10 būtiskas atziņas TVIRTA auguma iegūšanai SPORTOJOT

Kā lai iegūst lieliskas ķermeņa formas? Kā lai pārvar slinkumu kustēties? Kā lai nenodara sev pāri uzsākot sportošanu? Lūk, 10 ieteikumi, kurus vērts atsaukt atmiņā un ielāgot!

Secīgums un atpūta 

Pirms uzsāc vingrot, būtu jāņem vērā tava iepriekšējā fiziskā sagatavotība, kā arī ķermeņa uzbūves tipa īpatnības. Nozīmīgi ir arī tavi ēšanas paradumi, jo, ja īsā laikā vēlies atbrīvoties no vairākiem liekajiem kilogramiem, paralēli sportošanai vēlama arī veselīga diēta (nevis badošanās), jo lai zaudētu lieko svaru kaloriju patēriņam jābūt lielākam nekā to uzņemtajam daudzumam.
Ja iepriekš neesi sportojusi vai to esi darījusi neregulāri, būtiskākais ir pakāpeniski ķermeni pieradināt pie slodzes. Trenējies 2 – 3 reizes nedēļā zemā intensitātē.
Tomēr būtiski ir ne tikai aktīvi sportot, bet arī ļaut organismam atjaunoties, atpūtinot to no fiziskās slodzes. Maksimālu rezultātu iegūšanai sporto ar 1 līdz 2 dienu atpūtas pauzi.
 
Panākumi ir dažādībā
Organisms ātri pierod pie slodzes un vienveidība apstādina progresu, tāpēc vislabākos rezultātus sasniegsi, ja apmeklēsi dažādas, bet vienādas intensitātes nodarbības, jo būtiski ir kompleksi iedarboties uz ķermeni. Nepieciešams gan kardio treniņš, kas stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, gan kaloriju dedzināšana, muskulatūras stiprināšana, kā arī ķermeņa reljefa veidošana. Aerobikas nodarbībās iespējams koriģēt un novērst stājas problēmas, stiprināt ķermeņa balsta sistēmu. Eksperimentē un izmēģini dažādas nodarbības, jo vienveidīga sportošana var kļūt apnicīga un garlaikot tevi. Lai ātrāk sasniegtu iecerēto, dodies uz baseinu un/vai trenažieru zāli.
 
Kādas nodarbības izvēlēties?
Ja sportot uzsāc tikai tagad, izvēlies zemas intensitātes treniņus: pilates, kas ir populārs ārstnieciskās vingrošanas paveids, lai uzlabotu stāju, nostiprinātu muguru un vēdera presi, veicinot sabalansētu un simetrisku muskulatūras attīstību; kalanētiku – ārstniecisko un atveseļojošo vingrošanu, kas nodrošina ķermeņa dziļās muskulatūras stiprināšanu, īpaši noslogojot iegurņa muskulatūru; body sculpting – treniņi spēka un izturības, lokanības un kustību koordinācijas attīstīšanai; mind body – spēka vingrojumi, apvienoti ar stiepšanos, lai attīstītu stāju, lokanību un muskuļu reljefu, stiprinot un stabilizējot ķermeņa muskulatūru un attīstot koordināciju; body balance – zemas intensitātes nodarbības, prāta harmonijas un ķermeņa spēka centra attīstīšanai.
 
Palielinot slodzi apmeklē: body shape – spēka vingrojumu kompleksu, ķermeņa muskulatūras reljefa veidošanai, izmantojot hanteles, gumijas, nūjas, stieņus, espanderus un stepa platformas, lai veicinātu organisma izturību, likvidētu ķermeņa problēmzonas, samazinātu ķermeņa svaru un uzlabotu kustību koordināciju; total body workout – vidējas līdz augstas intensitātes spēka nodarbības ar intensīvu iedarbību uz visām muskuļu grup?m; body toning – nodarbības ķermeņa formas veidošanai, spēka un izturības attīstīšanai u.c.
 

Vēlāk, kad esi sasniegusi atbilstošu fizisko sagatavotību, apmeklē stepa nodarbības – kombinētas vidējas un augstas intensitātes aerobikas nodarbības maksimālam kaloriju patēriņam ar dinamisku un interesantu kustību horeogrāfiju; fat burner – intensīvas nodarbības vēdera preses, sēžas un kāju muskulatūras tonizēšanai un nostiprināšanai; tae bo – augstas intensitātes fitnesa programma, kas sastāv no boksa, karatē, taekvondo elementiem, kuri papildināti ar aerobiku un klasiskiem spēka vingrinājumiem; augstas intensitātes body bike – imitēts velobrauciens, kardio – vaskulārās sistēmas darbības, aerobās slodzes uzlabošanai un muskuļu nostiprināšanai u.c. nodarbības.

