10 ikdienas lietas, kas liek tavai ĀDAI ātrāk NOVECOT

Jā, ādas novecošanās ir normāls un dabisks process. Un tomēr – reizēm šķiet, ka tas norisinās pārāk strauji. Kādēļ tā? Kādēļ tās pirmās, tik nodevīgās krunciņas parādās ātrāk, kā mums gribētos? Un – ko darīt, lai ādas novecošanos maksimāli aizkavētu? Piedāvājam ielūkoties 10 iemeslos, kas visbiežāk ir vainojami pie pārlieku ātras ādas novecošanās. Raksta tapšanā mūs konsultēja sertificēta ārste dermatoveneroloģe, zīmola Vichy eksperte – Anna Bērziņa.

10 IKDIENAS LIETAS, KURU IETEKMĒ ĀDA NOVECO ĀTRĀK
Ēdiens
. Ir skaidrs, ka tas, ko mēs ēdam, tiešā veidā ietekmē arī mūsu izskatu. Taču – kuri ir tie pārtikas produkti, kas liek mums ātrāk novecot? Stāsta Anna Bērziņa: „Pirmā lieta, protams, ir cukurs. Ja īsā laikā mēs uzņemam lielu daudzumu cukura, tā līmenis asinīs paaugstinās, līdz ar to arī insulīns izdalās vairāk, kas savukārt stimulē vīrišķo hormonu androgēnu pastiprinātu izdalīšanos. Tā rezultātā āda pastiprināti taukojas. Rodas iekaisumi, izsitumi, āda izskatās slikti. Otra lieta ir sāls – pārāk liela sāls patērēšana ir tieši saistīta ar ādas novecošanos, jo sāls atūdeņo mūsu organismu, tajā skaitā, protams, arī ādu. Ādas sausums ir viena no novecošanās pirmajām pazīmēm.”

Tāpat kā ir produkti, no kuriem jāizvairāk, ir arī tādi pārtikas produkti, kas iedarbojas uz ādu labvēlīgi, skaidro Anna: „Antioksidanti ir tas, kam būtu jāpievērš liela uzmanība, veidojot savu ēdienkarti. Antioksidanti palīdz cīnīties ar brīvajiem radikāļiem, kas rodas dažādu faktoru ietekmē – gan UV staru, gan gaisa piesārņojuma, gan, piemēram, smēķēšanas ietekmē. Tie visi grauj ādas veselību un paātrina novecošanos. Antioksidanti ir virknē pārtikas produktu, tos vajadzētu izmantot – pamatā visi krāsainie dārzeņi un arī augļi. Protams, tikai pamainot ēdienkarti, ne vienmēr būs arī uzreiz redzami rezultāti. Pret ādas novecošanos jācīnās ar dažādiem paņēmieniem kopā, ēdienkartes caurskatīšana būtu viens no tiem.”

Emocijas. Izrādās – tas, ko mēs izjūtam, tiešā veidā ietemē mūsu izskatu un arī ādas novecošanās procesus: „Pie tā, ka āda ātrāk noveco nav vainīgs tikai stress vien. Nozīme ir jebkurām mūsu garastāvokļa izmaiņām, kas liek mums justies slikti – nomāktība, depresija. Tas ir tādēļ, ka nervu sistēma ar mūsu ādu ir ļoti cieši saistīta, tieši tādēļ gan stress, gan citas negatīvas emocijas spēj ādas izskatu pasliktināt. Āda kļūst uzņēmīgāka pret dažādiem apkārtējās vides kairinātājiem. Tas pats attiecas arī uz mūsu matiem un nagiem – sievietes bieži ievēro, ka dzīves posmā, kad bijis kāds pastiprināts stress vai ilgstošas negatīvas emocijas, arī matu un nagu izskats un veselība tiek negatīvi ietekmēta. Runājot par ādu – nervozitātes un stresa ietekmē āda cieš arī tīri fiziski, jo mēs neapzināti to reizēm vairāk aiztiekam – knibinam, plēšam, kasām. Āda tiek traumēta šādi mehāniski iedarbojoties.”

