10 padomi, kas JĀIEVĒRO, lai mati izskatītos LIELISKI

Mati tiek uzskatīti par sievietes dabisko un skaistāko rotu. Ja vēlies, lai arī tavi mati būtu veseli, biezi un mirdzoši, tad neiztikt bez to rūpīgas kopšanas. Taču ieteikumu un matu kopšanas līdzekļu veikalu plauktos ir tik daudz, ka apjukt ir pavisam viegli. Kas tad ir svarīgākais matu kopšanā? Šoreiz espati.lv ir apkopojusi 10 vienkāršas, taču ļoti būtiskas patiesības, kas jāņem vērā, lai arī tavi mati būtu veseli, skaisti un mirdzoši.

Ņem vērā gadalaiku! Rūpējoties par savu matu skaistumu, vienmēr ņem vērā ārā valdošo gadalaiku. Vasarā mati tiek pakļauti putekļu, saules staru, vēja un nereti arī sāļā jūras ūdens ietekmei. Visi šie faktori var padarīt tavus matus sausus un lūstošus. Sevišķi jāuzmanās tieši no saules, jo tās stari matus ne vien atūdeņo un izdedzina, kā dēļ tie zaudē tik vērtīgās keratīna rezerves, bet arī spēj atņemt tiem krāsas pigmentus. Lai pasargātu savus matus no saules kaitīgās ietekmes, ieteicams lietot matu kopšanas kosmētiku, kas satur UVS filtrus. Turklāt jāatceras, ka šajā gadalaikā mati ir regulāri, vismaz pāris reizes nedēļā, jāpabaro un jāmitrina ar atbilstošām maskām, eļļām u.c. kosmētiskajiem līdzekļiem. Savukārt ziemā galvenais ir nepakļaut matus ledainā sala un vēja ietekmei. Tas nozīmē – cepures, šalles, lakati un kapuces ir tavu matu labākie draugi šajā gadalaikā. Turklāt ziemā ļoti būtiski ir atcerēties, ka no mājas ārā jādodas ar pilnībā izžāvētiem matiem, jo katra, kaut niecīgākā, ūdens pilīte, kas palikusi matos, sasalstot izplešas uz burtiski plēš tavus matus.

Neaizmirsti masāžu! Otrā skaistu, veselu un mirdzošu matu pamatpatiesība ir asinsrites veicināšana, kas tiek panākta ar masāžu. Asinsrite ir atbildīga par matu saknīšu apgādāšanu ar vērtīgajām un nepieciešamajām barības vielām, kā rezultātā mati aug veselāki un skaistāki. Turklāt asinsrites veicināšana var palīdzēt cīņā arī ar matu izkrišanu, jo stiprina matu saknītes. Masāžu vari veikt gan ar rokām, gan ar kvalitatīvu matu suku, kuras sariņi ir cieti, taču nav asi, vislabāk – izgatavoti no dabīgiem materiāliem. Ja masāža tiek veikta ar sukas palīdzību, tad būtiski ir atcerēties, ka mati jāķemmē visos virzienos. Ja masāžai izmanto savas rokas, tad veic apļveida kustības virzienā no pieres uz pakausi. Masē ar pirkstu galiņiem, neizmantojot nagus! Vislabāk ir apvienot abus šos masāžas veidus – mazgājot matus veic masāžu ar rokām, taču sausus matus palutini ar sukas masāžu. Katru dienu veltot šai nodarbei vismaz kādas 15 minūtes, matu kļūs elastīgi, pakļāvīgi un ar skaistu spīdumu apveltīti!