9 būtiski fakti un ieteikumi rezultatīvākiem treniņiem
Visa pamatā ir MOTIVĀCIJA, kas nezūd. Sporto kopā ar draudzeni vai radinieci, viena otru motivēsiet un varbūt pat noslēgsiet veselīgas derības, kura no jums pirmā sasniegs iecerēto! Starp citu – ir vērts izmēģināt sporta nodarbības arī kopā ar mīļoto vīrieti!

Lai nenodarītu sev pāri, būtiski zaudēt svaru veselīgi. Vidējam svara zudumam nedēļā vajadzētu būt no 0,5 līdz 2 kilogramiem. To vienmēr vērts atcerēties!

Sports + diēta = vislabākais rezultāts, jo bez ēšanas paradumu maiņas būs pārāk intensīvi jāsporto, kas nav pareizi, jo ķermenis pie slodzes jāpieradina pakāpeniski. Ja turpināsi ēst bulciņas, arī trīs vakari, ko pavadi fitnesa klubā var nenest kārotos rezultātus.
Pirms pieteikties sporta nodarbībām, noskaidro kādā intensitātē tās ir. Tikai izvēloties sev piemērotākās sporta nodarbības, tu spēsi sasniegt atbilstošus rezultātus. Padoms – ir vērts aprunāties ar treneri sporta klubā, kas vislabāk spēs izvērtēt tavu fizisko sagatavotību!
Ja tavs mērķis ir stingra, tvirta ķermeņa iegūšana – izvēlies spēka vingrojumus un neuztraucies, ka tā uzaudzēs tev liekus muskuļus, tas ir mīts. Savukārt, ja vēlies samazināt ķermeņa masu – apmeklē kardio treniņus.
Ja palielinot nodarbību intensitāti, sportošanas laikā tev rodas veselības problēmas – reibst galva, esi aizelsusies, ir sirdsklauves un citas nepatīkamas sajūtas, organisms tev signalizē, ka nav gatavs šādai slodzei. Izvēlies mazākas intensitātes nodarbības un slodzi palielini pakāpeniski.
Piesakies intensīvākiem treniņiem vai palielini treniņu dienu skaitu, ja jūti, ka nodarbību temps tev ir par zemu!

Tipisko ķermeņa problēmzonu uzlabošanai nepietiks vien ar vingrošanu. Efektīvākais veids kā cīnīties ar celulītu ir komplekss uzbrukums tam, apvienojot veselīgu diētu, sportošanu, masāžu, kontrastdušu un pretcelulīta līdzekļu lietošanu.  

Sāpes muskuļos pēc vingrošanas ir pavisam dabiskas, jo tajos rodas pienskābe, turpini sportot, sadalot šo skābi, tas mazinās muskuļu spazmas. Tomēr, lai mazinātu nepatīkamās sajūtas, neaizmirsti pēc nodarbībām kārtīgi izstiept ikvienu muskuļu grupu.

Atceries, ka, lai redzētu pirmos rezultātus, nepieciešamas regulāras sporta nodarbības vairākas reizes (idēali – 3-4 reizes) nedēļā VISMAZ mēneša garumā! Un arī tad – tas ir tikai sākums tava ķermeņa pārmaiņām. Jo ilgāk regulāri sportosi, jo labāki būs panākumi. Vislabāk, ja sports tiešām kļūst par daļu no tava dzīvesveida.

Saistītie raksti:
7 lielākie MĪTI par sportu SVARA zaudēšanai

9 komentāru
  1. Nu pašas sviestes! Pilnīgi normāls faktu uzskaitījums. Jā, ir jau iepriekš katrs atsevišķi dzirdēts, bet ir labi, ja kāds ik pa laikam kaut ko apvieno un vēlreiz visu atgādina.

  2. Arī man līdz vasarai jāzaudē pāris ziemā uzkrātie kg, paldies par ieteikumiem, ņemšu vērā!

  3. Es ar ēšanas paradumu maiņu un ūdens vingrošanu neskatoties ka man bija sēdoš darbs, divu mēnešu laikā zaudēju 20 kg!

  4. Nez, diezgan virspusējs raksts – lielos vilcienos ok, bet iedziļinoties ir dažas neprecizitātes. Piemēram, ja ir vēlme samazināt ķermeņa masu, īsti nepietiks tikai ar kardio slodzi. Protams, kalorijas kusīs, bet ķermenis vizuāli nebūt nebūs ne tvirts, ne vizuāli pievilcīgs, drīzāk izskatīsies nodzīts, bez pietiekamas muskuļu masas. Kardio + spēka treniņi dos ātrāku efektu. Bez tam, cipars, ko rāda svari nav tas labākais atskaites punkts, drīzāk vēdera/gurnu apkārtmērs.
    Otrkārt, sāpes muskuļos pēc vingrošanas nav tikai no pienskābes, bet arī no mikro traumām/plīsumiem muskuļos, kas ir pilnīgi ok un veicina muskuļu masas pieaugumu….

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.