Mitruma trūkums. Ir zināms, ka jādzer pietiekams daudzums ūdens, lai āda būtu skaista, bet – cik būtiski ir ādu mitrināt arī no ārpuses? Ārste stāsta: „Pietiekams ūdens patēriņš, protams, ir viens no būtiskākajiem faktoriem pret ādas novecošanos, bet arī ādas mitrināšana no ārpuses ir tikpat būtiska! Āda ir jāmitrina pēc katras mazgāšanas reizes – tas attiecas gan uz sejas, gan ķermeņa ādu. Ideāli būtu, ja sievietes arī ķermeņa ādu mitrinātu divas reizes dienā, tāpat, kā to dara ar sejas ādu. Starp citu, ļoti būtisks faktors ir arī ūdens temperatūra. Sievietes bieži grēko gan mazgājot sejas ādu, gan ejot dušā un vannā – lieto pārāk karstu ūdeni, kas vēl vairāk pastiprina mitruma iztvaikošanu no ādas. Ja ļoti patīk iet vannā, to var darīt, bet nevajag iet pārāk karstā vannā, gulēt tajā pārāk ilgi. Ieteicams lietot mitrinošus produktus, ko pievieno vannas ūdenim, kā arī pēc vannas ādu mitrināt.”

[BANNER]

Sliktie paradumi. Bieži vien ādas novecošanās procesus mēs paātrinām pašas, piekopjot sliktos ieradumus: „Cigaretēs esošais nikotīns sašaurina asinsvadus un līdz ar to pasliktinās asinsrite, šūnām netiek piegādāts vajadzīgais skābeklis un barības vielas. Smēķējot mēs savas ādas šūnām atņemam daļu no tā, kas būtu vajadzīgs, lai nodrošinātu šūnu pilnvērtīgu funkcionēšanu. Rezultāts ir sausāka āda ar pelēcīgi bālu krāsu. Un tieši tas pats attiecas uz pasīvo smēķēšanu – atrašanās cigarešu dūmos mūs ietekmē tieši tāpat kā smēķēšana pašām. Un runājot par alkoholu – tas ļoti atūdeņo ādu. Regulāri lietojot alkoholu pastiprinās ādas sausums, var parādīties zvīņošanās un citas nepatīkamas pazīmes. Jā – āda straujāk noveco.”

Saule. Saulīte tik ļoti patīk mums visām, vai ne? „Aizsardzība pret sauli ir ļoti, ļoti svarīga! Un tomēr – sievietes ļoti grēko šajā ziņā. Ir sajūta, ka visas zina, ka saule ietekmē ādu slikti, bet neattiecina to uz sevi. Biežākās atrunas, kādēļ netiek lietoti saules aizsargkrēmi ir slinkums, pārliecība, ka dekoratīvā kosmētika arī spēj ādu aizsargāt utt. Bet saule ir ļoti viltīga. Tās ietekmi mēs uzreiz neredzam, tā parādīsies tikai pēc gadiem – novecošanās, sausums, pigmentācijas plankumi. Tādēļ saules aizsargkrēms ir jālieto katru dienu, arī mākoņainā laikā, jo UVA stariem ir garāki viļņi, kas iet cauri mākoņiem. Un tie ir jālieto arī visu gadu, vienīgi var variēt ar stiprumu – vasarā spēcīgākus, ziemā mazāk spēcīgus. Tāpat ir labi, ja ikdienas sejas krēms jau satur saules aizsargfiltrus.” stāsta Anna.

Miegs. Kādēļ miegs ir tik būtisks ādai? „Miegs ir ļoti cieši saistīts ar nervu sistēmas darbību. Neizgulēšanās var radīt nomāktību, garastāvokļa pasliktināšanos un tas viss tiešā veidā ietekmē arī ādu. Izdalās stresa hormons kortizols, kas, esot pārāk lielā koncentrācijā, bojā ādā esošās kolagēna šķiedras. Rezultātā āda zaudē elastību un gludumu. Un vēl – ja mēs regulāri neizguļamies, tad tas ietekmē arī augšanas hormonu darbību, kas pieaugušam cilvēkam nodrošina audu atjaunošanos nakts laikā. Līdz ar to āda pilnvērtīgi nespēj atjaunoties. Turklāt svarīga ir arī gulēšanas poza. Vispareizāk gulēt būtu uz muguras, nevis uz sāniem. Vissliktākais variants sejas ādai ir gulēšana uz vēdera. Tā guļot sejas āda tiek regulāri burzīta un tas izsauc mehānisko novecošanos – krunciņas parādās konkrētās vietās, kur āda tiek regulāri burzīta. Šīs krunciņas bieži ir grūti koriģēt.”