Pievērs uzmanību matu kopšanas produktu etiķetēm! Kas būtu tas svarīgākais, izvēloties savus matu kopšanas līdzekļus? Izrādās, ka ļoti būtiski ir aplūkot, kas tad rakstīts uz attiecīgās etiķetes. Izpēti produkta sastāvu! Sintētiskās vielas produkta sastāvā, kurām pievērst uzmanību – parabēni, silikoni un krāsvielas. Parabēni ir naftas produkti, kurus ražotāji izmanto, lai pagarinātu produkta derīguma termiņu, pēc būtības tie ir konservanti. To ietekme uz tavu veselību var izpausties, galvenokārt, alerģijas veidā. Silikoni savukārt tiek izmantoti, jo tiem piemīt mīkstinošas īpašības. Taču, tā kā arī šī sintētiskā viela ir naftas blakusprodukts, tad skaidrs, ka mīkstinošais efekts ir tikai šķietams. Patiesībā tavi mati tiek pārklāti ar neelpojošu plēvi, kas it kā padara matus mīkstākus un pakļāvīgākus, taču patiesībā nedod nekādu ieguldījumu to veselībā. Un trešās sintētiskās vielas, kurām vērts pievērst uzmanību ir sintētiskās krāsvielas. Tās tiek izmantotas, lai padarītu produktu pievilcīgāku mūsu acīs, taču par to mēs varam maksāt ar ādas kairinājumu un alerģiskām reakcijām. Tādēļ, ja mani kādas no minētajām vielām sevis izvēlētajā matu kopšanas līdzeklī, tad rūpīgi apdomā, vai tik tiešām ir vērts to iegādāties.

Ar kādu ūdeni tu mazgā savus matus? Vai zināji, ka ļoti liela nozīme tavu matu veselībā ir tieši ūdenim, ar kuru tu mazgā savus matus? Pārāk ciets un kaļķains ūdens var negatīvi ietekmēt tavus matus – tie kļūst sausi, trausli, var veidoties blaugznas un pat veicināta matu izkrišana. Turklāt kaļķakmens nogulsnes padara matus blāvus un nespodrus. Lai no tā izvairītos, ir dažādi varianti. Pirmais – mazgāt matus ar novārītu ūdeni. Otrais – matu mazgāšanā izmantot lietus vai izkausēta sniega ūdeni. Taču trešais un pats vienkāršākais variants ir matus mazgāt ar šampūnu, kas neitralizē cietā ūdens iedarbību uz taviem matiem. Šāda veida šampūns arī atbrīvos matus no kaļķa nogulsnēm un padarīs tos mirdzošus.

Pievērs uzmanību ūdens temperatūrai! Matu mazgāšana ar pārāk karstu ūdeni veicina to ātrāku sataukošanos, var izraisīt galvas ādas niezi, kā arī var padarīt matus nespodrus. Ideālā ūdens temperatūra matu mazgāšanai ir aptuveni 36 – 38 grādi. Šāda ūdens temperatūra labi izšķīdina taukus, iznīcina netīrumus, kā arī veicina asinsriti galvas ādā. Atceries – jo taukaināki mati, jo vēsāks ūdens nepieciešams to mazgāšanai. Turklāt, neskatoties uz savu matu tipu, mazgāšanu ieteicams pabeigts ar stipri vēsa ūdens šalti, kas kārtīgi aizvērs matu zvīņas, nogludinās tos un piedos tiem veselīgu spīdumu.

Mitrini un baro! Kādēļ nepieciešams lietot matu balzāmus un maskas? Mata stiebru visā garumā klāj cietas zvīņas, kuras gluži kā bruņas pasargā to no bojājumiem. Šampūns veido sārmainu vidi, kurā tās paveras, ļaujot mazgājošajām vielām attīrīt matu no putekļiem un tauku dziedzeru sekrēta. Taču, lai šīs zvīņas nogludinātu atpakaļ, ir nepieciešama skāba vide – balzāms vai matu maska. Ja šie produkti netiek lietoti, mati paliek nespodri, trausli un grūtāk ķemmējami.

Žāvēšana un ķemmēšana! Pēc iespējas biežāk ļauj matiem žūt dabiskā ceļā, taču, ja nespēj izvairīties no žāvēšanas ar fēnu, tad izmanto tikai aukstā gaisa plūsmu. Matu struktūru veido galvenokārt olbaltumvielas. Kas notiek, kad vistas olu iesit karstā pannā? Tai mainās struktūra, gluži tāpat kā mata stiebram augstas temperatūras iespaidā. Matu regulāra žāvēšana ar karstu gaisu neatgriezeniski sabojā to struktūru, padarot tos sausus un trauslus. Savukārt runājot par matu ķemmēšanu ir būtiski ņemt vērā, ka matus nevajadzētu ķemmēt, kamēr tie ir mitri! Mitri mati ir ļoti trausli – ķemmējot tu tos izstiep un pakļauj lūšanas riskam. Protams, izmazgāt, izžāvēt un tikai tad ķemmēt, tās būtu tīrās mocības, tādēļ ieteicams matus ļoti saudzīgi izķemmēt brīdī, kad tajos ieklāts balzāms vai maska.

