10 iekštelpu augi mājīguma radīšanai un veselīgam klimatam

https://www.istockphoto.com/

10 iekštelpu augi mājīguma radīšanai un gaisa attīrīšanai

Bieži vien ir grūti izdomāt kā dekorēt telpu, tomēr jums nav jābūt interjera dizainerim, lai izveidotu sev gaumīgas un mājīgas telpas, izmantojot dažādus viegli kopjamus istabas augus.

Iespējams jūs jau esat mēģinājis strādāt dārzā un cīnījies, lai saglabātu dzīvus pat savus sukulentus. Taču espati.lv apsola, ka jums nav jābūt augu profesionāļiem, lai savā telpā varētu lepoties ar krāšņiem zaļumiem. Lai kļūtu par labu augu vecāku, galvenais ir izvēlēties sev piemērotāko.

Izvēloties augus, jums jāņem vērā jūsu dzīvesveids, paradumi un mājas vide. Piemēram, ja jūs pastāvīgi dodaties darba komandējumos, iespējams, vēlēsities izvēlēties kaut ko tādu, kas var ilgstoši iztikt bez ūdens.

Telpaugi, sākot no maziņa sukulenta un beidzot ar ziedošu Ķīnas rozi, ir arī lieliskas “sālsmaizes” un dzimšanas dienas dāvanas.

Alveja

Šim nelielajam augam podiņā nav vajadzīgs daudz vietas. Līdzīgi kā kaktusi, sukulenti vislabāk attīstās sausos apstākļos ar spilgtu, plašu gaismu. Noteikti laistiet savu alveju ik pēc divām līdz četrām nedēļām vai tad, kad augsne ir pilnīgi sausa. Šī auga lapām ir ārstnieciskas īpašības, tāpēc to plaši izmanto gan medicīnā gan kosmētikas nozarē.

Angļu efeja

Šis daudzpusīgais un daudzgadīgais, mūžzaļais augs var samazināt ziedputekšņus, putekļus un pat kancerogēnus, piemēram, benzolu un formaldehīdu. Apgādājiet savu angļu efeju ar spilgtu, netiešu gaismu un laistiet to reizi nedēļā, un jūs gūsit labumu no tīra, detoksificēta gaisa. To ir ļoti viegli pavairot, kā arī tas aug ļoti ātri.

Velna efeja

Šim augam dots tāds nosaukums, jo to ir ārkārtīgi grūti iznīdēt. Šis tropiskais augs ir ļoti piedodošs pret nolaidību un mazāk pakļauts slimībām un kaitēkļiem. Tas var arī samazināt parastos gaisa piesārņotājus un labi plaukst vājā apgaismojumā, padarot to par ideālu ofisa augu. Diemžēl tas nav mājdzīvniekiem draudzīgs.

Maranta jeb lūgšanu augs

Saukts arī par klaburčūskas augu – tiek uzskatīts par vienu no visvieglāk audzējamajiem Calathea dzimtas augiem. Šis krāšņais, daudzgadīgais augs demonstrē īpašu parādību, ko sauc par nyctinasty — tās lapas aizveras naktī (it kā lūgšanā) un pēc tam atveras dienas laikā. Tas ir ne tikai viegli kopjams, bet arī draudzīgs mājdzīvniekiem, tomēr tā laistīšanai nepieciešams filtrēts ūdens.

Zāmija

Šis augs ir pārsteidzošs, jo tas ir izturīgs pret sausumu. Dažās kultūrās tiek uzskatīts, ka šis augs telpā raisa draudzību un labklājību, padarot to par ideālu dāvanu jaunajiem kaimiņiem.

Zvaigžņu paparde

Jums varētu šķist, ka mājās ir pārāk daudz istabas augu, līdz saprotat, ka ir pavisam cita telpa, kurā varētu būt vajadzīga mīlestība. Unikālās formas zvaigžņu paparde plaukst vidējā, netiešā gaismā un mitrā vidē, padarot to par ideālu augu, ko turēt blakus dušai vai vannai. Tai piemīt gaisu attīrošas īpašības, taču nepieciešama mitra augsne.

Zirnekļa augs

Interesants fakts par zirnekļa augiem? Šie strauji augošie dzinumi sānos rada mazākus dzinumus, kurus pēc tam varat pārstādīt. Turklāt tie vislabāk attīstās daļējā, netiešā saulē: pietiekami vienkārši, vai ne?

