10 mācības bērnam par NAUDU

Naudai viennozīmīgi ir būtiska loma mūsu dzīvē, tāpēc, jo ātrāk mēs mācīsim bērniem par šo maksāšanas līdzekli, jo veiksmīgāk viņi pratīs ar to rīkoties.

1.

Naudas kontroles nepieciešamība. Bērnam nepieciešama kontrole pār naudu, pirms viņš kļuvis par pieaugušo, jo pretējā gadījumā viņš neapzināsies, ka ir jābūt atbildīgam par saviem tēriņiem. Ja šāda kontrole pastāv, bērns sāk domāt, kā labāk iztērēt konkrēto summu, kā plānot savus tēriņus, lai naudas pietiek līdz nākamajai kabatas naudas reizei. Iespējams sākumā tiks iztērēts pārāk daudz nenozīmīgos sīkumos, taču, kad tava atvase vēlēsies iegādāties ko citu, būs jāsaskaras ar situāciju, ka pietrūkt līdzekļu, radot virkni jautājumu, uz kuriem meklējat atbildes kopā.

2.

Ietaupīšana. Kad bērns sapratīs, ka naudas ir vairāk nekā tēriņu, iespējams vēlēsies nopirkt kaut ko lielāku, varbūt viņam pat nepietiks ar summu, kas būs viņa rīcībā, tāpēc tas ir laiks, lai parunātu par iecerētā sasniegšanu, ietaupot uz citiem pirkumiem. Kopīgi izvērtējiet ietaupīšanas iespējas un to nozīmību.

3.

Izdevumu samazināšana tuvina mērķa sasniegšanai. Šis punkts iet roku rokā ar iepriekšējo mācību. Bērni ir pietiekami gudri, lai saprastu šo ideju, ka ja vēlamies sasniegt mērķi ātrāk, mums jāietaupa vairāk – jātērē mazāk citiem pirkumiem. Ir vērts atsākt diskusiju par tēriņiem un uzkrājumiem, runājot par bērna lēmumiem, kurus viņš pieņem ikreiz, kad tērē naudu.


4.

Nauda var pelnīt naudu. Šī ir mācība par ieguldījumiem. Jums būs kopā jāapsver ilgtermiņa mērķis, piemēram, ceļojums pēc mācību iestādes absolvēšanas vai kaut kas mazāks. Neatkarīgi no mērķa, māci bērnam par to, kā viņš var ieguldīt savu naudu, kā ieguldījumi attīstīsies laika gaitā.


5.

Budžeta plānošana. Tam nav jābūt sarežģītam budžetam.Tā sastādīšanas būtiskākais mērķis ir iemācīt bērnam plānot savus izdevumus, tā vietā, lai tērētu naudu nesamērīgi un nepārdomāti izšķiestu niekos. Padari šo procesu vienkāršu un vieglu, lai pieaugot bērnam nešķistu, ka budžeta sastādīšana ir apgrūtinoša. Palīdzi tam kļūt par ieradumu.


6.

Rēķinu apmaksa. Vai tavam pusaudzim ir mobilais tālrunis? Kurš apmaksā tā rēķinu vai iegādājas priekšapmaksas karti? Iekļauj šo summu bērna ikmēneša budžetā, ļaujot patstāvīgi apmaksāt sava tālruņa rēķinu vai papildināt priekšapmaksas karti. Ja bērns nokavēs apmaksas termiņus – sakarus pārtrauks, tas iemācīs apmaksāt rēķinus laikus.

7.

Parāda briesmas. Šī iespējams nav mācība, kuru bērns spēs izprast 6 gadu vecumā, tomēr centies paskaidrot tā, lai tiek uztverta pamatdoma. Jums jāapspriež kredītu jautājums un citas naudas aizņemšanās iespējas. Ja jūsu ģimenei ir kādas kredītsaistības – izskaidro to bērnam, atklāj kādam mērķim un kāpēc bija nepieciešami papildus līdzekļi, pārrunājiet kādas būs sekas, ja nepildīsiet saistības pret kredītdevējiem.

8.

Pelnot vairāk arī iespēju būs vairāk. Ņemot vērā bērna vecumu, kopīgi padomājiet par papildus piepelnīšanās iespējām, piemēram, kaimiņu bērna pieskatīšanu vai kādiem dārza darbiem. Bērns iemācīsies, ka pelnīt naudu ir dabiski, un tas sniedz materiālu neatkarību.


9.

Reklāma un patērētāju filozofija. Šie temati noteikti būtu jāapskata gan mājās, gan skolā, jo lielākā daļa no mums neapzinās reklāmas, mārketinga un patēriņa ietekmi mūsu izdevumos, bieži radot finansiālas problēmas, neatkarīgi no mūsu vecuma. Pastāsti bērnam, ka reklāmas mērķis ir likt mums tērēt mūsu naudu, iegādājoties reklamēto produktu vai pakalpojumu, kas ne vienmēr mums ir nepieciešams.


10.
impulsīviem pirkumiem. Šī mācība saistīta ar iepriekšējo punktu, jo impulsīvi pirkumi nereti ir reklāmu sekas. Māci bērnam izvērtēt pirkumu nepieciešamību, lai izvairītos no nevajadzīgu lietu iegādes. Ja nepieciešami vairāki pirkumi, izanalizējiet prioritātes, kāda būtu visgudrākā iegādes secība.

Lasi arī: 4 pamatprincipi, kurus ielāgot pirms runāt ar bērnu par naudu

 
3 komentāru
  1. Žēl, ka mūsu vecāki nemācija patiesības par naudu, tagad tas jāapgūst pieaugušā vecumā…

  2. Agrāk nauda skaitījās ļaunuma sakne, jo tā bija tikai “pāri darītājiem”, tagad viss mainījies, arī bālēliņi tikuši pie sudraba grašiem, jāsāk mācīties ar to apieties.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.