10. mēnesis – mazuļa attīstība

Mammas un citu pieskatītāju uzmanība un vērība tiek pārbaudīta atkal un atkal, jo bērna darbības lauks strauji palielinās.
Un, smejies vai raudi, visbiežāk mazajam interesē tieši aizliegtās mantas un sadzīves priekšmeti. Uzmanies, lai jaunais pētnieks nebeidzamajā atklāsmes kārē pārāk rūpīgi neizpēta radioaparātu, video vai DVD atskaņotāju, kā arī citu sadzīves tehniku. Ne vienmēr tehnika pārdzīvo šādu mazā atklājēja izpēti.

Vairs nevar paļauties uz to, ka kārotai mantai priekšā aizstumts krēsls būs gana nopietns šķērslis, lai bērnu aizturētu. Visdrīzāk viņš ir jau sapratis, ka krēslu var pastumt malā.
Jaunums ir arī tas, kā bērns pievērš sev uzmanību. Ja uz viņa uzstājīgo runāšanos nereaģēsi, viņš mēģinās tavu uzmanību pievērst, paraustot tevi aiz drēbēm. Bērns jau  pazīst pēc vārdiem savus tuvākos radiniekus un, aicināts parādīt, kur tētis, var to norādīt ar ķermeņa valodiņu vai mēģinot nokļūt līdz tētim, māsai, brālim vai vecmāmiņai. Viņš atsaucas arī uz savu vārdiņu un pasaukts uz mirkli pārtrauc darīt to, ko iesācis. Ja mazais neatsaucas, pavēro, kā tu ikdienā viņu dēvē, vai vārdiņa vietā tu pārāk bieži nelieto mīlināmos vārdiņus, tādus kā zaķītis, mazulītis, sirsniņa utt. vai arī, ja ģimenē ir vairāki bērni, nesauc viņu par brālīti vai māsiņu. Pat mazam cilvēkam ir patīkami, ja dāvāsi viņu vārdā. Ne velti tu viņam šo vārdu izvēlējies.
Bērns kļūst izvēlīgāks saskarsmē ar pieaugušajiem. Ja kāds viņam nav tīkams, nekas mazo nepārliecinās par pretējo. Nevajag viņam netīkamu komunikāciju uzspiest. Pat ja mazais atsakās draudzēties ar vecmāmiņu vai vectētiņu. Iespējams, pēc laika viņš savu viedokli mainās.
Tāpat arī mazais sāk niansētāk uztvert to, ko saka mamma. Viņš jau ļoti labi saprot, kad tiek slavēts, bet kad norāts.

Rotaļas

Tās kļūst aizvien sarežģītākas. Bērns labprāt mēģina salikt kopā klucīšus un vienkāršu puzlīti. Tik mazam cilvēkam derēs tāds, kas sastāv no divām daļām. Liels būs bērna prieks, kad, mammai mazliet piepalīdzot, abus gabalus izdosies salikt kopā.
Tā kā mazais pats prot ātri pārvietoties, viņam patiks mantas, kas kustas. Piemēram, braucoši vilcieni, mašīnītes, bumbiņas un dažādas aukliņās iesietas mantiņas uz riteņiem.
Daudzas mammas sāk uztraukties, vai mazam pietiek komunikācijas ar vienaudžiem, un meklē citu līdzvērtīga vecuma mazuļu sabiedrību. Tomēr bērnam tas nav nepieciešams, labāk izvēlies sev tīkamu laika pavadīšanas veidu un ciemiņus. Bērns vēl ir par mazu, lai mācītu spēlēties ar citiem mazuļiem, jo nesaprot, ka var nodarīt otram pāri. Tā paša iemesla dēļ, ja mājās ir mājdzīvnieks, ļoti jāuzmana viņa un bērna komunikācija. Mazais ir pietiekami veikls, lai piekļūtu kaķim vai sunim, tāpat arī pietiekami stiprs, lai to spēcīgi saspiestu vai paraustītu aiz spalvām vai astes, kā arī ar pirkstu parādītu aci. Lai cik mierīgs un pacietīgs ir suns un kaķis, reiz šīs mīlestības var būt par daudz un rezultāts ļoti skumjš.
Daudz jautru brīžu mammai un bērnam var sagādāt ritmiska mūzika. Mazajam noteikti patiks kustēties mūzikas ritmā vai kopā sist ritmā plaukstiņas.
īpašu sajūsmu sagādās vannošanās reizes. Ejot vannā, iedod bērnam kādu bļodiņu un karoti, lai viņš var spēlēties ar ūdeni. Vienīgi rēķinies, ka vannošanās pasākums ar katru reizi kļūs ilgāks un slapjāks. Un nekādā gadījumā neatstāj mazo bez uzraudzības ūdenī!

ēšana
Bērna ēdienkarte kļūst aizvien bagātīgāka. Šai mēnesī mazais var pagaršot zivis un olas. Tikai uzmanies, sākumā piedāvā ļoti mazus gabaliņus, jo gan zivis, gan olas var izraisīt spēcīgas alerģijas. 
Nu jau papildēdienam vajadzētu veidot apmēram pusi no visām dienā uzņemtajām kalorijām. Iespējams, ka bērns vēlas ēst pats, bet tas vēl tik veikli nesanāk. Ja tev ir sajūta, ka gandrīz viss šķīvja saturs nonāk klēpī, ēšanas laikā izmanto divas karotes. Vienu dod, lai bērns ēd pats, bet ar otru mazo baro tu.

Lasi arī pārējos šīs sērijas rakstus:

1. mēnesis


2. mēnesis


3. mēnesis


4. mēnesis


5. mēnesis

6. mēnesis


7. mēnesis

8. mēnesis

9. mēnesis

10. mēnesis


11. mēnesis


12. mēnesis

9 komentāru
  1. šis ir skaists laiks, bēbis tāds apvēlies un jau var sākt pat saprast ko viņš grib

  2. Manējais gan stope biezeni ar zivi ka nu tikai, tas droši vien gaumes un pakāpeniskuma jautājums.

  3. skaists bija tas desmitais!
    vienpadsmitajā atkal savs skaistums, pirmie solīši, atkārtošana….
    vai apraksts nebūs par vienpadsmito un divpadsmito mēnesi?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.