Peperomija

Peperomijas labākā īpašība ir tā, ka tā var izturēt gandrīz jebkāda līmeņa saules gaismu, tāpēc tas nebūs jums piemērots, ja savā mazajā studijas tipa dzīvoklī neesat svētīts ar augstiem griestiem. Tas ir jautrs, mazs augs, kas pat reizi gadā var dot jums dažus nelielus ziedus.

Dracēna

Šis augs var būt toksisks mājdzīvniekiem, tāpēc, ja jums mājās ir četrkājains labākais draugs, izlaidiet to. Visiem pārējiem šis ir viens no visvieglāk kopjamiem augiem, jo tas var labi attīstīties gandrīz jebkurā apgaismojumā, kā arī tam piemīt gaisu attīrošas īpašības.

Kafijas koks

Kafijas koks ir viens no skaistākajiem mūžzaļajiem telpās audzējamiem telpaugiem, kas ziedēšanas laikā smaržo fantastiski. Tomēr tas mēdz izžūt, tāpēc noteikti laistiet to regulāri. Kafijas koks ir drošs telpaugs gan bērniem, gan mājdzīvniekiem, jo neviena no kafijas koka daļām nav indīga, tāpēc šo telpaugu sekmīgi var audzēt telpās, kur uzturas gan bērni, gan mājdzīvnieki.

Kā izvēlēties istabas augu?

Jūsu izvēlētajam istabas augam ir jāatbilst jūsu dzīvesveidam un vēlmēm. Augu turēšana ir mācīšanās process un tas var būt nedaudz saspringts, ja esat iesācējs vai jums dzīvē ir daudz citu pienākumu.

Runājot par to, kas plauks jūsu mājās, jums vajadzētu novērtēt, cik daudz gaismas saņem jūsu telpa. Augiem ir nedaudz specifiskas apgaismojuma vajadzības, tāpēc, izvēloties augu, kas atbilst jūsu apgaismojuma līmenim, tas nozīmē, ka tas plauks un zels. Ja jums ir uz dienvidiem vērsti logi, meklējiet augus, kuriem patīk ļoti spilgta vai pat tieša saules gaisma. Jūs varat atrast spilgtu, netiešu gaismu blakus logam, kas vērsts uz austrumiem, vai dažas pēdas atpakaļ no loga, kas vērsts uz dienvidiem vai rietumiem, un visbeidzot, uz ziemeļiem vērsti logi ir vislabākie augiem, kas var izturēt vāju apgaismojumu.

Kad man vajadzētu laistīt savu istabas augu?

Jūsu augam var būt pievienoti norādījumi par to kā un kad to laistīt. Bet, ja tā nav, varat pārbaudīt tiešsaistes resursus, piemēram, Bloomscape A–Z augu kopšanas rokasgrāmatas.

Laistīšanas laiks būs pilnībā atkarīgs no tā, kas augam ir nepieciešams, lai tas varētu attīstīties. Daži augi dod priekšroku, lai augsnes tilpums pilnībā izžūtu starp laistīšanas reizēm, tomēr daži dod priekšroku, lai augsne paliktu pastāvīgi mitra.

Kā augi var palīdzēt jūsu veselībai?

Istabas augiem ir ne tikai dekoratīvs pielietojums, bet rūpes par tiem var dot gan garīgu gan fizisku labumu. Pētījumi liecina, ka augi telpās veicina produktivitāti un pozitīvi ietekmē fokusa laiku, vienlaikus samazinot arī trauksmes izraisītos depresijas simptomus.

Piemēram, dārzkopības terapijā tiek izmantoti augi, lai palīdzētu cilvēkiem izveidot rutīnu un veidot saikni ar saviem augiem. Šis savienojums var palīdzēt cilvēkiem uzlabot garastāvokli, uzlabot socializēšanos un veicināt citus garīgās veselības ieguvumus. Padomājiet par to, cik labi jūs jūtaties, kad jūsu augs uzdīgst vai izaug lielāks.

Gaisa attīrīšanas augi var palīdzēt arī fiziskajai veselībai. Tiem piemīt spēja absorbēt toksīnus, piemēram, formaldehīdu un benzolu, lai samazinātu gaisa piesārņotāju daudzumu iekštelpās. Pēc absorbcijas augi var atbrīvot skābekli un paaugstināt mitruma līmeni mājās.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.