10 iemesli, kāpēc jūs naktī daudz svīstat un kad būtu jāsāk uztraukties

https://www.istockphoto.com/

Sasniegt astoņas stundas nepārtraukta miega var būt grūti, it īpaši, ja nakts vidū pamostaties tā, it kā tikko būtu izgājis no karstās jogas nodarbības. Interesanti, kāpēc mēs naktī svīstam?

Ir svarīgi atzīmēt, ka parasta svīšana atšķiras no nakts svīšanas. Nelielu svīšanu snaudas laikā parasti izraisa salīdzinoši nekaitīgas un viegli atrisināmas problēmas, piemēram, vides apstākļi (proti, temperatūra jūsu guļamistabā vai gulēšana ar biezām segām) un alkohola lietošana vēlā vakarā.

Dažkārt svīšanu naktī patiešām var izraisīt arī karstuma viļņi. Karstuma viļņi var sākties ar nepatīkamu karstuma sajūtu krūtīs, kaklā vai vēderā. Tam seko pēkšņs siltums un redzams ādas apsārtums krūtīs, galvā un kaklā. Siltuma sajūta var ilgt no trim līdz četrām minūtēm līdz 20 vai 30 minūtēm, un tai parasti seko svīšana tajās pašās vietās, tomēr karstuma viļņi var jūs piemeklēt jebkurā laikā, ne tikai naktī.

Jums var būt nakts svīšana, ja jūsu ķermenis neregulē temperatūru miega laikā, kas varētu būt viens no simptomiem slimībai. Parasti ķermeņa temperatūra svārstās no 36 līdz 37 grādiem, bet nakts miega fāzē parasti samazinās par 1,5 līdz diviem grādiem. Tas ir svarīgi kvalitatīvam miegam, jo iekšējās temperatūras pazemināšanās ir viens no faktoriem, kas padara jūs miegainu.

Ja jūsu nakts svīšana ir saistīta ar tādiem simptomiem kā drudzis, klepus, aptaukošanās vai trauksme, vislabāk ir konsultēties ar ārstu, kurš var palīdzēt diagnosticēt problēmu, ja tāda patiešām ir. Tomēr, pirms krītat panikā, uzziniet par visbiežāk sastopamajiem nakts svīšanas cēloņiem sievietēm un to novēršanai.

Jūsu guļamistabā ir par karstu

Kāda šobrīd ir jūsu guļamistabas temperatūra? Ja tā ir augstāka par 21 grādu, iespējams, ir pārāk karsts.

Mazāk elpojoši audumi (piemēram, flaneļa pidžama) arī var veicināt jūsu miega traucējumus. Elpojoša kokvilna ir vislabākā izvēle gan naktsveļai gan gultasveļai.

Karstuma sajūta var arī kavēt jūsu spēju aizmigt. Iemigšanas procesā ķermeņa temperatūrai vajadzētu pazemināties par vienu līdz diviem grādiem zem normas, tomēr pārāk siltā telpā ķermenis tos nespēj.

Jūs redzat murgus

Tas, iespējams, ir vienkāršākais izskaidrojums svīšanas gadījumiem. Tādi sapņi, kuros bēgat vai krītat, arī var izraisīt svīšanu. Ja jums ir pastāvīgi murgi, apmeklējiet savu ārstu, lai noskaidrotu, kas to varētu izraisīt (bieži vien ir vainīgs stress).

Jūs ēdat pikantu ēdienu tieši pirms gulētiešanas

Pikanta pārtika vai jebkurš ēdiens, kas izraisa skābes pārprodukciju kuņģī, var izraisīt vai pasliktināt skābes refluksu, kas ir izplatīts nakts svīšanas cēlonis. Saskaņā ar 2020. gada pētījumu nakts svīšana ir novērota kā skābes refluksa dedzinošās sajūtas izpausme. Divas stundas pirms gulētiešanas pārtrauciet ēst un dzert šķidrumus, ja vien ārsts nav licis to nedarīt.

Jūsu organismā notiek hormonālas izmaiņas

Viens no biežākajiem nakts svīšanas cēloņiem sievietēm ir estrogēna līmeņa svārstības. Menopauze ir saistīta ar karstuma viļņiem, tāpēc nav nekas neparasts, ka pacienti ziņo par svīšanu pat miega laikā.

Ja esat grūtniece vai jums ir mēnešreizes, šīs hormonu svārstības arī var izraisīt nakts svīšanu. Tomēr menopauze parasti izraisa visnoturīgāko svīšanu, un, ja tā patiešām ietekmē jūsu dzīves vai miega kvalitāti, ir vērts par to runāt ar savu ārstu. Svīšana menopauzes laikā ir neparedzama, bet, ja jūs runājat ar savu ginekologu par hormonu aizstājterapiju, tas varētu palīdzēt kontrolēt ķermeņa temperatūru.