Svaigs gaiss. Kādēļ ādai ir svarīgs skābeklis? Anna stāsta: „Skābeklis ir visiem mūsu organisma dzīvības procesiem absolūti nepieciešama lieta. Turklāt, svarīgi ir gan tas, ka mēs šo skābekli ieelpojam un tas nokļūst organismā caur plaušām, gan tas, ka daļu skābekļa āda uzņem pa tiešo – caur ādas porām. Te vispār nav pamata diskusijām – svaigs gaiss ir vajadzīgs katru dienu! Minimums 20-30 minūtes dienā mums ir jāpavada svaigā gaisā, vēlams, vairāk pie dabas, ne gluži pilsētas centrā.”

[BANNER]
Fiziskās aktivitātes.
Ir skaidrs, ka fiziskās aktivitātes ļauj, piemēram, zaudēt svaru, bet – kā tās var aizkavēt novecošanos? „Fiziskās aktivitātes veicina asinriti un limfas atteci, kas tiešā veidā ietekmē arī mūsu ādas izskatu – šūnām tiek piegādāts skābelis, barības vielas, tiek veicināta normāla to darbība. 20-30 minūtes ir minimums, kas dienā ir jāvelta fiziskajām aktivitātēm. Un tas nenozīmē obligāti došanos uz fitnesa centru, var sākt ar mazām ikdienas lietām – nebraukt vienu pieturu ar sabiedrisko transportu, bet noiet kājām, nebraukt ar liftu, bet kāpt pa kāpnēm utt.”

Attīrīšana. Sievietes bieži grēko ar ādas kopšanu, skaidro dermatoveneroloģe: „Pati biežākā kļūda ir nepietiekama ādas attīrīšana. Sievietes grēko nenoņemot kosmētiku vai darot to pavirši. Rezultātā ādas porās krājās kosmētikas paliekas, putekļi, tauku dziedzeru sekrēts un tas viss ļoti pasliktina ādas izskatu. Ļoti būtiski ir ādu attīrīt ar tai piemērotiem līdzekļiem. Attīrošie līdzekļi jāizvēlas piemēroti ādas tipam, gadalaikam un problēmai. Pilnīgi izslēgta ir ādas attīrīšana ar ziepēm, jo tās ādu sausina. Arī pārāk bieža mazgāšana nav vēlama – āda jāattīra no rīta un vakarā, ne retāk, ne biežāk.”

Kopjošā kosmētika. Cik būtiska ir kopjošās kosmētikas loma ādas novecošanās procesā? „Piemērotas un kvalitatīvas kopjošās kosmētikas izvēle ir ļoti būtiska. Tā jāizvēlās vadoties pēc ādas tipa, problēmas, kas jārisina, un gadalaika, kas valda aiz loga. Es ieteiktu konsultēties vai nu ar farmaceitu aptiekā, vai savu dermatologu/kosmetologu, lai atrastu sev piemērotāko variantu. Runājot tieši par pretnovecošanās kosmētiku – nav obligāti jāsagaida dziļas krunkas un brīdis, kad sejas ovāls jau ir noslīdējis, lai sāktu lietot šo kosmētiku. Pirmā ir zona ap acīm – par to jāsāk domāt visātrāk, iespējams, jau pēc 20 gadu vecuma, sevišķi, ja sieviete bieži apmeklē, piemēram, solāriju. Protams, daudz nosaka arī ģenētika un dzīvesveids. Katrā ziņā – pretnovecošanās kosmētika ir jāsāk lietot tad, kad šīs novecošanās pazīmes vēl nav ļoti izteiktas, jo tas jau ir šīs kosmētikas mērķis, lai šīs pazīmes kavētu. Un es gribētu lauzt stereotipu par to, ka āda pierod pie krēmiem un pati nespēj pēcāk strādāt. Tā nav patiesība. Ja izvēlas kvalitatīvu kosmētiku, par to nav jābaidās!”