Izmanto matu veidošanas līdzekļus? Ja vēlies izmantot matu veidošanas līdzekļus – putas, želejas, vaskus u.c., tad dari to, tikai ar vienu nosacījumu – mati biežāk jāmazgā! Nav ieteicams ieveidot matus ar kādu no šiem līdzekļiem un staigāt vairākas dienas. Nereti matu veidošanas līdzekļi satur sausinošas vielas un ilgstoša to atstāšana matos var veicināt matu sausumu, blāvumu un nespodrumu.

Izsver savu ēdienkarti! Veseli mati nav iegūstami tikai un vienīgi iedarbojoties un kopjot tos no ārpuses. Ļoti būtiski ir visas matiem nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus uzņemt arī ar uzturu. Vissliktāk matus ietekmē dažādas drastiskas diētas, kuru rezultātā nereti tiek novērota ne vien matu stāvokļa būtiska pasliktināšanās, bet pat matu izkrišana. Ir vērts pievērst uzmanību arī aptiekās nopērkamajiem matu vitamīnu kompleksiem.

Miers un harmonija! Stress un straujš dzīvesveids ar nesabalansētu miega daudzumu negatīvi ietekmē visa mūsu organisma veselības stāvokli, tajā skaitā – arī matu stāvokli. Ilgstoša stresa ietekmē mati kļūst sausi, trausli un sāk pastiprināti izkrist. Lai no tā visa izvairītos ir tikai viens risinājums – sabalansēt savu darbu ar atpūtu, ļaut organismam atjaunot savas rezerves ar veselīga un pietiekama miega palīdzību, kā arī dzīvot ar pozitīvām domām un harmonijā ar sevi!

Pateicamies par sadarbību raksta tapšanā Garnier Fructis PURE SHINE!

19 komentārs
 1. Mani interesetu raksts par kemmem un matu sukam, kam kas domats, kada atskiriba utml., espati.lv – uzrakstisiet?

 2. Skatīties uz šampūna pudeļu etiķetēm ir neveselīgi… tavai nervu sistēmai. Nesaprotu šī brīža aizraušanos ar visām tām eko un bio lietām, mēs taču esam sākuši dzīvot daaaauudz ilgāk un manuprāt, tas ir ne tikai pateicoties mūsdienu medicīnai, bet arī šiem konservantiem, vienīgais, kas mani varbūt nedaudz “kustina” ir dabasdraudzīgums, bet cik es saprotu, attīrīšanas sistēmas ar visu taču tiek galā.

 3. Es gan uzskatu, ka visas eko un bio lietas ir ļoti atbalstāmas! Un domāju, ka, ja ir veseli mati, tad varbūt arī ķīmija šampūnos un balzāmos neko daudz nemaina, taču ja tev jau ir kāda matu problēma (un tādas ir lielākajai daļai sieviešu), piemēram, matu izkrišana, lūšana, galiņu šķelšanās, blaugznas u.c., tad ķīmija situāciju tikai pasliktinās… Diemžēl saku to no savas pieredzes!

 4. Pilnīgi piekrītu par ūdens temperatūru – mani mati paliek briesmīgi, ja mazgāju tos ar karstu ūdeni! Un Gita – mašāža tik tiešām IR īsta bauda! Sevišķi rekomendēju ajūrvēdisko matu masāžu – sajūtas neaprakstāmas un rezultāts tik tiešām veselīgāki mati!

 5. Kādus vitamīnus vislabāk dzert matu skaistumam, biju nopirkusi ar silīciju (ja nemaldos), pilnīgi nekādu izmaiņu :(.

 6. >Kādus vitamīnus (viesis)
  es esmu dzērusi vitiron un smilšērkļu eļļu no BiO2, tagad dzeršu Merz. Atceries, ka vitamīnu ietekme parādās pēc aptuveni 3 mēnešiem, kā arī, ja Tev organisms ir novājināts, tad protams, visus vitamīnus uzsūks novājinātie orgāni un nekas uz matiem neaizies.
  Ēd sabalansētu uzturu, staigā svaigā gaisā un viss būs labi! 🙂

 7. Man ir laba pieredze ar vitamīniem Pantogar, tie gan ir dārgi, bet sajutu uzlabojumus jau pēc 3-4 mēnešiem! Esmu mēģīnājusi arī Futuras vitamīnus ar silīciju, bet tie nepatika manai ādai. Piekrītu Peleenam – ļoti nepieciešama pacietība! Uzreiz nekādas izmaiņas nejutīsi. Vispār matu atveseļošanai nepieciešams ilgs laiks, bet viss ir iespējams!