Jūs esat noraizējies

Stress var sekot jums arī gultā, tāpēc tas var izpausties kā pārmērīga svīšana. Paaugstināta svīšana var būt fizisks trauksmes simptoms, ko izraisa aktivizēta cīņa vai bēgšana. Saistītie stresa hormoni palielina enerģijas patēriņu un izdalās sviedri, lai atdzesētu ķermeņa temperatūru.

Ja pirms gulētiešanas jūtaties nemierīgs vai saspringts vai arī paātrinās sirdsdarbība un elpošana, varat mēģināt mazināt dažas no šīm stresa sajūtām, veicot meditāciju un ierobežojot ekrāna laiku.

Jūs vingrojat tuvu gulētiešanas laikam

Kad jūs nodarbojaties ar sportu tuvu gulētiešanas laikam, jūs varat palielināt vielmaiņas ātrumu, kas savukārt var likt jums justies pārāk silti.

Mēģiniet ieplānot savu treniņu apmēram divas stundas pirms plānojat iet gulēt.

Jūs lietojat antidepresantus

Cilveki, kuri lieto antidepresantus, noteikti var novērot svīšanas pieaugumu naktī, jo noteiktas zāļu grupas var izraisīt adrenerģisku reakciju, kas ir saistīta ar jūsu adrenalīna līmeni un izraisa svīšanu. Ja lietojat venlafaksīnu (vai Effexor) vai bupropionu (vai Wellbutrin, Zyban vai Aplenzin), jums var rasties biežāka svīšana naktī.

Jums ir nediagnosticēta limfoma

Limfoma — imūnsistēmas daļas vēzis var izraisīt vairākus simptomus, piemēram, drudzi, svara zudumu un arī svīšanu naktī. Būtībā jūsu ķermenis atpazīst limfomu kā kaut ko tādu, ar ko tam jācīnās un paaugstina ķermeņa temperatūru, lai mēģinātu tikt ar to galā.

Jums ir hipoglikēmija, kas saistīta ar jūsu diabēta zālēm

Hipoglikēmija rodas, ja cukura līmenis asinīs pazeminās pārāk zemu un tas var izraisīt dažādus simptomus, tostarp apjukumu, reiboni un dažos gadījumos arī svīšanu naktī. Kad cukura līmenis asinīs pazeminās zem noteikta punkta, jūsu ķermenis izmantos hormonus, piemēram, kortizolu, lai mēģinātu saglabāt normālu glikozes līmeni asinīs un orgānu darbību, tādējādi aktivizējot veģetatīvo nervu sistēmu, kas ir atbildīga par jūsu dziedzeriem.

Jums ir obstruktīva miega apnoja

Obstruktīva miega apnoja jeb OSA ir elpošanas traucējumi, kad jūsu rīkles muskuļi miega laikā atslābinās, bloķējot elpceļus un izraisot krākšanu. OSA ar krākšanu izraisa hipoksiju vai nepietiekamu skābekļa daudzumu asinīs, kas izraisa mūsu adrenalīna izdalīšanos. Šis adrenalīna pieplūdums sirdij liks tai darboties spēcīgāk un ātrāk, izraisot nakts svīšanu.

Ja jūsu simptomi ir viegli un netraucē normālu darbību veikšanai, ir ieteicamas vienkāršas ikdienišķas darbības, piemēram, pazemināt istabas temperatūru, izmantot ventilatorus vai ģērbties slāņos, ko var viegli novilkt. Jums vajadzētu arī izvairīties no lietām, kas var izraisīt svīšanu, piemēram, no pikanta ēdiena, kā arī mēģināt samazināt stresu līdz minimumam.

Ja jūs saskaraties ar mērenu vai smagu nakts svīšanu vai karstuma viļņiem, kas saistīti ar menopauzi, jūs varētu vēlēties izpētīt menopauzes hormonu terapiju, kurā tiek izmantoti hormoni, lai ārstētu simptomus, tostarp karstuma viļņus. Tas nav piemērots visiem, jo tas var būt riskants tiem, kam ir koronārā sirds slimība vai krūts vēzis, tāpēc konsultējieties ar savu ārstu par savām iespējām.

Noteiktu slimību gadījumā medikamentu lietošana, kas ārstē šo stāvokli, var arī novērst dažus ar to saistītos simptomus, tāpēc vienmēr konsultējieties ar savu ārstu, ja novērojat kādas būtiskas pārmaiņas jūsu ķermenī.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.