BŪTISKI KNIFI, LAI AIZKAVĒTU ĀDAS NOVECOŠANOS – IESAKA VICHY
Iesaka zīmola Vichy eksperte Anna: „Pirmajā vietā noteikti ir mitrināšana, kas ir svarīgākais faktors, lai āda pārlieku ātri nenovecotos, nepaliktu sausa un neveidotos krunciņas. Un tas attiecas gan uz sejas, gan uz visa ķermeņa ādu. Otrais – sevi ir jāmīl un jāpalutina. Ir jāizguļās un nedrīkst ļauties pārāk lielam stresam. Ir jācenšās atrast laiku sev, lai darītu lietas, kas patīk un liek justies labi. Trešais – neaizmirst par saules aizsargkrēmiem. Un visbeidzot – ļoti būtiski ir kopt ādu ar kvalitatīvu kosmētku, kas spēj aizkavēt ādas novecošanās procesus!”

Skaista āda visas dienas garumā! Vichy ir radījis jaunus Liftactiv Supreme krēmus, kuru lietojot iespējams pastāvīgi mazināt grumbas un kompensēt ādas tvirtuma zudumu, radot svaigāku ādu tūlīt pēc produkta lietošanas, tā iedarbībai turpinoties līdz pat vakaram. Vichy izvēlējās ādas pretnovecošanos tehnoloģiju ar tādām sastāvdaļām, kas spēj novērst ādas novecošanu, bioloģiski reaģējot divos līmeņos – visas dienas laikā, pateicoties Day proof tehnoloģijas – adenozīna un kofeīna – izmantošanai. Šai kombinācijai piemīt ādu atslābinoša iedarbība, lai cīnītos ar grumbām visas dienas laikā, turklāt tā ir enerģijas avots, kas palīdz novērst nogurumu un pretdarbojoties ādas novecošanai dienas laikā. Kā arī ilgtermiņā, pateicoties 5% ramnozes un neohesperidīna izmantošanai.5% ramnozes spēcīgo pretnovecošanas iedarbību pastiprina iedarbīgs antioksidants ‒ neohesperidīns. Šī kombinācija ļauj iedarboties uz visiem epidermas slāņiem, lai cīnītos pret novecošanas izpausmēm ilgtermiņā.

6 komentāru
  1. Regulāri skrienu, ādu attīru kārtīgi, taču to ūdens dzeršanu nevaru sevi piespiest iemācīties. Nedzeras un viss :(.

  2. Šis krēms laikam ir kaut kas jauns? esmu lietojusi idealia, kas man ļoti patika. arī termālo ūdeni esmu mēģinājusi, tas ir mans favorits vasarā!

  3. Jā, mana dermatoloģe arī saka, ka ādas attīrīšana, tonizēšana 2 reizes dienā ir pats pats svarīgākais!

  4. ja 2x dienā smērēs parastu krēmu, tad saules aizsargkrēmu un tad vēl serumu un vēl jaut ko, tad āda nenovecos? nebūsim naivi, vismaz man no tās krēmu smērēšanas pumpas tik metās.
    Tāpat par sauli, cik tad mums tā saule ir? un cik vispār cilvēki laiku pavada ārā, tiešos saules staros? Kā arī, kāpēc ziemā āda paliek sausa, smērē tos krēmus cik gribi, bet vasarā tiklīdz tiek saulē, tā paliek normāla? Mana vecmāmiņa nekādus saules aizsargkrēmus nekad nelietoja, un, kā jau laukos, daudz laiku pavadījā ārā, āda viņai bija skaista un nekādu ādas vēzi, protams, viņa nedabūja.

    Viss ko gribu pateikt, ka ar kosmēikas līdzekļiem ar nevajag pārspīlē, viss tomēr atkarīgs no tā, ko ēd. un ja neuzņem pietiekami barības vielas, āda būs sausa, novecos un neviens krēms tur nepalīdzēs.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.