atnes kaimiņu tantiņai maizes kukuli, piesakies palīdzēt dzīvnieku patversmē vai krīzes centrā. Tikai lūkojies, lai labais darbs tev nebūtu emocionāli pārāk smags. Jo enerģija ir tad, ja pēc palīdzības jutīsies pacilāta. Bet, ja citu rūpes ielaidīsi  pārāk dziļi un vēl dienām būs jādomā par kādu nelaimīgo, tas radīs gluži citādu efektu. Tāpēc izvēlies ko tādu, kas ļauj sajusties labi un gaiši.

Palutini sevi! Jo kurš cits gan to pratīs labāk. Nopērc sev kādu jaunu, skaistu apģērba gabalu, iegādājies sen kārotu gardumu vai sagatavo sev aromātisku, nesteidzīgu peldi ar vēsu kokteili uz vannas malas un svecēm uz vannasistabas plauktiņa. Izdari ko tādu, kas ielies tavā dvēselē prieku, bet ķermenī enerģiju.

Atmet kaitīgu ieradumu! Mūsu enerģiju zog tik daudzi un dažādi sīki kaitīgi ieradumi. Sākot no smēķēšanas un liekas alkohola glāzītes, līdz tādiem sīkumiem kā vienmēr mājās aizmirstām atslēgām. Padomā, kāds kaitīgs vai apgrūtinošs ieradums tev ik dienas atņem spēkus un enerģiju un centies to sevī izskaust. Tu redzēsi, cik daudz spēka šādi var ietaupīt.

Mācies meditēt! Ne jau tā pa īstam, bet pierodi dienas laikā atrast sev 15 minūtes laika, lai mazliet atslēgtos no pasaules, atpūstos un padomātu gaišas, vienkāršas un patīkamas domas. Tas ļaus nedaudz atvilkt elpu un atjaunot savas enerģijas rezerves. Bieži vien pēc tādas pauzes tavs darbs būs daudz ražīgāks un ātrāks, ļaujot ietaupīt laiku.

Palutini sevi ar masāžu! Ja vari atļauties, nododies profesionāļa rokām, ja ne, pēc dušas norīvē sevi ar sausu frotē vai linu dvieli. Sajūti, kā asinis sāk riņķot straujāk. Ne pārāk bieži, bet regulāri šāds tjūnings nepieciešams mums katrai.

Un vēlreiz – ēd pareizi! Tāpat kā mašīnas gaita atkarīga no tā, cik kvalitatīva ir degviela, arī tava ķermeņa labsajūtai un funkcionēšanai nepieciešama kvalitatīva pārtika. Tāpēc vēlreiz izlasi kādu rakstu par pareiziem ēšanas principiem un padomā, kā tos ieviest savā dzīvē. Brokastīs būtu jāēd ilgstošu enerģiju dodošos – pilngraudu produktus, pusdienās – zivi vai kvalitatīvu gaļu, bet vakariņās parūpējies, lai tavā galdā būtu salāti. Ēd daudzveidīgi un veselīgi, tad enerģija nekad neizsīks.

13 komentārs
  1. Man ir pŗbaudīts ieteikums labo domu vairošanai. Katru vakaru jāpaņem zīmulis un papīrs un jāuzraksta pa punktiem iss, kas pa dienu labs noticis ar tevi. Pimēram, spīdēja saule, apēdu kārotu saldējumu, biju peldēt, izlasīju brīnišķīgu domu… uttt. Un tā katru dienu. Labusm vairojas – goada vārds! Un pozitīvā domāšana arī:)

  2. Te salikti ‘tādi labi atgādinājumi, kas itkā ir vispārzināmi, bet lieku reizi noder – īpaši, ja ņem vērā, ka lielu daļu no šitā noslinkojam izdarīt.

  3. Tur pāris ir tādi ļoti pozitīvi un optimistiski padomu – un arī komentāros Iesaku meitenei paldies!:)

  4. Man šķiet, ka šinī karstumā vispār neko vairāk par tādu batoniņu un ūdeni nav iesējams ieēst. Un vēl ogas. Gaļa un viss pārējais smagais totāli nerullē.

  5. Jā, pusdienas laciņa gulēšanu vajadzētu ieviest, kā obligātu nodarbi darbavietā, šajā karstajā laikā, līdzīgi kā Spānijā, Francijā utm.

  6. 🙂 Man škiet te no sākuma jāpaiet psihoterapijā un tad var sākt pa istam labi justies savā ādā:) Padomi labi tām, kurās ir iekšējs miers. Jo pašas par sevi jau tās darbības neko tur iekšā nesakārto:)

  7. Gribu tev tomēr nepiekrist, jo ir tāda teorija, ka arī ārājas lietas noved pie iekšējām izmaiņām. Kā tad cilvēki iet uz jogu un mainās? Nav tikai tā, ka izrakājot galvu un izmocoties uz kušetītes gadu gadiem var pie kaut ka nonākt. Tie ceļi ir dažādi.

  8. Man nekas kartsumā nedod spēku. Mums birojā nav gaisa, ir baisi karsti un galva nestrādā. paldies par ieteikumiem, bet to var darīt cilvēks brīvsolī:)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.