10 svarīgākās lietas tava mājdzīvnieka VESELĪBAI

Neatkarīgi no tā, vai tavs mīlulis ir kaķis, suns, jūrascūciņa, papagailis, bruņurupucis vai pat zelta zivtiņa, tu esi galvenā atbildīgā par šīs dzīvās radības veselības stāvokli un labsajūtu kopumā. Kamēr mūsu mīluļi ir veseli un priecīgi, mēs nereti pat neaizdomājamies par lietām, kas tiešā veidā spēj ietekmēt to veselību, diemžēl ne uz to labāko pusi. Šoreiz apkopojām 10 svarīgākās lietas, kas attiecas uz ikviena mīluļa saimnieku – tie ir 10 baušļi, lai tavs mīlulis būtu vesels, priecīgs un laimīgs dzīvojot kopā tieši ar tevi!

SAVA VETĀRSTA ATRAŠANA!
Tāpat kā cilvēkiem ir ģimenes ārsts, tā arī tavam mājdzīvniekam ir nepieciešams SAVS ārsts! Savs vetārsts, kuru bez liekas vajadzības nemaina, ir garantija, ka tava mājdzīvnieka veselības stāvoklis tiešām tiks pilnvērtīgi uzmanīts. Vetārsts, kurš pazīs tavu dzīvnieku jau no pirmajiem tā dzīves mēnešiem, vislabāk spēs noteikt attiecīgu ārstēšanās terapiju, ja tāda būs nepieciešama, turklāt, katra vizīte tiks dokumentēta, tādējādi nodrošinot vislabāko iespēju izsekot tam, kāda ir tava mīluļa veselība.

ATBILSTOŠA BAROŠANA!
Atbilstošas barības izvēle ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai tavs mājdzīvnieks ne vien būtu vesels, bet arī nodzīvotu ilgu mūžu un priecētu tevi visā tā garumā. Un šis nosacījums attiecas vienlīdz, kā uz suņu, tā kaķu, jūrascūciņu, papagaiļu, bruņurupuču, zivju un visu citu iespējamo mājdzīvnieku īpašniekiem! Informāciju par pareizākās un tieši savam dzīvniekam piemērotākās barības izvēli jebkuram saimniekam ir „jāievāc” jau pirms mīlulis tiek atvests uz mājām. Taču, izrādās, ar to vien, ka sākotnēji esi noskaidrojis, ar ko mīluli vislabāk barot, nenozīmē, ka šī barība derēs vienmēr. Piemērotākā barība var mainīties dažnedažādu apstākļu ietekmē, piemēram, mainoties dzīvnieka vecumam, veselības stāvoklim, paradumiem, izskatam utt. Vislabāk par barošanas tēmu ir konsultēties ar sava mīluļa vetārstu – tieši tā ir garantija, ka „nenošausi greizi” un nenodarīsi pāri savam mājdzīvniekam!

IKGADĒJAS VESELĪBAS PĀRBAUDES UN VAKCINĀCIJA!
Tāpat kā mēs – cilvēki – mediķus apmeklējam regulāri (tā vismaz būtu jābūt), tas ir jādara arī mājdzīvniekiem. Vakcinācija, protams, ir obligāts pasākums (tiem dzīvniekiem, uz kuriem tā attiecas), taču arī vispārēja veselības pārbaude ir pilnīgi nepieciešama. Tikai profesionāls vetārsts, izmeklējot tavu mīluli, spēs noteikt tā veselības stāvokli, un laikus atklāt kaites, kuras saimnieks vēl ilgi varētu nemanīt. Ikgadējā veselības pārbaude parasti ietver tīri vizuālu apskati un pārrunas ar saimnieku, taču, ja ir tāda nepieciešamība – arī analīžu nodošanu u.c. pasākumus.

ZOBU HIGIĒNA!
Sevišķi kaķu un suņu saimniekiem ir jāpievērš uzmanība šim jautājumam. Veseli zobi ir tava mīluļa garants tam, ka viņš spēj pilnvērtīgi uzņemt savu barību, līdz ar to lieki neapgrūtinot gremošanas sistēmas darbību. Zobu higiēna – zobu tīrīšana – ir obligāta atsevišķu šķirņu kaķiem un suņiem, kuriem ir nosliece uz zobakmens veidošanos, kas, laikus nenovērsts, noved pie zobu izkrišanas. Taču pārējo šķirņu mīluļi var iztikt ar, piemēram, zobu higiēnai paredzēto kārumu graušanu, kas arī palīdz uzturēt mutes dobumu veselu. Katrā ziņā, ja saimnieks pamana, ka mīluļa elpas smarža mainās, vai ir kādas citas izmaiņas, kas saistītas ar dzīvnieka mutes dobuma veselību – nekavējoties ir jādodas pie vetārsta, lai laikus novērstu un risinātu problēmu!

SKAISTUMKOPŠANAS MINIMUMS!
Tīrs kažoks, kas pazīst ķemmi, kā arī apgriezti nagi ir skaistumkopšanas minimums ne tikai kaķu un suņu saimniekiem! Tāpat higiēnas prasības jāievēro arī mīluļa guļvietā. Un tas attiecas arī uz neparastāku mājdzīvnieku saimniekiem. Ievērojot atbilstošas higiēnas prasības un adekvāti rūpējoties par sava dzīvnieka ārējo izskatu, ir iespējams ne vien lepoties ar skaistu mīluli, bet arī rūpēties par viņa veselības stāvokli un novērst dažādas netīkamas kaites, kas saistītas tieši ar higiēnas neievērošanu.

