10 pazīmes, kas norāda – ar tavu emocionālo VESELĪBU kaut kas NAV kārtībā

Nekas nenotiek tāpat vien – viss sākas no mūsu domām un emocijām, kas ietekmē arī ķermeni. Ja fiziskās problēmas un kaites varam atpazīt, tad par emocionālās veselības nozīmīgumu aizdomājamies diezgan reti. Kad būtu jāsāk uztraukties?

SPĒJA APSTRĀDĀT EMOCIJAS
Uzaugot vidē, kur par emocionālo pašsajūtu nav bijis pieņemts runāt, visticamāk, mums pat nav priekšstata, kā definēt emocionālo veselību un saprast – vai ar mani viss ir kārtībā? Augsts pašvērtējums, pašizziņas spēja un ar adekvātu reakciju bagāta paškontrole jebkurā situācijā – tas viss ataino emocionāli veselu cilvēku. Tāpat arī spēja atzīt, izprast un konstruktīvi izpaust plašu emociju gammu. Tas ne tikai palīdz tikt galā ar dzīves piedāvātajiem pārbaudījumiem, izaicinājumiem un stresa situācijām, bet ļauj veidot veselīgas un noturīgas attiecības. Nepatīkamu notikumu izraisītas skumjas, dusmas, nemiers un citas smagnējas emocijas ir dabiska dzīves sastāvdaļa. Jautājums tikai – kā cilvēks tās skaidro, izprot cēloņsakarības un – ko dara, lai no tām atbrīvotos.
 
SLIKTA EMOCIONĀLĀ VESELĪBA – KAS UZ TO NORĀDA?
Turpinājumā 10 pazīmes, kas brīdina par iespējamām emocionāli psiholoģiskām problēmām nākotnē.

Neveselīgs dzīvesveids. Fiziskās aktivitātes un uzturvielām bagātas, regulāras ēdienreizes sniedz ķermenim veselīgu tonusu, tā ļaujot nodzīvot ilgu un kvalitatīvu mūžu. Ja par fizisko ķermeni nerūpējamies, arī psihe un emocionalā noturība funkcionē visai vāji.

Robežu pārkāpšana. Emocionāli veseli cilvēki apzinās savas robežas un nebaidās tām sekot. Ja esi tendēta tās regulāri pārkāpt – tu neļauj sev justies emocionāli droši un radi savā dzīvē haosu. Arī pārējiem komunicēt un sastrādāties ar tevi būs visai grūti.

Nespēja piedot. Ja vēlies sevi attīstīt un spert nākamos soļus, bez piedošanas to paveikt neizdosies. Protams, ja esi sāpināta – droši ļauj sev skumt un pārdzīvot, taču katru no šīm emocijām ir jāmēģina apstrādāt, tādējādi izprotot sevi, otru cilvēku un notiekošo kopumā.

Pozitivitātes trūkums. Cilvēks, kuram ir traucēta emocionālā veselība, lielāko daļu savas dzīves pavada – sūdzoties un žēlojoties. Ja vēlies uzlabot savas dzīves kvalitāti, piepildi sevi ar pozitīvo enerģiju, smaidi – un dzīve tev uzsmaidīs pretī! Radi savā dzīvē iespējas pati, nevis gaidi tās no citiem.

Nespēja pielāgoties. Dzīve nav paredzama, tāpēc – ja ir vēlme gūt prieku un dzīvot bez liekiem konfliktiem – adaptēšanās spējas ir vitāli nepieciešamas. Nemoki sevi – iemācies objektīvi novērtēt situācijas, izvēloties atbilstošu, samērā elastīgu, atbildes reakciju.

Emociju paturēšana sevī. Ja vēlies dzīvot veselīgi – gan garīgi, gan fiziski – ļauj savām sajūtām un emocijām izpausties. Krājot visu sevī, pašsajūta maz pamazām pasliktināsies, izsūcot no tevis dzīvības enerģiju.

Bailes lūgt pēc palīdzības. Arī emocionāli veselīgi cilvēki baidās, taču viņi savām bailēm tiek pāri un vajadzības gadījumā nekaunās lūgt palīdzību.

Distance no dzīvniekiem. Rūpes, atbildības uzņemšanās un empātijas spējas norāda uz to, ka cilvēks nebaidās izpaust savas emocijas un dalīties ar tām. Ja izjūti nepatiku pret dzīvniekiem – laiks noskaidrot īstos, psiholoģiskos iemeslus.

Sevis noniecināšana. Lai noturētu emocionālo veselību, pašapziņas veidošana ir neiztrūkstoša šī procesa sastāvdaļa. Veic pašanalīzi un iemīli sevi!

Savu sapņu ignorēšana. Ja velies, lai tava dzīve būtu bagāta ar emocijām, piepildījuma sajūtu un prieku – seko savām kaislībām un nododies sirds-lietām. Tas ienesīs tavā dzīvē mīlestību!

2 komentāru
  1. Tādi ikdienā šķietami maznozīmīgi simptomi kā bezmiegs, nomākts garastāvoklis, pazeminātas darba spējas, trauksmes stāvoklis, svīšana, nogurums, roku drebēšana un raudulība var liecināt par nopietnām saslimšanām un būtu jāpārbauda. Latvijas Jūras medicīnas centrā, vienas dienas ietvaros 2-3 stundu laikā ir iespējams iegūt pilnvērtīgu ainu par savu veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā saņemt konsultācijas turpmākai veselības uzlabošanai. Stresa līdzsvara pārbaudes programmā iekļauta: doplerogrāfija galvas un kakla asinsvadiem, ehokardiogramma, elektrokardiogramma, veloergometrija, pulsa viļņa ātruma mērīšana, oftalmologa konsultācija, vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija, ginekologa vai urologa konsultācija un pilna asins aina. Vairāk par stresa līdzsvara vienas dienas veselības pārbaudes programmu lasiet ljmc mājas lapā.
    Esiet veseli!

  2. tu esi visiem vajadzīgs un viss tev ir pieejams,ja tev tam ir līdzekļi,pārējiem,nekā-iemžēl

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.