 8. Nespēju saprast, kā ir iespējami tādi mati kā tai meitenei bildē (droši vien tā daļēji ir kompjūtergrafika, bet tomēr), kaut lietoju labus šampūnus, maskas un matus patiešām žāvēju ar vēsu gaisu, manējie tik un tā ir pūkaini un pat pēc eļļas ieklāšanas matu galos es nekad neesmu dabujusi tādu gludumu un spīdīgumu, vai tiešām visu vainu novelt uz matu veidu-tipu??? Ko lai dara???

 9. Meitenei bildē palīdzējis gan fotošops apjomam un kuplumam, gan speciāli saliktas gaismas, lai mati spīd un laistās! Nu retu kurai dzīvē tādi mati ir (es nevienu tādu neesmu redzējusi)! BET Hiacinte – tu esi malacis, ka rūpējies par saviem matiem, tas noteikti atmaksāsies! Lai veicas! 😉

 10. PIekrītu ha ha. Un tādus matus jau nu neiegūsi mazgājot ar fructis, elvital u.c. šādiem lētājem.
  Bet nu par matu kopšanu uzrakstīts ir pareizi.
  Kā arī šaubos, kad fructis nesatur paranēnus, silikonus un krāsvielas 🙂
  Reku iemetu Googles meklētāja http://www0.epinions.com/review/Garnier_Fructis_Fortifying_Shampoo_Sleek_And_Shine/content_244978060932 sastāvā kas ??? :))))))

  Jā un ievērojot šajā raksā rakstīto tiešam var tikt pie skaistiem veseliem matiem, bet tas ie ilggadīgs darbs dien dienā.

 11. Jā matu kopšana prasa neatlaidību, bet rezultāti ir tā vērti! Katrā ziņā – matus sabojāt ir ātrāk un vieglāk nekā pēc tam atveseļot… Tādēļ labāk īevērot visu, lai mati justos labi katru dienu!

 12. Pārliecināties nevar jo never vaļā. 🙂
  Ceru tur ir pilns šampūna un kondicioniera sastāvs nevis no sērijas – sastāvā ir 80 % dabības sastāvdaļas bla, bla, bla, kas tur gan jau ir ( pašās beigās ), bet sākumā pilns ar sulfātiem, māksligām smaržvielām………..

 13. Ja jau runājam par “Pievērs uzmanību matu kopšanas produktu etiķetēm!”, tad nedz Garnier, nedz cita Drogās nopērkamā kosmētika nesatur neko īpaši vairāk par ūdeni, kurā pašķaidīts Fairy. Diemžēl. Mārketinga izdevumi ir pārāk augsti, lai izmantotu kvalitatīvas, dārgas sastāvdaļas.
  Ko darīt? Nu ja sev žēl iegādāt kvalitatīvus līdzekļus, tad vismaz bērnus nemazgājam ar Johnsoniem. Un vairāk sekojam savai sirdsbalsij nevis reklāmai.

 14. Jā, ļoti labi saprotu, par ko Tu runā. Pamēģini šampūnus, ko var iegādāt no tādiem ražotājiem kā Sisel un Amway. Ar šo produkciju man beidzās bažas par matu veselību, beidzās mānija stundas pavadīt pie šampūnu u.c. smērvielu plauktiem un mati ir dzīvelīgi, spīdigi kā bērnībā.

 15. Agrāk matus mazgāja ar nātrūdeni. Tad tie palika mīkati un zīdaini. Saku no pieredzes un tie visi Šaumas, u.tt ir matu bojātāji.

 16. No vitamīniem noteikti varu ieteikt EVONIJA, pat uzacis un skropstas sāka augt:).
  Šampūni – lietoju pārsvarā profesionālos, bet reizēm ir sajūta, ka viņos vēl vairāk visādu mēslu iekšā nekā parastajos veikalā nopērkamajos. Tādēļ ik pa laikam lietoju krievu Planeta Organica un mati veseli, smuki un biezi:).

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.