REGULĀRA ATBLUSOŠANA UN ATTĀRPOŠANA!
Regulāra mīluļa atbrīvošana un profilaktiskie pasākumi pret parazītiem, ir katra saimnieka obligāts pienākums. Pirmkārt, šie pasākumi palīdz novērst dažādas netīkamas veselības problēmas, kas varētu rasties tavam mīlulim, kā arī garantē dzīvnieka labu un veselīgu izskatu. Otrkārt – šie profilakses pasākumi ir paredzēti arī tādēļ, lai mēs sargātu paši savu veselību – kā zināms, parazīti nereti nemēdz šķirot organismus, kuros tiem ir vēlme iemitināties…

STERILIZĀCIJA/KASTRĀCIJA UN MIKROČIPĒŠANA!
Sava mīluļa sterilizācija vai kastrācija, protams, ir katra saimnieka paša izvēle, tomēr jāņem vērā faktors, ka, ja dzīvnieks jau sākotnēji netiek paredzēts iespējai radīt pēcnācējus, šo jautājumu ir vērts pārdomāt. Pretējā gadījumā var rasties situācija, ka instinkti dzīvniekam liek par sevi manīt, bet nespēja tos apmierināt noved pie mocībām. Otra lieta – mikročipēšana, kas gan šobrīd vēl nav kļuvusi par obligātu pasākumu, bet, ļoti iespējams, par tādu kļūs. Mikročips ir miniatūrs implants, ko ievada zem dzīvnieka ādas, tas satur visu nepieciešamo informāciju par dzīvnieku, kā arī tevi, kā tā saimnieku. Tev tas garantē samazināt mīluļa noklīšanas risku līdz minimumam, un sabiedrībai kopumā – augstāku atbildības līmeni par tiem, kurus paši esam pieradinājuši – saviem „mazajiem brāļiem”.

UZVEDĪBAS UN PAKLAUSĪBAS APMĀCĪBA!
Mājdzīvniekam ir jāklausa savs saimnieks – tas nu ir fakts. Lai to panāktu, pilnīgi obligāta ir sava dzīvnieka apmācība jau no pirmajām dienām, kad tas ienāk tavā mājvietā. Paklausīgs un gudrs mājdzīvnieks ir garants tam, ka jums būs viegla kopā būšana, netiks radīts risks ne tev, ne tavai ģimenei, nedz citiem cilvēkiem, kuri varētu ciest nepaklausīga un agresīva mājdzīvnieka darbību rezultātā. Turklāt – paklausīgs mājdzīvnieks nozīmē arī to, ka paša mīluļa veselība būs drošākās rokās – saimnieka rokās, jo tikai paklausīgs mājdzīvnieks ļaus saimniekam sevi izmeklēt, ja tas nepieciešams, un veikt nepieciešamās ārstēšanās procedūras, kas veicamas mājas apstākļos.

FIZISKO AKTIVITĀŠU NODROŠINĀŠANA!
Veca patiesība – ja jau sākotnēji neesi pārliecināta, ka spēsi savam mīlulim nodrošināt nepieciešamo uzmanību, tajā skaitā fiziskās aktivitātes, divreiz pārdomā, pirms izlem par labu dzīvnieka iegādei. Pietiekamu un sugai/šķirnei atbilstošu fizisko aktivitāšu nodrošināšana ir absolūti nepieciešama ikvienai dzīvai radībai. Pretējā gadījumā runa ir ne vien par veselības problēmām, bet arī par psiholoģiskām problēmām, ar kurām nereti tikt galā ir vēl jo grūtāk.

ABPUSĒJA PRIEKA SAGĀDĀŠANA!
Saimnieks un mīlulis, kas dzīvo veselīgā un viens otru papildinošā attiecību modelī ir vislabākais garants kā viena, tā otra veselības stāvokļa stabilitātei – gan fiziskā, gan arī garīgā līmenī. Tas jau no paša sākuma ir pats būtiskākais iemesls mājdzīvnieka iegādei – vēlme rūpēties par to, mīlēt to un neliegt tam visu to labāko. Tad arī saimnieks pretī saņems beznosacījumu mīlestību un pilnīgu uzticēšanos no sava mājas mīluļa!

 
7 komentāru
  1. Piekrītu rakstītajam, kopš “atrāvāmies” ar alerģiju sunim, tagad, reizi gadā, profilaktiski, vedam viņu pie daktera. Labāk savlaicīgi visu pārbaudīt, nekā pēc tam izdot desmitus latus par ārstēšanu.

  2. Jā, ir kaut kā tā sanācis, ka pati pie daktera kādu laiciņu bijusi neesmu, bet kaķi gan aizvedu…

  3. Visas 10 lietas – super uzrakstītas! Man liekas Latvijā ir milzīgas problēmas ar savu mājdzīvnieku pienācīgu apkopšanu 🙁

  4. Tās ir ELEMENTĀRAS lietas kas jāievēro un jāpilda KATRAM saimniekam.
    UN VĒL pirms vest mājā dzīvnieku 100 reiz padomāt ,vai radīsi visus apstākļus ,lau VISI jūtamies labi.

  5. Jā, bet bieži cilvēki šito neapdomā, sadāvina viens otram dzīvniekus, kuri pēc tam paliek nevajadzīgi nevienam… Vairāk jārunā par šīm lietām.

  6. Būtu ļoti labi, ja beidzot mājdzīvnieku īpašnieki Latvijā nopietni pievērstos savu mīluļu labsajūtai, jo nereti, mūsu mazie kompanjoni, ir tikai īsa laika prieciņš, kas pēc sajūsmas perioda noskriešanas, tiek atstāts novārtā.

  7. Tā tas visbiežāk ir tad, ja dzīvniekus dāvina bērniem, kā rotaļlietas… pilnīgs stulbums.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.